Līdz šim pensiju plānu konkurēšana lielākoties notikusi uz ienesīguma rēķina un komisijas maksām nav bijusi izšķiroša nozīme, portālam db.lv sacīja Nordea Pensions Latvia valdes loceklis Iļja Arefjevs.
Tā atšķirība ienesīguma rādītājos aktīvajiem pensiju plāniem desmit gadu griezumā varēja pārsniegt pat 1,7% gadā, ievērojami pārsniedzot komisijas maksas. Taču, būtiski sarūkot ienesīguma likmēm, it īpaši domājot par drošiem ieguldījumiem, kā arī peļņas iespējām ieguldījumiem akciju tirgos, nākotnē konkurēšana ar komisijas maksām varētu būt izteiktāka nekā līdz šim. Tādēļ Indexo pieteiktā cenu līdera stratēģijas realizācijai pastāv ievērojami riski, proti, ka jaunpiedāvātais produkts var arī nebūt konkurētspējīgs.
Jaunais potenciālais pārvaldītājs Indexo sevi pozicionē kā cenu līderi jeb kā pakalpojumu sniedzēju ar viszemākajām komisijas maksām. Indexo plāno iesaistīties pensiju līdzekļu pārvaldīšanas biznesā Latvijā tieši tad, kad ir sagaidāms ievērojams komisijas maksu samazinājums. Prognozējams, ka 2018. gadā komisijas maksu strauju samazinājumu varētu izraisīt gan esošo pensiju līdzekļu pārvaldītāju pieaugošā konkurence, gan arī izmaiņas normatīvajos aktos. Tādēļ vēl nevar viennozīmīgi apgalvot, ka Indexo spēs nodrošināt viszemākās pensiju līdzekļu pārvaldīšanas komisijas, viņš skaidro.
Runājot par pasīvajiem indeksu pensiju plāniem, jāatzīst, ka Latvijā tas ir vēl relatīvi jauns produkts, kamēr Igaunijā jau kādu laiku darbojas šādi pensiju plāni. Pagaidām ir pāragri spriest, cik lielu tirgus daļu tie varētu aizņemt, bet tuvākajos eksperti neprognozē lielu izaugsmi un maz ticams, ka tie varētu pārsniegt dažu procentu atzīmi. Jāuzsver, ka vairākiem tirgus dalībniekiem, piemēram, Nordea, jau šobrīd pensiju plānu portfeļos ir pasīvie indeksu fondi. Pārvaldītāji veic aktīvus pirkšanas un pārdošanas darījumiem ar tiem, tādējādi gūstot peļņu klientiem. Tādēļ par radikālu inovāciju indeksu fondu pensiju pārvaldītāja ienākšanu tirgū nevar uzskatīt.
Kopumā pasīvie indeksu fondi ir kļuvuši populāri pēdējo desmit gadu laikā. Tie pēc savas būtības ir ļoti vienkārši, jo seko galvenajiem finanšu indeksiem un lēti, jo to stratēģija paredz nodrošināt sniegumu, kas ir maksimāli tuvs indeksam, bet nepārspējot to, uzsver eksperts.
Šādus fondus ir iespējams iegādāties ar fondu biržas starpniecību pat, ja investora rīcībā ir daži tūkstoši eiro. Taču diskusijas vēl turpinās par to, vai labāko sniegumu ilgtermiņā nodrošina tradicionālie jeb aktīvi pārvaldītie ieguldījumu fondi, vai tomēr relatīvi jaunie pasīvie indeksu fondi. Jāatzīmē, ka katra no šīm ieguldījumu fondu grupām šobrīd ir atradusi savus mērķa klientus ar tendenci pasīvajiem fondiem kļūt arvien populārākiem.
Db.lv jau rakstīja, ka vairāk nekā 30 Latvijas uzņēmēji apvienojušies Latvijā vēl nebijušā sadarbības modelī - projektā INDEXO, kas izveidots, lai radītu zemu izmaksu alternatīvu 2. pensiju līmeņa tirgū.
Uzņēmēji ieguldījuši vairāk nekā 2 milj. eiro, lai veiksmīgāk pārvaldītu savas, savu draugu un citu Latvijas strādājošo pensijas.