Kara darbība un sankciju karš, kas pasliktināja jau tā vājo ekonomisko situāciju, papildus iedragāja savstarpējās uzņēmumu tirdzniecības un sadarbības apjomus, kas atspoguļojās vietējo Nasdaq biržu indeksos, stāsta Finasta Asset Management brokeris Sergejs Orlovs.
2014. gadā OMX Baltic Benchmark GI indekss samazinājās par 7%, salīdzinot ar iepriekšējā gada pieaugumu par 11,22%. Līdzīgs samazinājums -7,9% bija arī Tallinas biržā. Rīgas biržā bija vērojams kritums par 9,7%. Tajā pašā laikā Viļņas biržas indekss, pateicoties enerģētikas kompāniju akciju kāpumam, palielinājās par 8%.
Salīdzinājumam - gadu iepriekš visas Baltijas valstu biržas auga par 11-15%. Šīs negatīvās tendences veicināja arī investoru aktivitātes samazināšanos - Baltijas biržu apgrozījums nokritās par 25% salīdzinājumā ar 2013. gadu (no 287 miljoniem eiro līdz 216 miljoniem eiro).
Interesanti, ka OMX Baltic Benchmark GI indekss, korelējās ar Krievijas fondu tirgu indeksu Micex, kam 2014. gadā piemita lejupslīdoša tendence, un tajā pašā laikā absolūti nekorelējas ar DAX indeksu, vai S&P indeksu, kurš 2014. gadā sasniedza augstāko punktu savā vēsturē, norāda eksperts.
Viņš skaidro, ka tādām sakritībām ir pamats, jo vairāk nekā trešā daļa no Baltijas fondu tirgū kotētajiem uzņēmumiem tiešā vai netiešā veidā sadarbojas ar Krieviju vai NVS valstīm (kuras savukārt saistītas ar Krievijas ekonomiku).
Neapšaubāmi, ka Krievijas sankcijas attiecībā uz Eiropas valstīm un Krievijas rubļa devalvācija stipri ietekmēja Baltijas uzņēmumu finanšu rezultātus. Līdz ar to pagājušajā gadā kompānijas, kuras veiksmīgi darbojās Krievijas tirgū, 2014. gadu noslēdza ar mazāku peļņu, kas tiešā veidā ietekmēja akciju vērtību. Un jāsaka, ka negatīvās tendences atstāja iespaidu arī uz pārējām kompānijām, kas vai nu mazākā mērā vai vispār nav saistītas ar Austrumu reģionu. Tā piemēram, pagājušā gada favorīti kā piemēram, Invalda LT (+75,13%), Grindeks (+40,66%) un Latvijas Kuģniecība (+55,95%), 2014. gadu noslēdza ar nopietnu kompānijas kapitalizācijas samazinājumu.
Analizējot 2014. gada strauji augošos uzņēmumus, investori izvēlējās salīdzinoši stabilas kompānijas, kuru bizness ir mazāk atkarīgs no Austrumu tirgiem, norāda eksperts.
#1/11
Gada veiksmīgākie uzņēmumi
Lietuvos energijos gamyba
Akcijas cenas izmaiņas 2014.gadā: +97,97%
Baltijas tirgu favorīts Lietuvos energijos gamyba sasniedza vēsturisku virsotni, ne tikai pateicoties elastīgai dividenžu politikai un augstākai peļņai, bet arī enerģētiskā sektora dividenžu eiforijai. Jau tradicionāli Lietuvas valstij piederošās enerģētikas kompānijas izmaksāja lielas dividendes, piemēram, Lietuvos dujos dividenžu ienesīgums par 2014. gadu sasniedza 16%, un ņemot vērā to, ka Lietuvos energijos gamyba kotējas samērā lēti, P/E radītājs 2013. gadā veidoja 7,95, tajā pašā laikā pārējām enerģētikas sektora kompānijām, tas bija pāri 10, tāpēc arī investori uzpirka lētos aktīvos.
#2/11
Grigiškės
Akcijas cenas izmaiņas 2014.gadā: +38,61%
Papīru ražotājs Grigiškės pērn plānoja izmaksāt lielākas dividendes par pēdējiem 11 gadiem, 0,02 eiro apmērā, ka arī palielināt apgrozījumu un peļņas radītājus. Uzņēmuma vadības pārdomātā politika un stabilais noieta tirgus (praktiski 100% no produkcijas tiek realizēta Eiropā) pārliecināja investorus ieguldīt līdzekļus šajā biznesā.
#3/11
Lesto
Akcijas cenas izmaiņas 2014.gadā: +27,95%
Vēl viena Lietuvas energokompānija Lesto izmaksāja iespaidīgas dividendes (kopējais ienesīgums veidoja 9,6%), un demonstrēja lieliskus finanšu radītājus. Deviņu mēnešu peļņa pārsniedza 2013. gada gada peļņu par 8,31 miljonu eiro.
#4/11
Vilkyškių pieninė
Akcijas cenas izmaiņas 2014.gadā: +27,39%
Atšķirībā no citām piena pārstrādēs kompānijām, kuras cietušas no Krievijas sankcijām, Vilkyškių pieninė akcijas noslēdza gadu ar kapitāla pieaugumu. Akcijas atbalstīja kompānijas padomes loceklis Rimantas Jancevičius, kurš gadā garumā pastāvīgi uzpirka akcijas.
#5/11
Tallinna Vesi
Akcijas cenas izmaiņas 2014.gadā: +10,08%
Igaunijas ūdens apgādes kompānija Tallinna Vesi tradicionāli izmaksāja lielas dividendes (6,7%), neskatoties uz to, ka peļņa deviņos mēnešos samazinājās par 15,2%.
#6/11
Gada neveiksmīgākie uzņēmumi
Grindeks
Akcijas cenas izmaiņas 2014.gadā: -29,17%
Latvijas uzņēmums Grindeks ir cietis no rubļa vērtības krišanās, jo uzņēmuma galvenais eksporta tirgus ir Krievija un NVS valstis.
#7/11
Latvijas kuģniecība
Akcijas cenas izmaiņas 2014.gadā: -35,62%
Latvijas kuģniecība uzradīja negatīvu rezultātu kuģu vērtības samazinājuma dēļ. Neskatoties uz to, ka kompānija neprognozē savu pakalpojumu pieprasījuma samazināšanos, investorus pārņem bailes, ka pēc pieprasījuma samazināšanās pasaulē pēc naftas produktiem, kompānijas prognozes nepiepildīsies.
#8/11
Arco Vara
Akcijas cenas izmaiņas 2014.gadā: -40,86%
Nekustamo īpašuma pārvaldniekam Arco Vara, pagājušais gads nebija īpaši veiksmīgs Peļņas kritums līdz absolūtam minimumam, kā arī likviditātes un refinansēšanas riski kļuva par iemesliem akcijas vērtības kritumam.
#9/11
Utenos trikotažas
Akcijas cenas izmaiņas 2014.gadā: -41,85%
Trešo gadu pēc kārtas Utenos trikotāžas strādā ar zaudējumiem un niecīgā akciju likviditāte padara šo vērtspapīru par neinteresantu.
#10/11
Silvano Fashion Group
Akcijas cenas izmaiņas 2014.gadā: -55,81%
Savukārt viena no likvīdākajām akcijām Baltijas fondu tirgū Silvano Fashion group, zaudēja -55,81% no kapitāla vērtības, un tam ir noteikti iemesli, jo investori centās atbrīvoties no tāda riskanta aktīva, jo kompānijas ražošana un noieta tirgus atrodas Krievijā un NVS valstu reģionā, attiecīgi vietējās valūtas problēmas tiešā veidā ietekmē kompānijas finanšu rezultātus. Pērnā gada deviņos mēnešos peļņa saruka par -21,4%, un prognozējams, ka šī tendence turpināsies.
#11/11
Otrajā biržas sarakstā tika novērotas vēl straujākas kustības, tā piemēram, Lietuvas kompānijas Įmonių grupė Alita un Dvarčionių keramika akcijas noslēdza 2014. gadu ar +813,79% un +333,33% pieaugumu. No Latvijas uzņēmumiem izcēlās tādas kompānijās, kā Liepājas autobusu parks (+116,25%), Kurzemes atslēga 1 (+85,35%), Valmieras stikla šķiedra (+85,35%). Bet investoriem gaidāma vilšanās, uzzinot, ka visam minētajām akcijām ir niecīga likviditāte, kas nepārsniedz desmit tūkstošus gadā, izņemot kompāniju Valmieras stikla šķiedra, kurai gada apgrozījums pārsniedza vienu miljonu eiro, kas arī nav pārāk daudz. Līdz ar to potenciālajiem investoriem jāpievērš uzmanību ne tikai uzņēmumu finanšu rezultātiem, bet arī to dividenžu politikai, menedžmenta prognozēm un realizācijas tirgiem, saka eksperts.