Fizisku personu aizņēmumi no citām personām (izņemot kredītiestādes) pērnā gada nogalē bijuši 677,2 milj. eiro, savukārt aizdevumi tikai 58,7 milj. eiro
To liecina Valsts ieņēmumu dienesta informācija. Jāatgādina, ka 30.jūnijs bija pēdējā diena, kad fiziskas personas, kas līdz pērnā gada 31.decembrim saņēmušas aizdevumu, kura neatmaksātā daļa pārsniedz 15 tūkstošus eiro, par to varēja informēt Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Pēc VID sniegtās informācijas DB, 504 fiziskas personas ir iesniegušas informāciju par izsniegtā aizdevuma apmēru un izsniegtā aizdevuma apmērs ir 58,748 miljoni eiro. Savukārt 2755 fiziskas personas iesniegušas informāciju par saņemtā aizdevuma apmēru un saņemtā aizdevuma apmērs veido 677,154 miljonus eiro.
DB jau rakstījis, ka grozījumi likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli tika pieņemti, lai novērstu Latvijā pašlaik vērojamo situāciju, kad uzņēmumi vai, piemēram, individuālie komersanti darbiniekiem izsniedz aizdevumus, taču pēc būtības šādā veidā izmaksā viņiem ienākumus, izvairoties no IIN maksāšanas. Uzņēmumi joprojām var izsniegt aizdevumus laulātajam vai radiniekiem līdz trešajai pakāpei, darbinieku medicīnas vai izglītības izdevumiem, ko apliecina attaisnojuma dokumenti, kā arī mazos aizdevumus darbiniekiem līdz 1500 eiro.
Dati pārsteidz
Vairāki DB aptaujātie uzņēmēji bija pārsteigti par skaitļiem. Proti, saņemto aizdevumu apmērs bez detalizācijas neļaujot izdarīt būtiskus secinājumus: – kas ir aizdevēji – darba devēji – juridiskas personas, citas fiziskas personas. Pēc pašreizējiem datiem, fiziska persona kā aizdevējs varētu būt tikai 58,7 milj. eiro, tomēr kopējais aizņemtās naudas apmērs ir 13 reizes lielāks. Kā atzina viens no aptaujātajiem, situācijā, kad bankas biznesu kreditē daudz atturīgāk, nebūtu pārsteigums, ja turīgas fiziskas personas izsniegušas aizdevumus juridiskām personām. Jārēķinās, ka ziņas par parādu, kurš ir lielāks par 15 000 eiro (pērnā gada 31. decembrī), bija jāsniedz visiem parādniekiem, izņemot gadījumus, kad aizdevējs ir banka, krājaizdevu sabiedrība un radinieki (līdz trešajai pakāpei).
Jautājumi būs
«Nodokļu administrācija pārbaudīs šos aizņēmumus, gan aizdevēju, gan aizņēmēju pusē un salīdzinās iegūtos datus,» prognozē Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes loceklis un nodokļu eksperts Ainis Dābols. Viņš prognozē, ka šīs pārbaudes nebūt nebūs formālas un aizdošanas faktam jābūt dokumentāri pierādāmam. VID noteikti būs jautājumi tiem cilvēkiem, kuri 2012. gadā pēc stāvokļa 2011. gada 31. decembrī iesniedza nulles deklarācijas un tajā uzrādīja vienu parāda summu, bet tagad, piemēram, divas reizes mazāku. «Jautājums šādā gadījumā būs par legāliem ienākumiem un par tiem maksātiem nodokļiem,» brīdina A. Dābols. Viņš gan pieļauj, ka aizdevēju pusē varētu būt gadījumi, kad jautājumi par naudas izcelsmi tieši noilguma termiņa dēļ (ja aizdevums izsniegts, piemēram, 2001. gadā) var būt lieki, taču noteikti būs jautājumi šāda parāda atdevējam par ienākumiem. «Aizdevumiem ir jāatbilst Civillikuma prasībām, tas nozīmē, ka par to ir jābūt paredzētiem procentiem, par kuriem ir jāmaksā ienākuma nodoklis – gan fiziskām personām, gan arī juridiskām personām – aizdevējiem,» skaidro A. Dābols. Viņš gan atteicās izteikt prognozes, kādi būs šo pasākumu rezultāti, tomēr ir pārliecināts, ka būs gan auditi, gan pārbaudes.
Algas vietā – aizdevums
Kā vēl viena īpaša kategorija, kas noteikti jau var rēķināties ar jautājumiem no nodokļu administrācijas, ir uzņēmumi, kuri darbiniekiem, valdes locekļiem un īpašniekiem būs aizdevuši naudu un parāds pērn 31. decembrī bija lielāks par 15 000 eiro. «Aizņēmumu izsniedzēju – uzņēmumu un darbinieku – šādu kredītu saņēmēju deklarētās summas tiks salīdzinātas un arī jautājumi par šādu aizdevumu mērķi, visdrīzāk, būs,» tā A. Dābols.
DB jau rakstīja, ka pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas fizisku personu neatmaksātie aizņēmumi (kredīti) un citas parādsaistības komercsabiedrībām, kuru pamatdarbības veids nav saistīts ar kredītu izsniegšanu, 2011.gadā bija aptuveni 354,5 milj. Ls.
Var būt uzrēķini
«Nebūšu pārsteigts, ja nodokļu uzrēķini arī būs skaidras naudas aizdevumu gadījumos, ko veikusi juridiska persona, tiem, kas aizņēmušies būs no off shore kompānijām, kā arī citām fiziskām personām, kuras nav radinieki un par šo faktu nav atrodamas šo personu nulles deklarācijas (ja vien šāds darījums nav noformēts pēdējo divu gadu laikā) vai arī tādas vispār nav iesniegtas, kaut arī tas ir bijis jādara (garantēta soda nauda),» prognozē A. Dābols. Viņš norāda, ka 24% iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanai izšķirošs varētu būt arī aizdevuma termiņš, kas garāks par 5 – 5,5 gadiem, kaut arī šī norma ir spēkā tikai tiem, kuri aizdod naudu šogad. «Aizdevumi tādiem aizņēmējiem kā valdes, padomes locekļi, īpašnieki, kas tiks izsniegti no 2014.gada 1.janvāra un pēc 66 mēnešiem netiks atdoti, tiks aplikti faktiski ar dubultnodokli – 24% un pēc tam vēlreiz ar 22%,» brīdina A. Dābols.