Otrdien, 18. novembrī, Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, atklāta unikāla multimediāla izstāde Naudas dizains. PIN kods, kurā līdz pat 2015. gada 15. februārim varēs iepazīt vairāk nekā 20 gados paveikto lata banknošu, monētu un tagad arī Latvijas eiro monētu dizaina veidošanā, informē Latvijas Bankas un GORS pārstāvji.
Vairāk nekā 40 izcilāko Latvijas mākslinieku darinātās naudas zīmes Latgales vēstniecībā GORS sniegs stāstu par naudas un personības attiecībām telpā un laikā. Digitālās slīdrādes ievedīs naudas dizaina autoru – gleznotāju, instalāciju autoru, grāmatu ilustratoru, tēlnieku un daudzu citu mākslas nozaru pārstāvju darbistabās, monitorā atdzīvosies mums tik mīļās 1 lata monētas ar īpašu dizainu, bet pie interaktīvā darbagalda kopā ar māksliniekiem varēs zīmēt savu monētu.
Multimediālā izstāde Naudas dizains. PIN kods parāda visas 20 gadu laikā radītās naudas zīmes, to tapšanas vēsturi, kādu romantisku mītu par mākslinieku un viņa mūzu, arī nesen kaltās eiro monētas un tikko tapušās skices tām monētām, kuras pavisam drīz ieraudzīsim gan Latvijā, gan visās Eirosistēmas valstīs.
«Šis stāsts nav ne par latu, ne par eiro. Šis stāsts ir par Latvijas naudas dizaina mākslu,» izstādes atklāšanā sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, atgādinot, ka Latvijas naudas dizains ir augstu novērtēts visā pasaulē, kam apliecinājums ir pagājušajā nedēļā saņemtā ziņa, ka starptautiskajā konkursā Pasaules gada monēta Latvijas Bankas 2013. gadā izlaistā komponistam Rihardam Vāgneram veltītā kolekcijas monēta atzīta par labāko sudraba monētu pasaulē.
Arī pēc iestāšanās eiro zonā īpašo monētu dizaina stāsts nebeidzas un Latvijas Banka turpina darbu pie Latvijas naudas dizaina, kas iekļauts Kultūras kanonā, attīstības. Rēzeknē vienlaikus ar izstādes atklāšanu tika prezentēta jaunā Latvijas Bankas kolekcijas monēta – Gadskārtu monēta, kuras grafisko dizainu veidojis Arvīds Priedīte, bet plastisko veidojumu – Ligita Franckeviča.
Latvijas Bankas izstādi veidojis dizaina birojs H2E, audiovizuālās tehnoloģijas nodrošinājis SIA SOLAVI, multimedijus izstrādājusi Jura Podnieka filmu studija, mākslinieku fotoportretu autore ir Santa Savisko–Jēkabsone.