Šonedēļ Db.lv piedāvā ielūkoties Latvijas uzņēmuma New Rosme ražoto krūšturu tapšanas procesā, kas norit galvaspilsētas Klusajā centrā, Hanzas ielā. Veļas ražošanā svarīgs ir atsevišķu detaļu komplekts, kā arī dizaineru spēja uztvert pircēja vēlmes, konstruktora meistarība un šuvēju roku veiklība. New Rosme ražotnē Rīgā notiek dizaineru un konstruktoru darbs, kā arī eksperimentālā paraugu šūšana, krūšturu bļodiņu formēšana, mežģīņu piegriešana, kā arī detaļu šūšana kopā.
Veļas kolekcijas ražošana no «nulles» līdz gataviem produktiem veikalā ilgst aptuveni vienu gadu, noskaidroja Db.lv. Veļas ražošanas «sākums» ir pagātnē saražoto produktu izvērtēšana, zīmolu katalogu pirkšana, savu vadlīniju izveidošana. Fiziskā ražošana ir visa procesa īsākais posms.
Kopumā aptuveni 65% no visa SIA New Rosme eksporta tirgus veido veļas pārdošana Krievijā, savukārt straujāk augošais tirgus ir Baltijas valstis, kurās pārdošanas apjomi ik gadu dubultojas. Latvijā pēdējo gadu laikā ir atklāti 14 jauni Rosme zīmola veikali, savukārt Igaunijā pašlaik darbojas desmit veikali, bet Lietuvā - divi veikali, un šis tirgus skatāms ar labām nākotnes izaugsmes perspektīvām, Db.lv stāstīja uzņēmuma vadītājs Edgars Štelmahers.
Tāpat New Rosme veļa nonāk veikalu plauktos Ukrainā, Baltkrievijā, Vācijā un Skandināvijā. Savukārt par eksotiskākiem uzskatāmi tādi eksporta tirgi kā Itālija, kur pašlaik darbojas viens franšīzes veikals, Izraēla, kur pašlaik darbojas viens veikals, bet tiek domāts par otra veikala atvēršanu. Tāpat vairumtirdzniecības klienti ir arī Austrālijā un ASV. Pie New Rosme eksporta valstīm jāmin arī Čehija, Ungārija un Apvienotā Karaliste.
Ņemot vērā, ka Krievijas tirgus vēl aizvien ir New Rosme nozīmīgākais eksporta tirgus, uzņēmuma dizaineru kolekcijām jābūt tādām, kas būs pievilcīgas kā šī tirgus pircējām, tā Baltijas tirgus sievietēm. «Izaicinājums ir «trāpīt» gan Krievijas tirgum, kas ir Rosmes pamata tirgus, gan Baltijas tirgus patērētāju vēlmēm,» Db.lv stāstīja New Rosme dizainere Tatjana Kovaļčuka.
Atšķirībā no Vecās Eiropas pircējām, latvietes izvēlas mazliet spilgtākas krāsas un interesantākus rakstus. «Latvijā izvēlas līdzīgas preces kā Krievijā. Ja Rietumeiropā pārsvarā krāsu gammā ietilpst melns, balts un bēšs, tad latviešu sieviete noteikti grib būt gan koša, gan galanta,» raksturojot Latvijas pircēju, stāstīja New Rosme pārdošanas un mārketinga direktors Kaspars Spriņķis.
Uzziniet, kā notiek SIA New Rosme ražošana, aplūkojot galeriju augstāk!
#2/40
Veļas ražošanas process sākas, izvērtējot pagātni - kuras kolekcijas tikušas labi pārdotas, kur slikti, izveidojot šādu veļas «Top 5». Ņemot vērā iepriekšējā gada veiksmes un neveiksmes, tiek izstrādātas vadlīnijas nākotnes kolekcijām. Tāpat tiek pētītas tendences un ņemtas vērā trendu aģentūru noteiktās vadlīnijas par audumu krāsu, rakstu, faktūru u.c. Par veļas ražotāju «Bībeli» var uzskatīt attēlā redzamo grāmatu, kurā redzamas aģentūras apkopotās tendences, ko ņem vērā pasaules veļas, peldkostīmu ražotāji. Ņemot vērā noteiktās vadlīnijas, tiek izveidoti New Rosme specifiskie trendi, kas adaptēti uzņēmuma tirgum. Trendu grāmata iznāk divas reizes gadā.
#3/40
New Rosme dizaineri rada četras tēmas, kas noteiks kolekciju «sajūtu».
#4/40
Katrai tēmai tiek izvēlētas atbilstošas krāsu gammas un, ņemot vērā aģentūru noteiktās vadlīnijas, tiek izvēlēti materiāli. Parasti pirmā tēma ir pasteļtoņi, bet pēdējā tēma ir visspilgtākā un visdārgākā.
#5/40
90% no audumiem tiek pirkti no dažādiem Eiropas Savienības ražotājiem, neliela daļa - no Turcijas. Pamatā audumi New Rosme veļai ir tādi paši, kādus varat atrast, piemēram, Spānijas vai Francijas ražotāju piedāvājumā. Runājot par jaunākajām audumu tehnoloģijām, kas piedāvā, piemēram, iekrēmot ādu vai «apkarot celulītu», New Rosme vadītājs Edgars Štelmahers norāda, ka Latvijas un Krievijas tirgus vēl nav gatavs šādiem jaunumiem. «Pircējam ir grūti noticēt šādām auduma īpašībām, lai arī tādi audumi ir pieejami, tāpat svarīga ir maksātspēja, kas Latvijas, Krievijas pircējiem vēl nav atbilstošā līmenī,» viņš stāsta.
#6/40
New Rosme dizaineres - (no kreisās) Liena Rijkure, Tatjana Kovalčuka un Ginta Dambe. Kopumā kolekciju izstrādes process ilgst apmēram gadu, un tajā piedalās 12 - 15 cilvēki, tostarp trīs dizaineres, kā arī četri konstruktori.
#7/40
Dizainera uzdevums - par pamatu ņemot aģentūras noteiktās vadlīnijas, izveidot New Rosme veļas dizainu. Pašlaik dizaineri darbojas, lai radītu 2015. gada kolekciju, kā arī veic pēdējos vilcienus 2014. gada ziemas kolekcijā.
#8/40
Jaunā kolekcija tiek izstrādāta pakāpeniski, un vispirms tā tiek prezentēta uzņēmuma iekšienē. Paša uzņēmuma, kā arī pasūtītāju kritiku izturējušajai veļai tiek veikta iepriekš pasūtīšana, kā arī sākta tās ražošana.
#9/40
Šogad modē, kā allaž - melna un sarkana krāsa, taču šā gada īpašā spigtā krāsa ir zaļā. Zaļas krāsas veļai šogad ievērojams pasūtījumu daudzums, Db.lv uzzināja ražotnē.
#10/40
Modes kolekcijām svarīgi pircējas spēt «aizķert» - ja ikdienā sievietes pārsvarā izvēlas dizaineru tā dēvēto «basic» veļu, tad modes veļai jābūt tādai, lai sieviete būtu gatava vērt vaļā maciņu un iegādāties tieši šo zīmolu. «Veļa var būt arī dārga, bet tad svarīgi - lai tā arī izskatās dārga,» par pircēju vēlmēm Db.lv stāstīja dizaineres.
#11/40
Bezvīļu krūšturu ražošanā tiek izmantota ultraskaņas tehnoloģija. Bezvīļu veļa paredzēta ikdienas valkāšanai un tās pādošana galvenokārt tiek fokusēta uz gados jaunu auditoriju, Db.lv zināja stāstīt ražotnē.
#12/40
Konstruktora uzdevums ir izstrādāt tādu krūšturi, kas būtu ne vien skaists, bet arī derētu valkāšanai un būtu ērts, turklāt ērtums jānodrošina visu izmēru krūšturiem. Konstruktores galvenokārt darbojas ar piegrieztnēm, kas ir jāapstrādā tā, lai krūšturi varētu izgatavot visiem izmēriem. Vienu krūšturi var pāršūt divdesmit reizes, lai panāktu to, ka tas der visai izmēru skalai.
#13/40
«Veidojam krūšturi, lai to varētu uzvilkt visas sievietes, proti, lai krūšturis pieejams dažādos izmēros. Dizaineri - atbildīgi par skaistumu, mēs - par praktisko pusi,» Db.lv stāstīja New Rosme konstruēšanas nodaļā. Konstruēšanā svarīgs katrs milimetrs, jo šūšanas procesā nozīmīgas ir nianses.
#15/40
Eksperimentālajā cehā strādā New Rosme «zelta šuvējas», kurām ir jāprot dizaineru izsapņoto vīziju realizēt taustāmā produktā.
#16/40
Eksperimentālajā cehā notiek radošs darbs, un šuvējām ir jāsaprot dizainera vīzija un tā jārealizē dzīvē.
#18/40
Krūšturi eksperimentālajā cehā. Modes veļa ir pārdotākais New Rosme produkts, atstājot tā dēvēto «basic» veļu ikdienas valkāšanai otrajā vietā.
#22/40
Mežģīnes, kas tiek izmantotas Rosme zīmola modes apakšveļas ražošanā
#24/40
Porolona krūšturu bļodiņas tiek gan pirktas, gan arī formētas uz vietas. Bļodiņu formēšanā darba temperatūra ir ne mazāka par 180 grādiem pēc Celsija skalas. Atkarībā no materiāla vienas bļodiņas formēšana aizņem 30 sek - 2 min ilgu laika posmu.
#26/40
Kad eksperimentālajā cehā darbs ir pabeigts, un krūšturis akceptēts ražošanai, darbs turpinās šeit - kur šuvējas no atsevišķām sastāvdaļām šuj kopā gatavu produktu.
#27/40
Piemēram, šis sporta krūšturis tiek ražots no septiņām atsevišķām daļām. Detaļu skaits atkarībā no krūštura var sasniegt 20.
#28/40
Šūšanas process. Šūšanas cehā darbojas vairākas brigādes, un katra brigāda katru dienu saražo aptuveni 230 krūšturus.
#29/40
New Rosme izmanto Japānā un Vācijā ražotas šujmašīnas – Juki, Singer, Brother un Pfaff.
#30/40
Ražošanas procesā svarīgs ir dažādu procesu «komplekts» - sākot no konstruktora darba un turpinot ar audumu piemērotību un šuvēju darbu. «Vienu desmit centimetrus garu šuvi dažkārt jānošuj, izmanotjot dažādus spriegumus un dažādus ātrumus, un tikai tādā veidā var panāk labu gala rezultātu,» Db.lv norādīja uzņēmuma direktors Edgars Štelmahers.
#36/40
Auduma birku pievienošana. Ļoti ražīgā dienā birkas iespējams pievienot 4000 krūšturiem.