Tirgotāji pie policijas pārbaudēm esot pieraduši, kontrolējamie zina, ko prasīs kontrolētāji, tāpēc vairumā gadījumu problēmu neesot, tomēr esot atsevišķi nesaprašanās incidenti.
Tādu kopīgu ainu redz Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.
Viņš norāda, ka ir notikušas sanāksmes policijas un tirgotāju pārstāvjiem, kurās apspriesti gan kontrolētājiem, gan kontrolējamajiem būtiski jautājumi, vienlaikus cenšoties rast risinājumu situācijām, kurās ir iespējamas plašākas interpretācijas. Tāpat veikalniekiem ir dotas tiesības vērsties policijā gadījumos, kad, viņuprāt, kontrolētāji neievēro procedūru vai arī viņu rīcība šķiet neatbilstoša Ministru kabineta noteikumiem. “Tirgotāji ir pieraduši pie pārbaudēm, un tāpēc policijas pārbaudes nevienu nepārsteidz, kaut arī ir dzirdēti stāsti par piekasīgajiem policistiem, tomēr tie ir atsevišķi gadījumi, kuros, neesot klāt un tādējādi nepārzinot lietas faktiskos apstākļus, ir grūti komentēt nesaskaņu cēloni,” tā H. Danusēvičs. Viņš arī aicinot visus, kuriem ir pretenzijas pret kontrolētāju rīcību un lēmumiem, vērsties augstākstāvošās instancēs un arī tiesā.
Pārsteigums Svitenē
“Tas, ka mūs kontrolēja un kontrolēs, nevienam nav noslēpums, taču tas, ka veikalu Svitenē aizslēgs un pat cilvēkam, kurš bija savā iepirkumu grozā salicis pirkumus, neļaus tos iegādāties, bija nepatīkams pārsteigums,” situāciju komentē SIA Jaunbirzes food pārstāvis Raitis Māskis. Viņš atzīst, ka policija, protams, pārbaudīja, vai ir izvietotas uzlīmes gan uz ieejas durvīm, gan veikala iekšpusē, kā arī saskaitīja groziņus un apmeklētājus veikalā.
“Tā kā viss bija atbilstoši Ministru kabineta prasībām, tad jau problēmām būt nevajadzēja, taču tās radās, jo pārdevējai (nav Covid-19 vakcinācijas sertifikāta) bija darba devēja veikts antigēnu tests, ko atļauj tie paši valdības noteikumi, nevis laboratorijas testēšanas sertifikāts. Policija to uzskatīja par pārkāpumu, kaut arī veikals atrodas tālāk par 10 km no iespējamās testa nodošanas vietas. Rezultātā veikals tiks slēgts,” notikumus stāsta R. Māskis. Viņu pārsteidzis kontrolētāju zināšanu trūkums par iespēju laukos izmantot antigēnu testu.
“Veikalā ir video, kur viss ir fiksēts, un arī protokolā ir ierakstīts veikala slēgšanas iemesls: nederīgs Covid-19 testēšanas sertifikāts. Jau nākamajā dienā sanāksmē kontrolētāji minēja nedaudz citādu motivāciju, proti, neesot bijis dokumentos norādīts, kad (datums, laiks) un kam (darbinieka vārds, uzvārds) taisīts antigēnu tests, kurš ir derīgs 72 stundas,” stāsta R. Māskis. Viņš uzskata, ka šāda situācija apliecina – kompānijas sūdzība Valsts policijai ir pamatota. “Protams, tā ir viena no iespējām,” uz jautājumu, vai par šo gadījumu plāno vērsties tiesā un prasīt zaudējumu piedziņu, atbild R. Māskis. Viņš gan uzskata, ka vislielāko psiholoģisko traumu guvusi pārdevēja. “Labi, ka kontrolētāji slēdza veikalu tikai uz pusotru stundu un ļāva to atvērt otrā dienā, kad pie kases strādāju es pats, jo esmu potējies un man ir sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts, jo citādi būtu jautājumi par to, ko darīt ar piena un gaļas produkciju, kam ir ļoti īss realizācijas termiņš,” tā uz jautājumu, vai veikals strādā, atbild R. Māskis.
Visu rakstu lasi 2.novembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!