Šobrīd notiek darbs pie Nacionālās attīstības plāna 2021.-2027. gadam (NAP2027), kurā paredzēta banku kredītu apjomu palielināšana iekšzemes nefinanšu uzņēmumiem (atbilstoši NACE klasifikācijai A-K nozares) proporcionāli iekšzemes kopprodukta (IKP) vērtībai – paaugstinot šo rādītāju no 14% 2018. gadā līdz 23% 2027. gadā.
Saglabājoties Latvijas IKP izaugsmei, banku iekšzemes nefinanšu uzņēmumu kredītu portfelim ir jāpieaug no 4, miljardiem 2018. gadā līdz gandrīz 9 miljardiem 2027. gadā. Paredzētais pieaugums liks bankām ievērojami palielināt bilances.
Vietējā kapitāla bankas aizvien aktīvāk sevi piesaka mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) kreditēšanas tirgū, izrādot gatavību 2020. gadā nacionālajā ekonomikā izdot jaunus kredītus 220 miljonu eiro vērtībā, tomēr NAP2027 uzstādīto mērķu sasniegšanai ar to nepietiek. Lai panāktu plānoto kreditēšanas pieaugumu, ir nepieciešama ievērojama jaunu nozaru attīstība. Kuras ir perspektīvākās nozares banku skatījumā ar lielāko izaugsmes potenciālu?
Automatizācijas pieaugošā loma
MVU kreditēšanas veidi un apjomi jāskata kontekstā ar mūsu valsts ekonomikas pozīcijām Eiropas un globālajā tirgū. Eiropas mērogā Latvija ierindojas vienā no pēdējām vietām iedzīvotāju labklājības ziņā. Tiecoties uz lielāku labklājības pieaugumu, darba algas turpinās augt un darbaspēka resurss kļūs dārgāks. Šajā situācijā veiksminieki būs tie, kas optimizēs ražošanas procesus, ieguldot kapitālā, jaunās tehnoloģijās, sasniedzot augstāku produktivitāti un lielākus pārdošanas apjomus.
Kopumā pieaug automatizācijas loma, kas atvieglo ikdienas darbu, un ļauj ar esošajiem resursiem padarīt vairāk un labāk. Lai konkurētu starptautiskos tirgos daudzām Latvijas ekonomikas izaugsmi virzošajām nozarēm nāksies automatizēties. Uzņēmumiem tas būs ieguvums, jo jaunās iekārtas būs efektīvākas un rentablākas. Uzņēmumi, kuri ieguldīs iekārtās un tehnoloģijās, lai paaugstinātu uzņēmuma produktivitāti, piemēram, ražošanas uzņēmumi, ir viena no uzņēmumu grupām, kur saredzam pieaugumu pēc finansējuma pieprasījuma. Bankas var atbalstīt uzņēmumus ar finansējumu jaunu iekārtu iegādei un tas attiecas uz plašu nozaru spektru.
Jaunu Skype meklējot
Viena no perspektīvākajām nozarēm ilgtermiņā ir tehnoloģiju segments. Tiek investēti līdzekļi biznesa akseleratoros, pieaug iespējas riska kapitāla piesaistīšanai vairākos posmos tieši tehnoloģiju uzņēmumu finansēšanā. Tiek ieguldīts finansējums, attīstīta vide un tehnoloģiju infrastruktūra, veidojas tā sauktie hub jeb vietas, kur vairāki tehnoloģiju uzņēmumi darbojas vienuviet, piemēram "Jaunajā Teikā”, kur sākta inovāciju kustība "Vefresh".
Iespējams, ka kāds no šiem uzņēmumiem būs nākotnes Skype vai Nokia. Arī viens no vērtīgākajiem Latvijas uzņēmumiem 2019. gadā ir tieši tehnoloģiju uzņēmums SIA Mikrotīkls, kas nodarbojas ar datortīklu aprīkojuma ražošanu. Pie bankām pietiekami bieži vēršas klienti, kuri lūdz bankas līdzfinansējumu tehnoloģiju uzņēmumu iegādes darījumos. Vēsturiski bankām ir nācies atteikt šāda veida darījumiem nepietiekama nodrošinājuma dēļ. Pateicoties Altum garantiju produktam uzņēmumu pirkšanas un pārdošanas darījumos, bankas var izvērtēt iespējas finansēt šāda veida darījumus.
Turklāt IKT jeb informācijas un komunikācijas tehnoloģiju uzņēmumiem ir augsta rentabilitāte, kur vidēji Latvijā uzņēmumiem tā sastāda 4,5%, bet šajā nozarē ir 10%. Nozarē aizvien vairāk attīstās pakalpojumi un risinājumi, kuros izmanto mākslīgā intelekta un mākoņtehnoloģijas, datu analīzes un vizualizēšanas rīkus. Turpina pieaugt arī IKT uzņēmumu eksporta apjomi, tāpēc šo nozari noteikti jāpatur uzmanības centrā un paredzams, ka klientu aktivitāte tajā aizvien pieaugs.
Dzīvojamā fonda un biroju telpu nomaiņa
Klasiski stabila saglabājas nekustamā īpašuma finansēšana. Finansējumu lūdz nekustamo īpašumu attīstītāji, kuri vēlas gan pirkt un attīstīt īpašumus, gan pārfinansēties. Vietējā kapitāla bankas var piedāvāt elastīgāku pieeju un niansētu izpratni par vietējo nekustamā īpašuma tirgu. Redzam iespējas ekonomiskā segmenta dzīvokļu fonda attīstībā. Ir uzņēmēji, kuri attīsta un turpinās attīstīt šādas būves, un tendence tikai pieaugs, jo esošais dzīvojamais fonds noveco un tā ekspluatācijas laiks tuvojas beigām.
Attīstās arī ofisu segments uzņēmumiem, kas nodarbojas ar pakalpojumu sniegšanu. Vērojama izteikta migrācija no “C” klases birojiem uz “B” klases birojiem un no “B” klases uz “A” klases biroju telpām. Papildus, iespēja nodrošināt ērtāku darba vidi modernā ofisā noteikti dos uzņēmumam priekšrocības kvalificētu darbinieku piesaistē.