Vielas, kuras nav iekļautas narkotisko vielu sarakstā, bet var radīt veselībai līdzvērtīgus draudus, tiks definētas kā jaunas psihoaktīvās vielas, un to aprite mūsu valstī būs aizliegta.
Šādu risinājumu cīņai pret psihoaktīvjiem augu maisījumiem jeb spaisu piedāvā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija, trešdien izskatīšanai Saeimā otrajā lasījumā virzot grozījumus likumā Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību.
Deputāti šodien lielā vienprātībā atbalstīja darba grupā izstrādātos priekšlikumus, kas paredz ieviest visaptverošu definīciju jaunām psihoaktīvām vielām – tādām, kas vēl nav iekļautas narkotiku sarakstos. «Līdz ar to arī uz jebkuru spaisa maisījumu attiektos tirdzniecības un lietošanas aizliegums. Jau patlaban redzam, ka pagaidu aizliegumā esošo vielu tirdzniecības kriminalizēšana ir devusi rezultātus un šīs bodītes no legālā tirgus ir pazudušas. Ar šo likumu mēs panāksim, ka jebkuras psihoaktīvas vielas nesankcionēta aprite būs aizliegta un attiecīgi bargi sodāma,» skaidro par likumprojekta virzību atbildīgās komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.
Komisijas vadītāja norāda, ka ir būtiski jauno regulējumu salāgot ar izmaiņām Krimināllikumā, kas paredzēs kriminālatbildību par jaunu psihoaktīvo vielu aprites pārkāpumiem. Kā priekšlikumu iesniegšanas termiņu trešajam lasījumam komisija rosinās noteikt 15.augustu.
Jaunas psihoaktīvās vielas definīcija nosaka, ka ar šo jēdzienu saprot dabisku vai sintētisku vielu tīrā formā vai izstrādājumā, kas nav uzskaitīta kā narkotiska viela, taču personas veselībai var radīt līdzvērtīgus draudus, tostarp izraisīt centrālās nervu sistēmas stimulāciju vai depresiju, kā rezultātā rodas halucinācijas, izmaiņas motorikā, domāšanā, uzvedībā, uztverē, apziņā vai garastāvoklī. Šādas vielas vai tās saturošus izstrādājumus būs aizliegts audzēt, ražot, izgatavot, importēt, eksportēt, izplatīt, reklamēt, pārvadāt, glabāt, nodot par atlīdzību vai bez tās, iegādāties, lietot, kā arī sūtīt cauri Latvijas teritorijai.
Gadījumos, kad jaunas psihoaktīvās vielas būs nepieciešamas zinātniskiem pētījumiem, fizikālo vai ķīmisko īpašību noteikšanai, kā arī apmācībām, personām Zāļu valsts aģentūrā būs jāsaņem atļauja šo vielu apritei.
Par grozījumiem likumā Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību otrajā un trešajā lasījumā vēl jālemj Saeimai.