Krievijai kļūstot par 2014. gada Ziemas olimpiādes namamāti, aktivizējušies Soču pamatiedzīvotāji – čerkesi, kuru senči pirms 150 gadiem šajā apvidū tika pakļauti Krievijas impērijai. Radikālākie aktīvisti gaidāmās spēles pielīdzinājuši sporta sacensībām nacistu koncentrācijas nometnē Aušvicē, raksta Reuters.
Čerkesi ir Soču pamatiedzīvotāji, kas zaudēja savu zemi 19. gadsimtā, zaudējot cīņā Krievijas impērijas armijai. Pašlaik Sočos dzīvo krievi, armēņi, gruzīņi, kazaki, ebreju un ukraiņi, bet Soču ielās, visticamāk, čerkesu valoda nebūs dzirdama. Čerkesi padevās Krievijas impērijai 1864. gadā vietā kalnos, kuru vēlāk nodēvēja par ciemu Krasnaja Poļana (Красная Поляна). Tieši tur norisināsies 2014. gada Ziemas olimpiskās spēles. Čerkesi norāda, ka vietā, kur atrodas Krasnaja Poļana, aptuveni 300 tūkstoši čerkesu senču nomira no bada, slimībām, noslīka vai tika nogalināti. Pašlaik lielākā daļa čerkesu dzīvo ārpus Krievijas robežām, pārsvarā Tuvajos Austrumos, bet mazākas kopienas atrodamas arī Ziemeļamerikā un Eiropā. Čerkesu grupas pieprasījušas notikušo atzīt par genocīdu.
Kad kļuva zināms, ka Sočos notiks 2014. gada Ziemas Olimpiskās spēles, čerkesu kopiena pieprasīja spēles pārcelt uz kādu citu vietu, kamēr Maskava neatvainosies tautai par viņu senču noslaktēšanu. Daži čerkesi salīdzināja gaidāmās spēles Sočos ar sporta sacensībām, kas notiktu nacistu koncentrācijas nometnē Aušvicē. Vistuvāk mierizlīgumam ar čerkesiem Maskava bija pietuvojusies deviņdesmitajos gados, kad toreizējais prezidents Boriss Jeļcins atzina, ka apvainojumi 19. gadsimta Krievijas impērijas nežēlībā bija pamatoti.
Thagapašas (Tkhagapsh) ciemā aptuveni 85 kilometrus uz ziemeļrietumiem no Sočiem patlaban dzīvo aptuveni 180 čerkesi. Ciemā atrodas neliela koka mošeja, kultūras centrs, kā arī memoriāls ciema iedzīvotāju senčiem, kas mira cariskās Krievijas un Padomju Savienības laikā. Madins Čakuks (Madin Chackukh), bijušais Padomju armijas virsnieks, kas nu kļuvis par čerkesu folkloristu, norāda, ka «krievi izdarīja ar mums to pašu, ko amerikāņu iebraucēji ar indiāņiem».