Rīgas apgabaltiesa tiesa vēl nav izlēmusi vai atzīt par spēkā neesošu 50 milj. eiro vērtu triju īpašumu pirkuma līgumu Jūrmalā, jo tiesvedība šajā lietā vēl turpinās. Uz šiem īpašumiem tika plānots attīstīt projekts Kāpa.
Jāatgādina, ka uzņēmējs Boris Teterevs tiesā iesniedza prasību pret uzņēmumiem SIA ATB 1, SIA Nemo Holdings un SIA Askanio, lūdzot atzīt kā spēkā neesošu šo pirkuma līgumu Jūrmalā. Līdz ar to tika apturēta pagājušajā gadā uzsāktā bezstrīdus 50 milj. Ls piedziņa no B.Tetereva. Šis apgabaltiesas lēmums nav pārsūdzams.
Tika noslēgti trīs īpašumu Jūrmalā, proti, Atbalss ielā 1, Alkšņu ielā 9 un Alkšņu ielā 30, pārdošanas līgumi un arī investīcijas līgums ar minētajiem uzņēmumiem, bet summa 50 milj. eiro apmērā B.Teterevam bija jāsamaksā līdz pagājušā gada 25.novembrim. Tas netika neizdarīts un uzņēmumi vērsās ar pieteikumu par saistību bezstrīdus piespiedu izpildi. Tiesa šo pieteikumu apmierināja. Pērn decembrī SIA Nemo Holdings līdzīpašnieks Māris Dzenītis izteicās, ka tiesvedība viņu nebaidot, jo viņam neesot šaubu par savu taisnību.
Tomēr jāņem vērā, ka visā šajā notikumu virpulī viena no galvenajām iesaistītajām personām ir Teterevu ģimenei agrāk tuvu stāvošā Jeļena Lapsa, ko B. Teterevs iepriekš bija pilnvarojis viņa vārdā slēgt darījumus par vairāku nekustamo īpašumu iegādi. Pēc B. Tetereva sabiedrisko attiecību pārstāvja Ērika Matuļa stāstītā, abiem pilsoņiem domstarpības radās pērn gada sākumā, kad sadarbība tika pārtraukta, bet pilnvarojums J. Lapsai vēl bija spēkā.
Sanāk, ka J. Lapsa to izmantojusi un B. Tetereva vārdā bez viņa ziņas 2009. gada rudenī slēgusi vēl trīs pirkuma līgumus par nekustamo īpašumu iegādi kopumā par 41,3 milj. Ls, no kuriem skaļākais bija līgums par nekustamā īpašuma Jūrmalā, Atbalss ielā 1/Alkšņu ielā 30, iegādi par 50 milj. eiro (Kāpas projekts).
Visiem līgumiem ir identiskas iezīmes - nekustamajiem īpašumiem pirkuma līgumos tika noteikta cena, kas desmitiem vai pat simtiem reižu pārsniedz to tirgus vērtību. Turklāt visiem līgumiem bija noteikti neikdienišķi un ārkārtīgi īsi samaksas termiņi, proti, 5-10 dienu laikā, kā arī izslēgti visi punkti, kas aizstāv pircēja tiesības, atstājot tikai pienākumu norēķināties un piekrišanu, ka no pircēja bezstrīdus kārtībā var piedzīt visu naudu. Lai gan visi pirkuma līgumi bija slēgti pie dažādiem notāriem notariālā akta kārtībā, to saturs esot identisks un pat līguma punkti esot ar identisku numerāciju.
Konflikts ap projektu Kāpa sākās pagājušā gada rudenī. 28.oktobrī projekta attīstītājs SIA Nemo Real nāca klajā ar paziņojumu, ka multifunkcionālajam projektam Kāpa Jūrmalā piesaistītas pirmās nopietnās investīcijas – 50 milj. eiro un ka jaunais investors ir Latvijas biznesa pārstāvis un pilsonis Boriss Teterevs, kurš pirms neilga laika ir pārdevis savu autobiznesu Krievijā.
Tajā pašā dienā B. Teterevs noliedza Nemo Real izteikto apgalvojumu, ka viņš gatavojoties finansēt projektu Kāpa, un norāda, ka «tā ir liela krāpnieciska shēma», kur, visticamāk, izmantotas laikus neatsauktas vai viltotas pilnvaras.
Savukārt jau novembrī kļūst zināms, ka Kāpa nav vienīgais projekts, kuru it kā gatavs iegādāties B. Teterevs. Izrādās J.Lapsa uzņēmēja un viņa ģimenes vārdā noslēgusi vēl trīs līgumus par dārgu nekustamo īpašumu iegādi, tostarp ne tikai par īpašuma Jūrmalā, bet arī nekustamā īpašuma Laveru ezers Carnikavas pagastā iegādi par 4,7 milj. Ls, nekustamā īpašuma Jūrmalā, Tallinas ielā 26, iegādi par 1,5 milj. Ls un īpašuma Rīgā, Miglas ielā 5, par 652 tūkst. Ls.
DB jau rakstīja, ka B.Teterevs guva savu pirmo uzvaru tiesā, kura atzina par spēkā neesošu vienu no četriem nekustamā īpašuma pirkuma līgumiem. Tas bija līgums par 652 tūkst. Ls. Par šo naudu tika iegādāts īpašums Miglas ielā 5. Vidzemes apgabaltiesa atzina, ka B.Teterevs esot pircis, pats nemaz to nezinot. Patlaban šis tiesas spriedums ir pārsūdzēts augstākājā tiesā.