Dana Tagle ir pašas dibinātas tūrfirmas vadītāja Spānijā un drīzumā plāno atvērt baletskolu Barselonā. Viņa ik gadu organizē Latvijas – Katalonijas kultūras nedēļu un saulaino Spāniju jau daudzus gadus sauc par savām mājām
Fragments no intervijas:
Vai Spānijā bija viegli atvērt savu uzņēmumu?
Šeit tas ir ļoti vienkārši un elementāri. Pirmais, ar ko mēs sākām, bija konkrētas specializācijas advokāts. Mēs pie viņas vērsāmies ar vēlmi atvērt savu uzņēmumu. Sākumā vajadzēja pieteikt uzņēmuma nosaukumu, kas tika nosūtīts uz Madridi apstiprināšanai. Tad vēlāk viss tiek novirzīts uz nodokļu inspekciju, kam ik mēnesi jāmaksā konkrēta naudas summa.
Cik liela?
Tas ir pašnodarbinātā nodoklis – 270 eiro mēnesī, neatkarīgi no tā, cik es nopelnu. Regulāri ir jānodod trīs mēnešu atskaites par rēķiniem, ko esmu izrakstījusi. No šiem rēķiniem valstij man ir jāmaksā 10%. Īpaši lielu pārbaužu nav, to pat tā grūti salīdzināt ar Latviju. Sistēma ir citāda. Es varu pieņemt darbā cilvēku, par ko man jāmaksā līdz 500 eiro liels nodoklis, kas vēlāk tiek sadalīts sociālajam nodoklim un pensijai.
Kā izskatās Latvija, ja uz to raugās no 2000 kilometru liela attāluma – no Barselonas?
(Domā) Bēdīgi. Pēdējo reizi biju septembrī. No vienas puses, Rīga ir ārkārtīgi skaista, ir tīras ielas, visi ir ļoti kulturāli. Bet cilvēki ir bēdīgi. Vienalga, kurp ej, ik uz stūra ir bēdīgas sejas. Starp citu, papētīju cenas veikalos, Latvijā viss ir daudz dārgāks nekā šeit. Ar to naudu, ko esmu ieplānojusi sev nedēļai Spānijā, kad aizbraucu uz Latviju, man nepietiek. Es nestaigāju uz dārgiem restorāniem, arī nenakšņoju viesnīcās, jo ir kur palikt. Es nesaprotu, kā cilvēks ar 300 vai 400 eiro mēnesī var izdzīvot. Protams, no malas viss izskatās augstākajā līmenī – veikali kvalitatīvi, cilvēki ļoti labi apģērbti, brauc dārgās automašīnās.
Izklausās pēc ārišķības…
Tā ir. Spānijā nevienam īsti neinteresē, kas tu esi, kā esi ģērbies, ar kādu auto brauc. Cilvēkam var piederēt piecas viesnīcas, bet vizuāli nekad nepateiksi, ka viņš ir turīgāks par citiem. Neviens te nedižojas, cik lielā mājā dzīvo, kāds ir viņa bankas konts.
Visu interviju Balerīnas piruetes Barselonā lasiet 20. decembra laikrakstā Dienas Bizness.