Pirms sešiem gadiem, kad pasaulē nāca interjera dizaineres Ingas Skrastiņas otrais bērns, viņai dabiski veidojusies vēlme bērnus pasargāt un izveidot viņiem kādu aizsardzības amuletu. Tagad mākslinieces radītās zīmes rotā ne vienu vien mājokli.
Daudz laika atvēlot radošiem mēģinājumiem, I.Skrastiņa izkopa tehnoloģiju, ar kuras palīdzību zīmes attēlot plaknē, lai tās gan papildinātu interjeru, gan labi izskatītos ierāmētas. Izmantojot sev pazīstamos deklaratīvos apmetumus, kuru sastāvā ir arī māls, kas ļauj ērti veidot dažādas faktūras, māksliniece sāka uz kartona atveidot zīmes ar ciļņu un reljefu palīdzību. Viņas izmantoto materiālu klāstā ir «Novacolor» zīmola ražotie produkti. Jo interesantāku efektu ir vēlams panākt, jo sarežģītāki materiāli jāpielieto.
Taču I.Skrastiņa ir pārliecināta, ka, «ja grib kaut ko ļoti skaistu, ir jāpiepūlas».
Veids, kā viņa izmanto šos materiālus, nebūt nav tradicionāls. Taču katram meistaram ir savas metodes, un variāciju var būt daudz. Arī meistarklasēs, kad I. Skrastiņa dod iespēju jebkuram izveidot savu zīmi, rezultāti krasi atšķiras.
Kad ar dažādām faktūrām rotātie mākslas darbi ir nožuvuši, meistare tos krāso. Sākotnēji viņa pieturējusies pie neitrālākiem toņiem, bet tagad arvien vairāk eksperimentē, darbos ienesot arī nedaudz mirdzuma, zelta un sudraba toņus.
Visus zīmju darināšanai izmantotos materiālus I.Skrastiņa iegādājas specializētos dekoratīvo krāsu un apmetumu veikalos Latvijā. Lai gan parasti tos tirgo lielos apjomos, atkarībā no vajadzības, var sarunāt to iegādi arī mazākos daudzumos.
Par darba procesu un zīmēm I.Skrastiņa stāsta: «Zīmē tu ieliec to, ko vēlies no tās sagaidīt. Ir jāļaujas sajūtām. Tā ir vispareizāk».
Darbam ar zīmēm ir jānoskaņojas, citādāk tās neļaus strādāt. Kaut kas ķersies, nesanāks... Tādās reizēs ir jāatslābst, jāpaņem pārtraukums un jāturpina vēlāk. Arī zīmei, ko esi izvēlējies veidot, esot jāpatīk.
Reti kuram mājās ienesta zīme kalpojot tikai kā skaists dekors - spēka zīmes izstarojot enerģiju un dodot spēku visdažādākajos dzīves brīžos.
#3/25
Lai dekoratīvais materiāls turētos uz pamatnes, kartons tiek nogruntēts un nokrāsots pirms darba sākšanas.
#5/25
Izmantotā materiāla sastāvā ir māls. Šādā materiālā ir viegli atveidot dažādas faktūras.
#6/25
Uz kartona ar paletes nazi plānā kārtā tiek uzklāta dekoratīvā materiāla masa.
#7/25
Kad plānā kārtā noklāta visa pamatne, tai ļauj nožūt. Parasti tā ir sausa pēc dažam stundām.
#8/25
Zīmes raksts, kuru paredzēts veidot, tiek izdrukāts. I.Skrastiņa demonstrē Dieva zīmi.
#10/25
Zīmi pa vēlamajām līnijām izgriež. Šodien I.Skrastiņa rādīs Austras koka veidošanu.
#12/25
Izgrieztai zīmei noņem līmplēves aizsargkārtu un sagatavo zīmi līmēšanai.
#17/25
Faktūru veidošanai var izmantot dažādas metodes un instrumentus, piemēram, rullīšus, audumus u.c.
#18/25
Radot dažādus vizuālus efektus, masu klāj dažādos biezumos. Zīme tiek «paslēpta», paliekot starp materiāla slāņiem.
#22/25
Kad zīme ir sausa, to var krāsot un tonēt. Krāsas jaucot, tiek nodrošināts, ka krāsa nav pārāk koša.
#23/25
Zīmes krāsošana. Zīmes, kuras ir vairākos toņos, tiek izkrāsotas ar smalkām otiņām.