Vasaras sezona ir laiks, kad privātmājas pagalmam var rast vislielāko pielietojumu. Tajā var sauļoties, iekopt dārzu, peldēties baseinā vai dīķī. Tāpat arī neizpaliek zāles pļaušana un vakari ar draugiem pie grila, cepot gaļu neviena netraucētiem. Tieši vasarā mēs vislabāk pamanām iespējas, ko sniedz dzīve privātmājā. Vai tas nozīmē, ka tieši vasarā ir vislielākais darījumu skaits šādiem īpašumiem?
Vai sezonalitāte izteikti ietekmē pieprasījumu pēc atbilstošās kategorijas īpašumiem, interesentu aktivitāti un to cenu? Atbildes uz šiem jautājumiem var rast, uzklausot profesionāļu pieredzi un pētot datus.
Kivi Real Estate pārdošanas un īres nodaļas vadītājs Kristaps Jankovskis, balstoties uz daudzu gadu pieredzi, norāda - «skaitliski vairāk potenciālo pircēju mājokļus apskata tieši vasarā un tas ir saistīts ar daudziem faktoriem (ģimenēm ir vairāk brīvā laika gaišajos vasaras vakaros, daudziem ir atvaļinājumu laiks, nav tiks saspringts ikdienas biznesa grafiks uzņēmējiem utt.).» K. Jankovskis arī piebilst, ka pārdevēji saprot šo vasaras specifiku ar paaugstināto interesentu aktivitāti. Tāpēc tieši pavasarī un vasaras sākumā īpašnieki mājokļus vēlas tirgū pozicionēt par maksimālo cenu, kas bieži vien izteikti pārsniedz tirgus vērtību. Tādā veidā sezonas sniegtās priekšrocības var viegli pazaudēt. Strādājot ar nedabīgi augstu cenu, īpašniekiem nākas vilties sezonas beigās. Lai gan sezonalitātei ir spēcīga ietekme aktivitātes ziņā, īpašums, par ko tiek prasīts krietni vairāk par tā reālo vērtību, nebūs interesants iegādei pat viskarstākajā vasaras mēnesī. Šajā kontekstā tiek izcelts Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgus, kur pārdevēji dažkārt joprojām cer uz brīnumainu darījumu, kad īpašumu par krietni paaugstinātu cenu iegādāsies kāds interesents no austrumiem, ignorējot reālās īpašumu tirgus vērtības. Tomēr, mācoties no citu kļūdām un ar racionālu un adekvātu pieeju cenas izvēlei, vasaras sezonas paaugstināto aktivitāti var izmantot pat ļoti efektīvi.
Pētot statistikas datus, var konstatēt, ka paaugstinātā interese par privātmājām vasarā atspoguļojas arī noslēgtajos pirkuma darījumos. Vasaras mēnešos (jūnijs, jūlijs un augusts), vadoties pēc Cenubanka.lv pieejamajiem datiem, Mārupē šogad ir notikuši 34 darījumi privātmājām (māja un zeme). Aukstajos ziemas mēnešos (decembris, janvāris, februāris) ir reģistrēti 24 pirkuma darījumi. Lai gan ziemas periods ir nedaudz īsāks, jo februāra mēnesī bija tikai 28 dienas, tendence ir skaidra - izteikti vairāk darījumu ir notikuši karstajā sezonā. Minētajos vasaras mēnešos darījumu apjoms ir par gandrīz 42% lielāks nekā posmā no decembra līdz februāra beigām. K. Jankovskis arī norāda, ka no privātmājas pirmās apskates līdz tās iegādei mēdz paiet divi līdz četri mēneši, līdz ar to paaugstinātā vasaras aktivitāte augstāk minēto iemeslu dēļ var reflektēties arī rudens mēnešu statistikā.
Lai gan nekustamā īpašuma cenas lielā mērā kontrolē arī banku gatavība īpašumus finansēt un nekustamā īpašuma vērtējumi, kuriem sezonalitāte nav aktuāla, pieprasījuma un piedāvājuma savstarpējā mijiedarbība ir neizbēgama. Laikā, kad pieprasījums aug, interesentu savstarpējās konkurences ietekmē palielinās arī cena, ko pircēji ir gatavi maksāt. Cenas pieaug tik, cik to nosaka paaugstinātais pieprasījums, nevis dažkārt neadekvātās pārdevēju ekspektācijas. K. Jankovskis arī papildina, ka labākais laiks īpašuma iegādei no pircēju skatupunkta ir tad, kad tirgū ir atrasts atbilstošs īpašums, negaidot konkrētu sezonu. Un šajā gadījumā ir jārīkojas ātri- īpašumiem, kas tiek tirgoti par reālo tirgus vērtību, mēdz būt konkurence arī pircēju starpā. Lai tam sagatavotos, viņš iesaka vispirms bankā pavisam konkrēti noskaidrot savas finansiālās iespējas, kā arī galvenās prioritātes (ne vairāk kā 2-3). Tādā veidā, sekojot piedāvājumam un atrodot sev tīkamāko īpašumu, varēs to iegādāties ātri un nepalaist garām iespēju.