Saules enerģija ir kļuvusi par neatņemamu enerģijas ieguves sastāvdaļu visā pasaulē un tā arvien vairāk maina pasaules enerģētisko ainavu. Taču, vai līdz šim saules parki ir bijuši uzstādīti efektīvi? Dienvidu virzienā uzstādīti saules paneļi maksimāli ražo enerģiju laika posmā no plkst. 10.00 līdz 15.00, bet lielākais pieprasījums pēc enerģijas ir rīta un vakara stundās. Energum piedāvā efektīvu risinājumu – vertikāli uzstādītus abpusējos (bifacial) saules paneļus.
Šādi vertikālie saules paneļi sniedz iespēju optimizēt enerģijas ražošanu tad, kad tā ir visvairāk nepieciešama – rīta un vakara stundās, kad cilvēki mostas, sāk savas ikdienas gaitas un atgriežas mājās pēc darba dienas, tad elektrības patēriņš sasniedz maksimumu. Taču šeit var saskarties ar problēmu, ka enerģijas ražošanas jauda, bieži vien, izrādās nepietiekama, radot neatbilstības starp pieprasījumu un piedāvājumu. Te vertikālie saules paneļi parāda savu īsto vērtību: uzstādīti austrumu-rietumu orientācijā, tie efektīvi uztver rīta un vakara sauli, ģenerējot vairāk enerģijas šajās stundās, nekā paneļi, kas orientēti pret dienvidiem. Vērtējot investīciju atdevi arī finansiālais ieguvums ir lielāks rīta un vakara stundās, jo šobrīd novērojams, ka biržā elektrības cenas visaugstākās ir tieši šajos laika periodos.
Vēl viena unikāla vertikālo saules paneļu priekšrocība ir to spēja darboties arī ziemā. Pateicoties vertikālajam novietojumam, uz tiem neuzkrājas sniegs, kas ir īpaši nozīmīgi Ziemeļu reģionos un vietās ar biežu un bagātīgu snigšanu. Sniegam ir augsts atstarošanas koeficients un tas atstaro saules starus uz vertikālajiem paneļiem, nodrošinot papildu enerģijas ģenerēšanu un palielinot efektivitāti arī ziemā. Ļoti nozīmīga ir arī gaisa temperatūra, jo saules paneļu efektivitāte samazinās, ja ir karsti laika apstākļi (aptuveni par 0,4% no paneļa nominālās jaudas ar katru grādu virs 25°C). Vertikālo paneļu konstrukcija ļauj efektīvāk cirkulēt gaisam, kas palīdz uzturēt paneļu virsmu vēsāku, salīdzinājumā ar paneļiem, kas vērsti pret dienvidiem. Zemāka paneļu temperatūra ne tikai uzlabo efektivitāti, bet arī paildzina paneļu kalpošanas laiku.
Vertikālie paneļi ir arī izturīgāki pret dažādiem laikapstākļu izaicinājumiem, piemēram, krusas un vētras radītiem bojājumiem. Dienvidu izvietojuma paneļi biežāk tiek pakļauti krusas bojājumiem. Tiek lēsts, ka 2023. gadā krusas izraisīti bojājumi saules parkiem radīja zaudējumus aptuveni 900 miljonu euro apmērā. Tāpēc vertikālie paneļi kļūst par ilgtspējīgāku risinājumu arī pret dabas stihijām. Papildus vertikālo saules paneļu ieguvums ir nepieciešamā jauda, piemēram, uzstādot 800kw saules paneļu parku (paneļu jauda 800kw) ir nepieciešams vien 500kw pieslēgums, ietaupot līdzekļus invertoru un pieslēguma izbūves izmaksās.
Daudzas valstis saskaras ar sarežģītu izvēli, kurus laukus un teritorijas piešķirt saules parkiem, bet vertikālo paneļu izvietojums šo problēmu atrisina, jo tie aizņem būtiski mazāk vietas nekā dienvidu paneļi. Tas paver iespējas veidot agrosistēmas, kurās vienlaikus var notikt gan enerģijas ražošana, gan lauksaimniecība. Šis risinājums ir īpaši svarīgs lauksaimniekiem, kuri bieži vien ir neapmierināti ar saules parku izvietošanu uz auglīgas lauksaimniecības zemes, jo vertikālie paneļi aizņem tikai 2-3% no lauksaimniecības zemes platības.
Latvijas Uzņēmums Energum ir vertikālās saules paneļu revolūcijas priekšplānā un tas ir pirmais enerģētikas uzņēmums Latvijā, kas ievieš vertikālos saules paneļus un aktīvi paplašina savu jaudu ar šīm sistēmām. Energum ir izstrādājis, izmaksu ziņā, efektīvas montāžas sistēmas, un pašlaik norit darbs pie 4 MW vertikālā saules parka būvniecības — lielākā šāda veida projekta Austrumeiropā. Ar šo projektu Energum cenšas risināt problēmu, kur enerģijas piedāvājums nesakrīt ar pieprasījumu. Šajā projektā vertikālos saules paneļus papildinās arī 1200 kWh enerģijas uzkrāšanas akumulators, kas nodrošinās enerģijas pieprasījumu nakts stundās.
Pasaulē arvien vairāk sāk investēt šādos projektos un pētījumos pierādīts, ka vertikālie paneļi ir daudz efektīvāki un risina būtiskāko problēmo – ražo elektrību rīta un vakara stundās, kad patēriņš ir vislielākais un elektrības cenas visaugstākās, tie neaizņem vērtīgās lauksaimniecības zemes un ļauj tās apstrādāt arī turpmāk, un paneļi kalpo daudz efektīvāk, ilgāk un performē ziemas periodā. Tāpēc Eiropā un Latvijā ir nepieciešams uzstādīt vairāk vertikālo saules paneļu parkus, lai efektīvi nodrošinātu enerģiju no saules paneļiem visas diennakts garumā. Rīta un vakaru stundās enerģiju nodrošinās vertikālie parki, dienas laikā - jau esošie dienvidu saules parki, bet nakts stundās - lieljaudas akumulatori.
Energum piedāvā vertikālo saules paneļu projektu izstrādi un realizāciju, kā arī komerciālo enerģijas uzkrāšanas akumulatoru piegādi, uzstādīšanu un pārvaldību.