Šajā nedēļā portāls db.lv saviem lasītājiem piedāvā ieskatīties saldējuma Ekselence ražošanas aizkulisēs uzņēmumā Food Union!
Ik gadu uzņēmums uz Ziemassvētkiem ražo'jauna veida saldējumu, un šajā gadā tas ir mandarīnu un piparkūku saldējums.
Food Union pārstāvji stāsta, ka pircējiem vajadzīgs laiks, lai pierastu pie jaunām saldējumu garšām, un Latvijas patērētājs ir salīdzinoši konservatīvs, tādēļ vaniļas un šokolādes saldējumi aizvien ir pieprasītākie. Tomēr pēdējo trīs gadu laikā valriekstu saldējums ir ieguvis patērētāju uzticību, arī nesen ražošanā ieviestie smūtiji ir ļoti pieprasīti.
Lielākoties ik gadu uzņēmums ražošanā ievieš jaunus saldējuma veidi, taču ir daži veidi, kurus izņem no ražošanas, ja kompānija redz, ka pieprasījums pēc tiem nav pietiekami liels. Vidēji katru gadu tiek pievienotas 20-30 jaunas saldējumu garšas, bet izņemtas - 2-3 garšas.
Kā top Ekselence Ziemassvētku saldējums, skaties galerijā augstāk!
#1/38
Saldējuma masu gatavo no svaiga Latvijas piena, no saldā krējuma, sviesta un pārējām sastāvdaļām atkarībā no receptūras.
#2/38
Šajās cisternās tiek maisīta saldējuma masa. Kad sasniegta nepieciešamā temperatūra un pievienotas nepieciešamās sastāvdaļas, notiek masas homogenizācija, pasterizācija un dzesēšana.
#3/38
Pasterizācija notiek pie augstas temperatūras, lai iznīcinātu visu negatīvo mikrofloru.
#4/38
Lai sasmalcinātu taukus ir nepieciešams homogenizators. Tas tiek izmantots, lai masa būtu viendabīga un lai to varētu saputot.
#5/38
No ražošanas sākuma līdz tam brīdim, kad gatavā saldējuma masas ir iepildīta cisternā, aizņem līdz pusptroai stundai, atkarīgs no plānotā ražošanas daudzuma.
#7/38
Uzņēmums ziemas saldējuma ražošanā neizmanto augu taukus, bet sviestu.
#8/38
Sviests tiek izkausēts un pa cauruļvadiem tiek pārvietots uz cisternu.
#9/38
Vienā cisternā iespējams gatavot sešas tonnas saldējuma. Uzņēmumam ir divas cisternas, tādēļ vienlaicīgi iespējams gatavot 12 tonnas saldējumu. Vienu porciju saldējuma pasterizē, tikmēr nākamās gaida savu rindu, stāsta Food Union saldējuma ražotnes vadītāja Natālija Šakina.
#10/38
Uzņēmumam ir 28 cisternas, kurās var uzglabāt saldējuma masu, kuru pēc tam padod uz fasēšanu. Standarti nosaka, ka saldējums tajās var glabāties līdz 48 stundām
#13/38
Masa tālāk tiek padota uz frīzeri, kur vienlaicīgi notiek sasaldēšana un tiek pievienots gaiss – masa tiek uzputota. Saldējums tiek uzputots un tad tam tiek pievienotas piedevas.
#15/38
Katru gadu uzņēmums maina garšu Ziemassvētku saldējumam. Tradicionāli uz Ziemassvētkiem tiek meklētas tradicionālās garšas un pērn tā bija ābolu strūdele, savukārt šogad izvēlēta mandarīnu un piparkūku garša.
#16/38
Piparkūku cepumi. Uzņēmums sasmalcinātas piparkūkas iepērk no kompānijas Flora.
#20/38
Šajā gadā Ziemassvētku saldējums tiek ražots par aptuveni trešdaļu vairāk nekā pērn.
#21/38
Saldējums tiek eksportēts uz pārējām Baltijas valstīm, Krieviju un NVS valstīm.
#25/38
Vienā dienā uz šīs iekārtas nesezonā uzņēmums ražo viena veida saldējumu, jo iekārtas ir jāmazgā un jādezinficē.
#30/38
Loģiski, ka vasarā saldējuma ražošana notiek daudz aktīvāk.
#33/38
Safasētais saldējums tālāk nonāk saldēšanas skapī. Tajā ir mīnus 32 grādi, tajā saldējums pa spirāli virzās aptuveni 1-1,5 stundu, sasalstot.
#34/38
Saldēšanas skapi uzņēmums pabeidza veidot šā gada sākumā. Saldējums tiek sasaldēts un pēc tam tā temperatūra nemainās.
#35/38
Saldējums no saldēšanas skapja virzās tālāk pa konveijeru, un darbinieki to ievieto kastē.
#36/38
Ziemā ražošanas iekārtu noslodze ir mazāka, vasarā saldējuma ražošana notiek daudz aktīvāk.
#37/38
Saldējums ir sasalis, iepriekš tā temperatūra bija tikai mīnus trīs grādi. Gatavā produkcija tiek ievietota kastē un dodas tālāk uz noliktavu, kur uzglabājas līdz brīdim, kad nonāk līdz patērētājam.