Pirms iekāpšanas pirmajā pasažieru gaisa vagoniņā, kas pirms 60 gadiem atklāts Padomju Savienībā, mazliet neomulīgu sajūtu varētu radīt to, iespējams, šaubīgais izskats un rūsas plankumi, tomēr gaisa tramvajs Gruzijas pilsētā Čiatūrā vēl aizvien godam pilda savu funkciju un ir drošākais sabiedriskā transporta veids klinšainajā apkaimē, raksta Reuters.
Pirmā gaisa tramvaju līnija Čiatūrā un visā Padomju savienībā tika atklāta 1953. gadā, un ziedu laikā gaisa vagoniņi iedzīvotājus bez maksas uz kalnainajām pilsētas daļām pārvadāja 21 maršrutā. Pašlaik vagoniņi brauc 15 maršrutos, un vēl aizvien aizvieto citus sabiedriskā transporta veidus un ir ērtākais veids, kā nokļūt no viena pilsētas punkta līdz citam. Saskaņā ar ziņu aģentūras Reuters pausto, gaisa tramvaju satiksme kalpo kā 20 tūkstošu iedzīvotāju pilsētas simbols.
Kopējais darbojošos gaisa tramvaju līniju garums Čiatūrā ir 6579 metri, un garākā līnija ir 950 metri. Gaisa tramvaju līniju leņķis attiecībā pret zemi vietumis sasniedz 48 grādus, savukārt lielākais augstums, ko iespējams veikt ar Čiatūras unikālo sabiedrisko transportu, ir 190 metri.
«Līdzīga sistēma reiz ir izbūvēta Latvijā, taču tur gaisa vagoniņi pašlaik atrodas muzejos, kamēr mūsējie aizvien darbojas,» Reuters fotogrāfam esot stāstījis kāds pilsētas iedzīvotājs. Tiesa, ka Latvijā un Baltijas valstīs vienīgais gaisa trošu ceļš, kas atrodas Siguldā, būvēts 1969. gadā, sadarbojoties Siguldas un Čiatūras speciālistiem. Tādēļ nav pārsteigums, ka Čiatūra ir Siguldas sadraudzības pilsēta. Jāmin, ka Siguldas gaisa trošu ceļā kursē krietni jaunāka modeļa vagoniņš.