Citviet pasaulē wok ēdieni popularitātes ziņā ierindojas līdzās picai, burgeriem un suši, bet Latvijā par tiem vietējā publika vēl jāpārliecina .
«Pirms sākām realizēt ideju, vairākus mēnešus pētījām tirgu, lai saprastu, kas būs mūsu tiešie konkurenti, meklējām finansējumu un piemērotas telpas,» stāsta viens no ātrās ēdināšanas restorānu City Woks līdzīpašniekiem Jānis Straubergs. Kopā ar Kasparu un Gati Mitriķiem ideju par šādu ēdināšanas vietu sākuši lolot aptuveni pirms gada.
Visiem trim uzņēmuma īpašniekiem iepriekšējā darba pieredze nav bijusi saistīta ar ēdināšanas biznesu. J. Straubergs pirms kafejnīcas atvēršanas bijis praktizējošs jurists, K. Mitriķis ilgus gadus strādājis starptautiskā auditoru kompānijā, bet G. Mitriķis specializējies namu apsaimniekošanas jomā un ir vienīgais, kurš vēl nav pametis iepriekšējo darba vietu.
Paši krāso
«Sākotnēji apsvērām vairākas idejas. Mēģinājām atrast tādu biznesa nišu, kurā varētu potenciāli īsā laikā sākt darbību un rēķināties ar naudas plūsmu, jo, atstājot savas pamatdarba vietas, bija svarīgi ienākumi, ko uzņēmums spēj ģenerēt,» stāsta K. Mitriķis. Ēdināšanas bizness atbildis visiem šiem kritērijiem. Piesaistot bankas līdzfinansējumu, pirms vairāk nekā pusgada izdevies atvērt pirmo City Woks kafejnīcu. «Ar 50 tūkstošiem eiro šāda ātrās ēdināšanas restorāna atvēršanā jārēķinās. Izmaksās neiekļaujam laiku un darbu. Lielākais izaicinājums bija periods, kamēr viss iekustējās. Nebija ienākumu, tādēļ bija jābūt naudas rezervei, lai šo laiku izdzīvotu,» stāsta J. Straubergs. Uzņēmuma īpašnieki ietaupījuši arī celtniecībai atvēlēto naudu, jo nevis nolīguši būvdarbu uzraugu un maksājuši tam algu, bet paši līdzdarbojušies remontā. «Šādi var sabojāt nervus un ietaupīt pāris desmitus tūkstošu eiro. Izvēlējāmies šo ceļu un līdzdarbojāmies – sākot no kafejnīcas interjera izstrādes līdz būvdarbu veikšanai un uzraudzīšanai,» atklāj K. Mitriķis.
Sākot biznesu, viens no grūtākajiem uzdevumiem bijis Rīgas centrā atrast piemērotas telpas, tāpēc uzņēmēji daudzas dienas esot pavadījuši, staigājot pa pilsētu, klauvējot pie durvīm un interesējoties par iespēju iznomāt sev tīkamākās telpas. «Iesaistījām arī māklerus, bet sapratām, ka arī pašiem ir jābūt aktīviem un jāuzrunā potenciāli telpu iznomātāji. Mūsu mērķis bija pilsētas centrs. Tirdzniecībai populārākā vieta ir Tērbatas iela un tur bijām noskatījuši telpas, taču mainījām savu lēmumu. To nenožēlojam, jo pašreizējā vieta ir ideāla. Restorāns atrodas uz ielas stūra un to var labi pamanīt. Apkārt ir daudz ofisu, kuru darbinieki ir mūsu mērķ- auditorija,» stāsta K. Mitriķis. Vērtējot ikmēneša izdevumus, noma esot lielākā pozīcija. Vēl viens klupšanas akmens, sākot biznesu, bijusi darbinieku atrašana. Kvalificēti pavāri prasījuši lielu algu, ko jaunie uzņēmēji nav varējuši atļauties, tādēļ izlemts darbā pieņemt potenciāli spējīgus cilvēkus, kuri wok ēdienu pagatavošanu apgūst no nulles.
Jāstāsta un jāmāca
Kādēļ wok ēdieni? J. Straubergs jau ilgāku laiku pirms kafejnīcas atvēršanas mājās nodevies wok gatavošanas eksperimentiem un jaunu garšas nianšu meklējumiem. «Tas bija hobija līmenī. Šī ēdiena pagatavošanas tehnikai pievērsu uzmanību arī ceļojumu laikā, piemēram, Londonā, Indijā, Barselonā un ASV. Veidojot biznesu, bija jāveic aprēķini, jo atšķiras izmaksas wok gatavošanai mājās dažām porcijām vai vairākiem desmitiem klientu. Jārēķina ne tikai produktu izmaksas, bet viss kopums – telpas, darbinieku algas, komunālie maksājumi,» skaidro J. Straubergs. Patlaban Rīgā šajā biznesa nišā neesot daudz konkurentu. Pirms City Woks atvēršanas tā īpašnieki izstaigājuši visas kafejnīcas un restorānus, kur šo ēdienu piedāvā, un nobaudījuši tur pasniegtās maltītes. Kopumā izkristalizējušies četri konkurenti, bet viens no tiem specializējies tikai wok ēdienu pagatavošanā. Tā ir Wok to Walk franšīze, kas esot atvērta neilgi pirms City Woks. «Periodā, kad meklējām finanses un lolojām savu ideju, uzzinājām, ka Rīgā tiks atvērta šī vieta. Domājām, ka varētu iegādāties šo franšīzi, bet citi bija pasteigušies priekšā,» atklāj uzņēmēji. Viņi prognozē, ka šis ēdiens kļūs populārs arī Latvijā, gluži kā Holivudas filmās, kur jebkuram detektīvam mājās ledusskapī atrodama wok ēdiena kastīte. Vietējā publika esot jāizglīto – jāstāsta, kā šo ēdienu gatavo, kādas sastāvdaļas labāk kombinēt. Katru dienu City Woks iegriežoties klienti, kuri wok nolēmuši nogaršot pirmo reizi mūžā. Šādu ēdienu pagatavošanā nepieciešama speciāla panna un spēcīga uguns. Pamata sastāvdaļas ir nūdeles vai rīsi, kas tiek papildināti ar dārzeņiem, gaļu, garšaugiem un dažādām mērcēm.
Gaida arī tūristus
Vērtējot pirmo darbības pusgadu, uzņēmēji ir apmierināti ar sasniegto. «No pirmās dienas bizness atpelna izdevumus. Papildus ieguldījumi nepieciešami, lai veiktu kādu lielāku pirkumu. Laiks un pūles, ko veltījām rūpīgai, detalizētai plānošanai, pirms kaut ko sākām darīt, attaisnojušās,» stāsta J. Straubergs. Līdz ar klientu skaita palielināšanos galvenais uzdevums esot noturēt ēdiena kvalitāti. «Ātrās ēdināšanas biznesam salīdzinājumā ar restorāniem ir priekšrocība – mazas pirmā pirkuma summas dēļ. Tas nozīmē, ka klienti ir drošāki pamēģināt kaut ko jaunu. Katru dienu 20–30% klientu ir tādi, kuri pirmo reizi pie mums iegriezušies,» stāsta uzņēmēji. Uzņēmums aktīvi izmantojot interneta vietni facebook. Nolūkā piesaistīt pēc iespējas vairāk sekotāju varot dalīt lētas reklāmas dāvanu kartes, bet City Woks šādu taktiku neizvēloties. «Piesaistām tos sekotājus, kuriem interesē wok ēdieni. Process notiek lēnāk, bet ilgtermiņā tas atmaksāsies,» pārliecināts ir K. Mitriķis. Biznesa attīstībai vasaras sezonā noteikti palīdzēšot arī ārvalstu tūristu uzrunāšana, kas ir kafejnīcas potenciālie klienti. Efektīvākais veids, kā to izdarīt, esot informācijas ievietošana tūrisma ceļvežos. Uzņēmēji prognozē, ka vasaras sezonā tūristi nodrošinās apmēram 20% no apgrozījuma. «Vietējai publikai vēl jāstāsta par wok ēdieniem, bet ārzemniekiem tas ir saprotams. Āzijas virtuve asociējas ar kaut ko garšīgu, ātri dabūjamu. Ēdienos cenšamies atstāt autentiskās sastāvdaļas, papildinām ar vietējiem produktiem,» stāsta restorāna īpašnieki. Uzņēmums divus mēnešus piedāvā arī piegādes servisu. To nākotnē plānots vēl vairāk attīstīt un pilnveidot, piemēram, izveidojot mobilo aplikāciju, kas šo procesu atvieglotu. Uzņēmēji prāto arī par vēl vienas kafejnīcas atvēršanu. «Redzam potenciālu specializēties vienā lietā – wok ēdienu gatavošanā. Mūsu mērķis ir būt mazai, lokālai iestādei, ne ķēdes uzņēmumam. Paliksim kā mazie spečuki, kas prot gatavot wok,» atklāj J. Straubergs.