Eiropas Komisijas piešķirtais 8,5 miljonu eiro atbalsts Latvijas piensaimniecības un cūkkopības nozarēm varētu tikt izmaksāts tikai nākamajā gadā, aģentūru LETA informēja ministrijas Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane.
«Diskusijas par projektu ir jau noslēgušās, un Eiropas Komisija virza pieņemšanai regulas projektu, kas paredz kā galīgo termiņu maksājumu veikšanai noteikt 2016.gada 30.jūniju. Paredzams, ka regula varētu stāties spēkā laikā no 17.līdz 20.oktobrim, » norādīja Freimane.
Tāpat viņa atzina, ka patlaban vēl nevar minēt konkrētu finansējuma pārdales apjomu starp abām nozarēm, jo par to vēl notiek diskusijas.
Kā ziņots, iepriekš ZM pārstāve informēja, ka finansējums varētu tikt izmaksāts vēl līdz šā gada 1.decembrim, tomēr termiņš Briselē varētu tikt mainīts arī uz vēlāku laiku.
«Mēs uzskatām, ka atbalstam pie Latvijas lauksaimniekiem ir jānonāk pēc iespējas ātrāk,» iepriekš sacīja Freimane.
Neoficiāla informācija gan liecina, ka no 8,5 miljonu kopējā finansējuma piensaimniecības nozarei varētu tik piešķirti 6,8 miljoni, bet cūku audzētājiem - 1,7 miljoni eiro.
Kā ziņots, 15.septembrī ES Lauksaimniecības ministru padomes sanāksmē Luksemburgā EK piedāvāja atbalstam Latvijas piena ražošanas un cūkkopības nozarēm piešķirt 8,5 miljonus eiro. Aprēķina vērtētie kritēriji - Krievijas embargo ietekme, piena cenas un cūkgaļas cenas samazinājums.
Tāpat 80 miljoni eiro tiek novirzīti vairākiem piedāvātajiem tirgus regulēšanas instrumentiem - privātās uzglabāšanas shēmu, produktu veicināšanas un jutīgo sabiedrības grupu vajadzību (bēgļi, trūcīgās personas) projektu attīstībai.
Piena iepirkuma cenas lejupslīde Latvijā sākās pērn rudenī, kas tika skaidrots gan ar Krievijas embargo piena pārprodukcijai, gan arī ar vispārējām tendencēm pasaules piena tirgos.
Saskaņā ar ZM aplēsēm Krievijas embargo Latvijas piena ražotājiem nesis 44,3 miljonu eiro zaudējumus, savukārt lauksaimniecības un pārtikas eksportam nodarītie zaudējumi ir apmēram 140 miljoni eiro.
Tikmēr piensaimniecības sarežģītajā situācijā šogad var rēķināties ar vairāk nekā 43 miljonu eiro valsts atbalstu, no kuriem ciltsdarbam piešķirts 23,36 miljonu finansējums, 12,38 miljoni būs atbalsts par slaucamām govīm, bet 7,6 miljoni - ES atbalsts.