Vidējā elektroenerģijas tirgus cena Latvijā un Lietuvā aizvadītajā nedēļā samazinājās par 2%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, un noslīdēja līdz 60,63 eiro/MWh, informē AS Latvenergo.
Nelielo cenu lejupslīdi veicināja gan salīdzinoši zemāks elektroenerģijas cenu līmenis Skandināvijā, gan arī būtisks kāpums vietējā reģiona elektroenerģijas izstrādes daudzumā – Latvijā pagājušonedēļ tika saražotas 160 GWh elektroenerģijas, kas bija par 10% vairāk kā nedēļu pirms tam, bet Lietuvā izstrādes daudzums pieauga par 53%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, un sasniedza 66 GWh. Kopumā iepriekšējās nedēļas laikā elektroenerģijas cenas Latvijā un Lietuvā svārstījās no 19,36 eiro/MWh līdz 200,05 eiro/MWh, ko izraisīja situācija ārpus Latvijas NPS apgabala.
Latvijā dienas palielinātā elektroenerģijas patēriņa stundās cenas ietekmēja Lietuvas NPS tirgus apgabals. Tā kā starp Latviju un Lietuvu pārvades tīklu kapacitāte ir pietiekoša, bet Lietuvai šajā periodā bija liels jaudu deficīts no 800 līdz 1400 MW, zemākas cenas saražotās elektroenerģijas plūsma nonāca arī uz Lietuvu, izraisot augstu elektroenerģijas deficītu Latvijas un Lietuvas NPS apgabalā un paaugstinot cenu atsevišķos dienas periodos. Šajā periodā strādāja Rīgas TEC-2 koģenerācijas režīmā un maksimuma stundās arī kondensācijas režīmā, kur visa tā saražotā elektroenerģija nodrošināja gan Latvijas tirgus pieprasījumu, gan arī Lietuvas.
Tikmēr Igaunijā pagājušajā nedēļā vidējā elektroenerģijas tirgus cena samazinājās par 6% un sasniedza 40,81 eiro/MWh, un cenas Igaunijā pamatā noteica Somijas elektroenerģijas tirgus, kur tirgus cenas arī samazinājās par 6%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu. Kopumā elektroenerģijas cenas Igaunijā svārstījās no 18,41 eiro/MWh līdz 150,01 eiro/MWh, bet Somijā tās atsevišķās stundās pat pārsniedza Igaunijas cenu līmeni, pakāpjoties līdz 154,93 eiro/MWh. Tikmēr pārvades jaudas kapacitāte no Somijas uz Igauniju jau desmito nedēļu pēc kārtas bija 1000 MW jeb pilns uzstādītais daudzums.
Pagājušās nedēļas laikā Baltijā elektrostacijas saražoja 83% no Baltijā nepieciešamās elektroenerģijas. Visvairāk elektroenerģijas importēja Lietuva - 70% no kopējā patēriņa. Latvija pagājušā nedēļā importēja 4% no kopējā elektroenerģijas patēriņa, bet Igaunija saražoja par 28% vairāk elektroenerģijas nekā patērēja.