Ekonomiskās krīzes sekām mazinoties, atsākta jaunu ēku būvniecība Rīgā, tajā skaitā Vecrīgā. Šādu būvju nav daudz, bet tās ir pamanāmas, piemēram, tautas valodā jau par ananasu nodēvētā māja Skārņu ielā 11 blakus Pēterbaznīcai. Jau tradicionāls diskusiju objekts ir jaunbūvēto ēku iekļaušanās pilsētvidē, pielāgojoties esošajai apbūvei vai piedāvājot ko principiāli jaunu, vēsta laikraksts Diena.
Rīgas pilsētas būvvalde neapkopojot informāciju par būvniecību tieši Vecrīgas teritorijā. Taču Dienas novērojumi liecinot, ka samērā nesen pabeigta viesnīcas ēkas rekonstrukcija Audēju ielā, būtībā ēku uzbūvējot no jauna, tāpat plānoto septiņu stāvu augstumā jau slejas viesnīcas jaunbūve Vaļņu ielā. Pirms gada publiskajā telpā parādījās arī stiklotas ēkas skice - viesnīca Minsterejas ielā. Pēc speciālistu atzinuma tikko pabeigtās vai būvniecības stadijā esošās jaunās Vecrīgas ēkas ir ļoti atšķirīgas un iezīmē dažādas arhitektu pieejas.
Lai uzbūvētu jaunu ēku galvaspilsētas vēsturiskajā centrā, ir vairāki priekšnoteikumi. Vispirms projektam jābūt tapušam konkursa rezultātā, stāstījis Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) vadītāja vietnieks Jānis Asaris. Tāpat jāiegūst Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padomes akcepts, un Vecrīgā jārēķinās arī ar arheoloģisko izpēti. «Mēs atbalstām saprātīgas izmaiņas esošajos objektos, veicot rekonstrukciju, bet maksimāli saglabājot to, kas saglabājams,» uzsvēris Asaris.
Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis atgādinājis, ka pilsētvidē labi iekļāvušies 80.gadu beigās aizsāktie un vēlāk pabeigtie Vecrīgas reģenerācijas projekti, kurus tūristi un arī vietējie jau vērtējot kā kultūrvēsturiskās vides sastāvdaļu. «Sajūtu un atmosfēru pazaudēt Vecrīgā nedrīkst. Modernai, inovatīvai arhitektūrai piemērotas ir priekšpilsētas, galvenās maģistrāles, degradētās teritorijas, kur izpausties jomas speciālistiem. Vēsturiskā vidē es būtu piesardzīgs ar jauninājumiem, lielāku uzsvaru liekot uz jautājumu - kāpēc ne vēsturisks? Ja vēsturiskais tēls ir veiksmīgs, tas Vecrīgā ir vēlams un atbalstāms,» laikrakstam skaidrojis Princis. Viņš, tāpat kā Asaris, par interesantu uzskatot piemēru Miesnieku ielā, kur tiek pārbūvētas senās noliktavu ēkas, lai izveidotu ekskluzīvus dzīvokļus un restorānus.
Tomēr pašlaik pamanāmākā Vecrīgas jaunbūve ir dzīvojamā ēka netālu no Pēterbaznīcas, Skārņu ielā 11, kuras projekts 2006.gadā tika izraudzīts konkursā, norāda Diena. Uzvarēja SIA Jaunromāns un Ābele. Tolaik projektu īstenoja SIA Velve nekustamie īpašumi, solot augstvērtīgu arhitektūru, kas ļoti labi iekļausies vēsturiskajā vidē. Šobrīd projektu īsteno SIA Dekarta Property. Rīgas Tehniskās universitātes profesors Jānis Krastiņš to vērtējis visai skarbi, dēvējot par «ārkārtīgi dziļu pārpratumu, kas ir aplams pašos pamatos». Viņaprāt, pie esošās Eižena Laubes projektētās ēkas «pielipinātais» jaunais apjoms ar logiem uz trim pusēm neievēro ielas sākotnējās apbūves līnijas un Vecrīgas viduslaiku pilsētvides apbūves raksturu.