LK gadījumā tiek pārkāptas ārvalstu investoru tiesības, un tas ir Eiropas Savienības (ES) normu pārkāpums, šodien žurnālistiem paziņoja LK akcionāra VN valdes priekšsēdētājs un VN lielākā akcionāra Vitol pārstāvis Saimons Bodijs.
Improvizētā preses konferencē pie iežogotās LK ēkas ar dzeloņstieplēm fonā S. Bodijs atgādināja, ka Latvija ir ES dalībvalsts un tas uzliek pienākumu nodrošināt ārvalstu investoru ieguldījumu drošību. Savukārt LK jau ilgu laiku nenodrošina akcionāriem iespējas paust savu viedokli, diskutēt un ietekmēt notikumus kompānijā. Pēc viņa pieļautā, VN pēc šīs dienas notikumiem reaģēs ātri un investoru aizsardzības jautājumus risinās ES līmenī.
VN vadītājs pauda sarūgtinājumu par šodien nenotikušo LK akcionāru sapulci, skaidrojot, ka VN uz to neieradās, bet tās atcelšana bijusi nelegāla.
S. Bodijs, norādot uz iežogoto LK ēku, pieļāva, ka tas ir veids, kā LK vadība mēģina noslēpt nelegālas darbības.
«Kas viņiem ir jāslēpj? No kā viņiem ir jābaidās? Acīmredzot notiek nelegālas lietas,» sacīja VN valdes priekšsēdētājs. Viņš uzsvēra, ka VN kā LK lielākais akcionārs vēlas, lai procesi kuģniecībā notiek pārskatāmi un tiktu samazinātas uzņēmuma vadības izmaksas
Savukārt A/s Latvijas kuģniecība (LK) rīcībā esošā informācija norādot uz to, ka plāni ar spēku pārņemt uzņēmumu un tā aktīvus radušies LK akcionāru grupas vidē, ko Vitol Group interesēs pārstāv a/s Ventspils nafta (VN), savukārt LK padomes bijušā locekļa Oļega Stepanova interesēs – International Baltic Investments (IBI), teikts LK izplatītajā paziņojumā.
Tur arī norādīts, ka atbilstoši informācijai no Apvienotās Karalistes, kur noslēguma stadijā risinoties LK sāktā tiesvedība par vairāk nekā 100 milj. ASV dolāru izzagšanu no uzņēmuma, gan Vitol, gan IBI esot ieinteresētas LK ieņemšanā, lai mēģinātu novērst sekas, ar kurām tām nāksies rēķināties līdz ar tiesvedības beigām.
Vakar, 7.oktobrī, Apvienotās Karalistes Augstās justīcijas tiesas Karalienes tiesas departamenta komerctiesā LK advokāti iesnieguši papildinājumu minētajā lietā, par atbildētāju paralēli vairākām ārzonu firmām lūdzot noteikt bijušo LK padomes locekli Oļegu Stepanovu.
Tiesvedības procesā Lielbritānijā atklājies, ka izzagšanas shēmā no LK kā tās kādreizējo krāpniecisko starpniekfirmu klienti bijuši iesaistīti arī Vitol Group uzņēmumi.
LK jau iepriekš informēja, ka atbildētāji Apvienotās Karalistes tiesai ir atzinuši līdzekļu izkrāpšanu no LK, taču pretēji tiesas rīkojumam neiemaksāja tās noteikto drošības naudu vairāku desmitu miljonu ASV dolāru apmērā, tādējādi zaudējot tiesības uz tālāku tiesāšanos, un faktiski atzīti par vainīgiem, tiesai turpinot spriest jau par konkrētas naudas summas piedziņu LK labā.
LK uzsāktajā tiesvedībā figurē piecas ārzonu kompānijas – Recoletos Limited, Romanica Overseas Limited, Skeena Overseas Limited, Luzero Limited un Chandler Limited, kas saistītas ar LK bijušajām amatpersonām, tajā skaitā O.Stepanovu, Valēriju Godunovu un Alvi Akmeni.
Tās tiek vainotas nelikumīgā vairāk nekā 60 kuģu frakts darījumu noslēgšanā par mākslīgi zemām likmēm 2003.-2005.gadā. Atbildētāju pārstāvji tiesvedības laikā arī atzinuši, ka aptuveni 12,5 milj. ASV dolāru ir izmaksāti kukuļos uzņēmējiem Krievijā, Ukrainā un Baltkrievijā, lai panāktu līdzekļu izzagšanas shēmas veiksmīgu īstenošanu.
Savukārt Latvijā par šiem nelikumīgajiem darījumiem risinās kriminālprocess, kurā vairākiem bijušajiem LK vadošajiem darbiniekiem piemērots aizdomās turamā statuss. Kā LK vadību šajās dienās informēja tās akcionāres VN pārstāvji, arī divi Vitol Group menedžeri Pols Malholands un Džefrijs Mārcs saņēmuši pavēstes ar aicinājumu ierasties Latvijas tiesībsargājošajās struktūrās paskaidrojumu sniegšanai.