Īpašumi, ko pārdod bankas, nereti nav «jauni un svaigi», taču vērtība tiem joprojām ir, norāda a/s Reverta Nekustamo īpašumu pārvaldīšanas direkcijas vadītājs Edgars Miļūns, komentējot YIT Celtniecība vadītāja Andra Božē pausto, ka banku sektors sekmē tirgus kropļošanu.
E. Miļūns piekrīt nekustamo īpašumu būvnieka A. Božē teiktajam, ka banku nekustamo īpašumu pārdošanas cenas veidošanas ideoloģija stipri atšķiras no tās, ko pielieto pilnvērtīgas celtniecības kompānijas. «Tam var tikai piekrist,» norāda Reverta pārstāvis.
Viņš skaidro, ka banku cena pārdodamajiem objektiem patiešām mēdz būt zemāka nekā tiem, kurus tirgo paši attīstītāji, jo bankas pārsvarā tirgo īpašumus, ko banka pati nav būvējusi un kas vairs nav pirmā svaiguma. «Taču vērtība tiem joprojām ir, un kaut kādā veidā izņemt tos no tirgus būtu gan nesaimnieciski, gan absurdi. Šie īpašumi vairs nemaksā tik, cik maksātu, ja būtu jauni un svaigi, taču, tos realizējot, ir iespējams atgūt kaut daļu ieguldīto līdzekļu, savukārt iedzīvotājiem tiek piedāvāta iespēja iegādāties mājokli par viņiem izdevīgāku cenu,» stāsta E. Miļūns.
Viņš atzīst, ka būvnieku un banku piedāvājumos atšķiras arī ietvertās garantijas. «Reverta saviem «jaunajiem projektiem» nepiedāvā vispārceltniecisko garantiju, jo nevar uzņemties saistības par neveiksmīgu attīstītāju un celtnieku darbību. Šādu garantiju var nodrošināt tikai «produkta» ražotāji – būvnieki,» stāsta E. Miļūns.
«Tas ir līdzīgi kā ar automašīnu tirdzniecību – ja attīstītāji pašlaik tirgo «jaunus auto», tad mēs tomēr pārsvarā pārdodam «mazlietotus automobiļus», kuriem garantijas laiks jau diemžēl beidzies,» skaidro Reverta Nekustamo īpašumu pārvaldīšanas direkcijas vadītājs.
«Reverta ir ieinteresēta jebkuru savā pārziņā esošu īpašumu realizēt saimnieciski visizdevīgākajā veidā. Šāda pieeja sevī ietver iespēju izvēlēties – pārdot šodien par tirgus cenu vai tomēr pagaidīt vēl gadu vai divus cerībā, ka īpašumu cenas būs kļuvušas dārgākas,» stāsta E. Miļūns, skaidrojot, ka patlaban banka vairumā gadījumu pieņem lēmumu īpašumu pārdot uzreiz.
Noraidot A. Božē apgalvojumus par tirgus kropļošanu, E. Miļūns pauž, ka Reverta savā pārvaldībā esošos nekustamos īpašumus neuzdod par tādiem pašiem kā, teiksim, celtniecības kompāniju pārvaldībā esošie īpašumi. «Klienti tiek iepazīstināti ar atšķirībām, un viņiem ir iespēja izvēlēties. Tādi ir šī tirgus noteikumi – jebkuram ir iespēja piedalīties šo projektu izsolēs un tos iegādāties - arī ar nolūku pēc tam pabeigt un pārdot. Tāpēc nav nekāda pamata kategoriskiem apgalvojumiem, ka banku sektors sekmējot nekustamā tirgus kropļošanu,» viņš norāda.
A/s Reverta mērķis ir atgūt valstij līdzekļus, kas ieguldīti bankrotējušās Parex bankas pārņemšanā.