Akciju sabiedrības Ventspils nafta vadība un uzņēmuma darbinieki, kas naktī no šā gada 21. uz 22.februāri esot saskārušies ar brutālu spēka izmantošanu no atsevišķu tiesībsargājošo institūciju puses, ir nosūtījuši iesniegumus Latvijas Republikas Ministru prezidentam, Latvijas Republikas parlamenta priekšsēdētājam, Augstākās tiesas priekšsēdētājam, Saeimas Juridiskajai komisijai, Saeimas Nacionālās drošības komisijai un Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijai, aicinot pievērst uzmanību šo institūciju ne reizi vien īstenotajai patvaļai un lūdzot turpmāk novērst tās iespējamību, Db.lv informēja AS Ventspils nafta preses sekretāre Gundega Vārpa.
A/s Ventspils nafta vadības iesniegumam pievienoti arī uzņēmuma darbinieču – lietvedes un apsardzes dienesta kontrolieres – iesniegumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam un Tiesībsarga birojam, kuros detalizēti aprakstītas pret viņām vērstās darbības un pausts lūgums pārbaudīt, vai operatīvo dienestu darbības ir atbildušas Latvijas Republikas Satversmei un citiem valsts normatīvajiem aktiem. Piemēram, lietvedes iesniegumā aprakstīta arī situācija, kad četrdesmit minūšu garumā pie viņas dzīvokļa ārdurvīm un pa telefonu tika nemitīgi zvanīts, kā rezultātā viņas astoņus gadus vecajai meitai iestājās šoks un histērija. Tikai pēc tam, kad lietvedes vīrs šiem "tiesībsargiem" pajautājis, uz kāda pamata viņi laužas lietvedes dzīvokļa durvīs un vai viņiem ir attiecīga sankcija, viņi aizgājuši.
Savukārt kontroliere norāda, ka ne automašīnām, ar kurām atbrauca kratīšanu veikušās personas, ne pašām personām nebija redzamu atšķirības zīmju, tās neinformēja darbinieci par savu identitāti un ierašanās mērķiem. Bez izskaidrota procesuāla pamatojuma kontroliere tikusi bloķēta apsardzes telpā, pārkāpjot viņas cilvēktiesības. Apzināti tikusi radīta situācija, lai darbiniece neko nezinātu par savām tiesībām un lai nebūtu neviena, kas spētu viņai sniegt juridisku konsultāciju par tām.
A/s Ventspils nafta darbiniece tikusi arī pratināta aptuveni 40 minūšu garumā, pretēji Kriminālprocesa likumam neinformējot viņu par lietu, kādā tiek pratināta, par statusu nopratināšanā, kā arī par viņas tiesībām, tajā skaitā par tiesībām tikt nopratinātai aizstāvja klātbūtnē. "Kamēr KNAB darbinieki atradās a/s Ventspils nafta biroja telpās, tiku nepārtraukti pakļauta psiholoģiskai iedarbībai, t.i., neskaitāmas reizes KNAB darbinieki man izteica draudus par kriminālatbildību sakarā ar to, ka nesadarbojos ar KNAB. KNAB darbinieki teica, ka ievietošot mani aizturēšanas kamerā un man tikšot piespriests cietumsods no 5-10 gadiem," teikts iesniegumā. Kontroliere arī norāda, ka pēc pārdzīvotā viņai radušās nopietnas veselības problēmas, viņa apmeklē ārstu un lieto zāles.
A/s Ventspils nafta valdes priekšsēdētāja Olga Pētersone iesniegumā uzņēmuma vārdā norāda, ka vēlētos no valsts augstākajām amatpersonām saņemt atbildi uz jautājumu, vai Latvijas valsts atbalsta sava budžeta līdzekļu, tostarp a/s Ventspils nafta un tās koncerna sabiedrību maksāto, izšķērdēšanu šādām farsam līdzīgām operācijām? Tāpat a/s Ventspils nafta jautā, vai Latvijas valstī operatīvo darbinieku darba legāla sastāvdaļa ir draudu izteikšana sekretārēm, apkopējām un naktssardzēm? A/s Ventspils nafta arī vaicā, vai konkrētā kabineta pārbaudi nevarēja veikt dienas laikā uzņēmuma pārstāvja klātbūtnē, kā to pieprasa likums? A/s Ventspils nafta vadību arī interesē, vai Latvijas valsts tiesībsargājošo struktūru obligāta prakse, nakts laikā ielaužoties kāda uzņēmuma birojā, ir maldinošas informācijas sniegšana par pilnvarām veikt tamlīdzīgus uzbrukumus, tādējādi apgrūtinot uzņēmuma advokātu klātbūtni. Un visbeidzot – vai šajā praksē ietilpst visu apsardzes kameru filmēto videomateriālu izņemšana no notikuma vietas, tādā veidā pilnīgi apzināti noslēpjot visas pēdas, kas varētu liecināt par šo darbinieku prettiesisku rīcību.
A/s Ventspils nafta sakarā ar Kriminālprocesa normu pārkāpumiem saskaņā ar likumu iesniegšot sūdzību arī augstākstāvošam prokuroram.
Vienīgais kratīšanā a/s Ventspils nafta izņemtais dokuments bijis Mamertam Vaivadam piederoša SAS EuroBonuss Service karte. Šāda rīcība, ar varu naktī ielaužoties uzņēmuma telpās, lai izņemtu vienu bonusa karti, uzņēmuma vadībai un akcionāriem liekot izdarīt secinājumus, ka, iespējams, tiek realizēta plānveida kampaņa pret uzņēmumu, lai to sagrautu vai vismaz būtiski ietekmētu tā biznesu un vērtību. Šāda konkrētu tiesībsargājošo iestāžu rīcība esot neizprotama arī tādēļ, ka Latvijas valsts iepriekš pārdevusi sev piederošo uzņēmumu a/s Ventspils nafta akcijas, un guvusi ieņēmumus vairāk nekā 150 milj. Ls apmērā. Ar šādām Ģenerālprokuratūras un KNAB aktivitātēm tiekot būtiski ietekmēta ne tikai a/s Ventspils nafta, bet arī biznesa nozare kopumā, un nodarīts būtisks kaitējums Latvijas ekonomikai. Šobrīd uzņēmuma vadībai akcionāri jau esot lūguši aprēķināt uzņēmumam nodarto zaudējumu apjomu.