Litenes pagasta SIA Pededzes saimniekiem pavasaris ir ne tikai sirdī, bet arī pirkstu galos, jo, domājot par šīgada ražu, cītīgi tiek piķēti tomātu, piparu, puravu, puķu un dažādu garšaugu stādi. Daži ir tik smalki un tievi, ka atliek vien brīnīties, kā saimnieces Oksana Plūme un viņas mamma Ligita tiek ar tiem galā, vēsta reģionālais laikraksts Dzirkstele.
«Rosāmies jau kopš februāra sākuma,» smaida abas dārznieces.
Pagaidām, kamēr vēl ir auksts, piķēšana notiek mājas verandā, kas pamazām jau kļūst par šauru. Tiklīdz gaisa temperatūra nedaudz paaugstināsies, kastītes ar jau izpiķētajiem dēstiem pārcelsies uz apjomīgo siltumnīcu, kas šogad ir divkārt lielāka nekā pērn. Siltumnīcā jau sadīguši redīsi, kurus pēc kāda laika nomainīs tomāti. Savukārt dažādu šķirņu pipariem un gurķiem atvēlēta atsevišķa siltumnīca.
«Pirmos piparus un puravus sējām jau februāra pēdējās dienās. Arī marta sākums bija aktīvs sējas laiks. Mēs ievērojam norādes, kurā dienā kad kas jāsēj, atkarībā no tā rītos plānojam dienas darbus. Šobrīd galvenokārt rosāmies verandā. Podiņi un kastītes ar dažādiem dēstiem iekarojušas mājā visas palodzes un pat pirtsaugšu. Mūsu prioritāte ir garšaugu audzēšana, jo veidojam dažādus garšvielu maisījumus. Jau ir izpiķēts, piemēram, baziliks, timiāns, muskatsalvija un citi jauni garšaugi, jo gatavosim jaunus maisījumus,» stāsta Ligita.
Dēstu audzēšanai Pededzēs izmanto kūdras substrātu, kas ražots Igaunijā. Iecienīta ir arī Latfloras produkcija. «Atšķirībā no daudziem, mēs tomātus neaudzējam vagās, bet desmit litru podos, tāpēc substrāta konsistencei ir jābūt rupjākai ar sūnu piemaisījumu, lai tomāta saknēm piekļūtu vairāk gaisa,» stāsta saimnieces.
Žāvēšanai saimnieces iegādājušās šķirni Ņiprais Holandietis. Pagaidām vēl neesot speciālas žāvēšanas iekārtas, tāpēc tomāti tiekot žāvēti, kurinot malkas plīti. «Arī latvieši, ne tikai itāļi, prot izžāvēt tomātus,» lepojas Ligita.