Gaidāmajā apkures sezonā produktu un pakalpojumu cenas noteikti kāps, tāpēc gan valsts mērogā, gan mums katram individuāli būtu jāpārdomā iespējamie taupības un energoefektivitātes pasākumi, norāda Sandis Jansons, AS Sadales tīkls (ST) valdes priekšsēdētājs.
Šobrīd mēs faktiski dzīvojam hibrīdkara apstākļos, kur arī enerģija, pamatā gāze, diemžēl tiek izmantota kā ierocis no agresorvalsts Krievijas puses, secina S.Jansons, uzsverot, ka šī ziema ir vienkārši jāpārdzīvo. Ukraiņu tauta par savu un mūsu brīvību cīnās ar asinīm, bet gāzes cena un tās ierobežotā pieejamība, kā dēļ pieaugušas arī citu energoresursu izmaksas, ir cena, kas par šo karu jāmaksā visai Eiropai, norāda ST valdes priekšsēdētājs, aicinot šajā ziemā būt vienotiem un iespēju robežās palīdzēt līdzcilvēkiem. Īpaši svarīgi šajā gadījumā ir noturēt biznesu konkurētspēju, kā arī atbalstīt mazturīgos, domā S.Jansons.
Fragments no intervijas
Šajā vasarā piedzīvojām ne vienu vien elektroenerģijas cenu rekordu, tajā skaitā - cenai sasniedzot pat Nord Pool biržas griestus. Ar ko jūs skaidrotu šo situāciju?
Elektrības cena biržā ir atkarīga no vairākiem faktoriem, tostarp ģeopolitiskās situācijas, laikapstākļiem, elektroapgādes infrastruktūras starpvalstu savienojumiem un to jaudām, kā arī citiem aspektiem. Šovasar daudzviet Eiropā piedzīvojām rekordaugstas gaisa temperatūras, kas ietekmēja gan ūdens līmeni hidroelektrostacijās (HES), gan starpsavienojumu jaudas, ierobežojot iespējas importēt elektroenerģiju. Papildu lokālais faktors, kas ietekmēja Latvijas spēju ražot elektrību, bija Daugavas HES hidrobūvju remonts. Arī šo remontdarbu dēļ pazeminājās ūdens līmenis, kā ietekmē lielās HES Latvijā nevarēja uzkrāt ūdeni, lai ražotu elektroenerģiju patēriņa sastrēguma stundās, kas ļautu palielināt piedāvājumu tirgū un attiecīgi līdzsvarotu cenu. Tāpat jāatgādina, ka ģeopolitisko faktoru dēļ samazinājusies gāzes pieejamība, kā arī pārtraukts elektroenerģijas imports no Krievijas tai noteikto sankciju dēļ. Tas viss kopā būtiski ietekmējis pieejamās elektroenerģijas apjomu un attiecīgi arī cenu Nord Pool biržā. Jāsaka, ka elektroenerģijas cenu rekordi rezultējušies ar diskusiju par pašreizējā tirgus darbības principiem.
Viedokli paudusi arī Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena, norādot, ka elektroenerģijas tirgū nepieciešama strukturālā reforma. Skaidrs, ka, kamēr mums valstī nav iespējas visu vajadzīgo elektroenerģijas apjomu saražot pašiem, mums ir trūkstošais apjoms jāimportē, un tas darāms atbilstoši tirgus struktūrai un biržas noteikumiem. Tomēr vienlaikus šā brīža energokrīzes apstākļos, kam katalizators bijis Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā, ir nepieciešami krīzes risinājumi. Runājot par elektroenerģijas ražošanu Latvijā, skaidrs, ka mums jāturpina strauji uzņemtais kurss atjaunojamo energoresursu (AER) virzienā, jo faktiski cenu fluktuācijas tirgū izraisa fosilie resursi, proti, to nepieejamība, kā ietekmē cenas kāpj ne vien šiem, bet arī alternatīvajiem resursiem, jo palielinās pieprasījums.
Visu rakstu lasiet 13.septembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!