Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks šorīt telekompānijas LNT raidījumā 900 sekundes atzina, ka izjūt pret sevi vērstu politisko spiedienu. Vienlaikus viņš paziņoja, ka KNAB ir sācis pārbaudi par pašreizējās Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V) atrašanos interešu konfliktā.
Komentējot Straujumas lēmumu rosināt veidot komisiju, kas vērtētu KNAB priekšnieka atbilstību ieņemamam amatam, Streļčenoks televīzijā sacīja, ka premjeres paziņojums ir vienreizējs un neiztur nekādu kritiku. Viņš uzsvēra, ka, lai šādu komisiju veidotu, vispirms ir jākonstatē fakti, taču konkrētajā gadījumā Ministru prezidentes lēmums balstoties uz tiesas spriedumu, kas vēl nav stājies spēkā.
Vakar Straujuma skaidroja, ka viens no iemesliem, kāpēc nepieciešams vērtēt Streļčenoka atbilstību amatam, ir tiesas lēmums atcelt viņa piemēroto disciplinārsodu - algas samazinājumu atlaistajai KNAB Juridiskās un personālvadības nodaļas darbiniecei Ilzei Draveniecei. Minēto tiesas nolēmumu gan vēl varēs pārsūdzēt. Straujumas lēmumam esot arī citi iemesli, ko viņa plašāk nepaskaidroja.
Streļčenoks šorīt televīzijā neslēpa, ka bijis pārsteigts par Straujumas vakardienas paziņojumu. KNAB priekšnieks sacīja, ka pirms apmēram mēneša premjeres biroja vadītājs telefonsarunā viņu «brīdinājis» un «devis signālu», kā pareizāk organizēt KNAB darbu. Bez tam, pēdējā laikā Streļčenoks pamanījis, ka uz viņu tiek mēģināts izdarīt politisko spiedienu arī dažādos citos veidos.
«Šis [Straujumas] paziņojums nāca klajā tad, kad birojs izvērtē Jutas Strīķes disciplināratbildību. Otrkārt, šis paziņojums nāca klajā tad, kad birojs ir nosūtījis izvērtēšanai gan Satversmes aizsardzības birojam, gan arī Ģenerālprokuratūrai pamatotu informāciju ar pierādījumiem par to, ka Strīķes darbībās ir saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes, kas nākotnē var izpausties kā kriminālatbildība,» norādīja Streļčenoks.
«Vēl es varu pateikt, ka birojā patlaban notiek pārbaudes par ļoti augstām politiskām amatpersonām, tai skaitā pašreizējo Ministru prezidentes biedru, bijušo Ministru prezidentu [Valdi] Dombrovska kungu. Un vēl varu pateikt, ka pašlaik birojā notiek pārbaude arī par pašas Straujumas kundzes iespējamo atrašanos interešu konflikta situācijā,» paziņoja KNAB priekšnieks.
Viņš piebilda, ka minētā pārbaude par Straujumas iespējamo atrašanos interešu konflikta situācijā sākta, reaģējot uz publiski izskanējušo informāciju. Konkrētākas detaļas par šo pārbaudi Streļčenoks atturējās izpaust.
Ministru prezidente Straujuma vakar paziņoja, ka ka rosinās veidot komisiju, kas vērtētu Streļčenoka atbilstību ieņemamam amatam.
Pamats komisijas izveidošanai un Streļčenoka vērtēšanai esot vispārējie vadības principi - viņa atbilstība ieņemamam amatam.
Valdības noteikumi nosaka kārtību, kādā izveidojama komisija, lai izvērtētu nepieciešamību KNAB priekšnieku atbrīvot no amata.
Komisiju izveido Ministru kabinets, ņemot vērā ģenerālprokurora vai Ministru prezidenta sniegto informāciju, kas pamato KNAB likumā minētos iemeslus biroja priekšnieka atbrīvošanai no amata. Viens no nosacījumiem paredz, ka biroja amatpersonu no amata atbrīvo sakarā ar neatbilstību ieņemamam amatam.
Komisijas sastāvā ir ģenerālprokurors vai viņa īpaši pilnvarots virsprokurors, Satversmes aizsardzības biroja direktors, Drošības policijas priekšnieks, Ministru kabineta pilnvarots ministrs un Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs. Komisiju vada ģenerālprokurors vai viņa īpaši pilnvarots virsprokurors.
Likums nosaka, ka biroja priekšnieku ieceļ amatā uz pieciem gadiem un atbrīvo no amata Saeima pēc Ministru kabineta ieteikuma.