Potenciālie Jelgavas novada attīstības scenāriji līdz 2032. gadam paredz uzbūvēt atomelektrostaciju un novadā nodrošināt galvenokārt tikai pamatizglītību, kā arī citus visais neparastus risinājumus.
Par to liecina izstrādātā Jelgavas novada attīstības stratēģija 2012. - 2032. gadam.
«Visā teritorijā tiek veidoti milzīgi uzņēmumi un ražotnes, kas nodrošina darbu vietējam, labi izglītotajam darbaspēkam, kā arī tiek ievests papildu labi apmācīts darbaspēks,» paredz scenārijs, kas stratēģijā nodēvēts par Silikona līdzenumu. Jau vēstīts, ka acīmredzot šī scenārija radītājiem bijusi vēlme radīt ilūziju par Silīcija ieleju (Silicon Valley) ASV.
«Kā papildu kravu pārvadājumu ceļš tiek izmantota Lielupe, lai saistītu ražotnes upes krastos,» paredz nākamo divdesmit gadu novada attīstības stratēģija. Tāpat saskaņā ar to «ražošanas teritorijās tiek veidoti helikopteru laukumi, plašajos laukos tiek izveidoti vairāki lidlauki».
«Vietējiem iedzīvotājiem galvenās darba iespējas ir apkalpojošā sfērā. Darbs ir labi apmaksāts, bet bez izaugsmes iespējām,» pausts stratēģijā. «Uz vietas novadā tiek galvenokārt nodrošināta pamatizglītība, bet vadošo darbinieku apmācība tiek veikta uzņēmumu galvenajās mītnēs ārpus Latvijas.»
«Lai ražotnes nodrošinātu ar elektroenerģiju, tiek pielietoti alternatīvie enerģijas ieguves veidi- vēja un zemes enerģija, atomenerģija,» paredz Silikona ielejas attīstības scenārijs.
Savukārt Maizes fabrikas scenārijs paredz modificētu produktu ražošanu, kas tiek eksportēti uz citām valstīm. Tāpat tajā teikts, ka «daļa dzīvojamo māju ir sezonāla rakstura un paredzētas viesstrādnieku un ģimeņu izmitināšanai, viensētas pakāpeniski izzūd, lai nodrošinātu vienkāršāku lauku apkopšanu».
«Mūžizglītība nav nepieciešama, jo lauksaimnieciskās ražošanas process ir stabils bez izmaiņām,» pausts novada attīstības stratēģijā.
Maizes fabrikas attīstības virziens iezīmē arī citas draudīgas nākotnes perspektīvas - «veidojas perfekta, ļoti labi sakopta lauksaimnieciska ainava, pamazām izzūd dabīgie biotopi».
Attīstības scenārijs Drošā māja, pretēji Maizes fabrikas virzienam paredz, ka Jelgavas novadā «laukos tiek saglabātas vēsturiski izveidotās viensētas», un «visā novadā tiek pielietots vienots vides dizains vienotības sajūtas veidošanai - katrs pagasts jau no attāluma ir identificējams». Šis scenārijs paredz akcentēt mūžizglītību un draudzīga lauku tūrisma attīstību.
«Tūristiem tiek piedāvāts vairāku dienu garumā apskatīt «autentisku» Zemgales dzīvi. Mākslīgi tiek veidotas lauku sētas, kur var iepazīties ar lauku dzīves veidu. Tiek organizēti dažādi brīvdabas pasākumi ar lielu skaitu apmešanās vietu. Šim nolūkam tiek izmantoti bijušie labības lauki,» paredz ceturtais Jelgavas novada attīstības virziens, kas nosaukts par Tūrisma meku.
«Kultūrvēsturiskais mantojums tiek kopts, katrā vēsturiskā ēkā tiek izvietots muzejs vai ekskluzīva viesnīca,» paredz Tūrisma mekas atīstības virziens.
Patlaban Jelgavas novada amatpersonas lēmušas, ka par optimālo scenāriju atzīts virziens Drošā māja, atsakoties no atomelektrosatcijas būves idejas un atteikšanās no pamatizglītības.
«Pēc ilgām un nopietnām diskusijām par to, kurš no scenārijiem Jelgavas novadam būtu visatbilstošākais un iedzīvotājiem pieņemamākais, secināts, ka par prioritāro attīstības scenāriju tiks izvirzīts scenārijs Drošā māja,» norāda Jelgavas novada pašvaldības Attīstības nodaļas vadītāja Līga Lonerte.
Jelgavas novada pašvaldības pārstāvji pauž, ka četri iespējamie Jelgavas novada attīstības scenāriji tapuši, pamatojoties uz 2011. gada vasarā uzsāktajām diskusijām ar dažādām mērķgrupām, uzņēmējiem, nevalstisko organizāciju, izglītības un kultūras nozares pārstāvjiem, amatniekiem un aktīviem novada iedzīvotājiem. Rezultātā ir tapis arī buklets Cilvēks veido vidi.