Šā gada 1. ceturksnī maksājumu bilances tekošā konta deficīts bija 23,5 miljoni eiro, kas ir 0,4% no IKP, informē Latvijas Banka.
1. ceturkšņa uzlabojumu salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni (-1,4% no IKP) galvenokārt noteica sākotnējo ienākumu konta negatīvā saldo samazināšanās saistībā ar Eiropas Savienības (ES) fondu subsīdiju ieplūdēm, skaidro Latvijas Bankas ekonomiste Linda Vecgaile.
1. ceturksnī preču ārējās tirdzniecības deficīts bija 524,4 miljoni eiro (2014. gada 4. ceturksnī – 541,4 miljoni eiro), un tā sarukums salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni skaidrojams ar preču importa straujāku samazinājumu nekā preču eksports.
Salīdzinot ceturkšņa datus procentos no IKP izteiksmē, šā gada 1. ceturksnī preču ārējās tirdzniecības deficīts bija 9,5% no IKP, savukārt iepriekšējā periodā 8,4% no IKP. Lielāks deficīts šā gada sākumā pamatojams ar lēnāku IKP pieaugumu, skaidro eksperte.
1. ceturksnī pakalpojumu pozitīvais saldo (418 miljoni eiro) salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni samazinājās par 32,6 miljoniem eiro. Sarukumu galvenokārt ietekmēja būvniecības pakalpojumu ārvalstīs un personisko braucienu jeb ārvalstu ceļotāju izdevumu Latvijā samazināšanās, kas saistāms ar sezonalitātes faktoru. Šā gada 1. ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni nedaudz uzlabojās transporta pakalpojumu saldo, galvenokārt pateicoties jūras transportam un dzelzceļa kravu transportam.
1. ceturksnī sākotnējo ienākumu konta saldo kļuva pozitīvs un sasniedza 105,5 miljonus eiro jeb 1,9% no IKP, ko veicināja ES fondu subsīdiju ieplūde.
Šā gada 1. ceturksnī otrreizējo ienākumu konta saldo kļuva negatīvs, sasniedzot 22,6 miljonus eiro jeb 0,4% no IKP. Atsevišķu mēnešu rādītāju svārstības izraisīja Latvijas saņemto ES fondu plūsmu samazināšanās, iemaksas ES budžetā par pievienotās vērtības nodokļa un bruto nacionālā ienākuma ES pašu resursiem un ienākošo personisko pārvedumu samazināšanās.
1. ceturksnī Latvija turpināja aktīvi apgūt ES fondus, kā rezultātā kapitāla konta pozitīvais saldo sasniedza 183,7 miljonus eiro jeb 3,3% no IKP (2014. gada 4. cet. 133 miljoni eiro jeb 2,1% no IKP).
Finanšu konta bilance šā gada 1. ceturksnī kļuva pozitīva un sasniedza 27,8 miljonus eiro jeb 0,5% no IKP. Šajā periodā Latvijā ieplūda ārvalstu tiešās investīcijas 215,7 miljonu eiro vērtībā jeb 3,9% no IKP. Šā gada pirmajā ceturksnī Eiropas Centrālā Banka (ECB) aizsāka Paplašinātās aktīvu pirkšanas programmu (PAPP) kā ietvaros Latvijas centrālā banka iegādājās Latvijas valsts un eiro zonas starptautisko organizāciju vērtspapīrus par 190,3 miljoniem eiro. Šobrīd aktuālā ECB monetārā politika varētu netiešā veidā stimulēt eiro zonas valstu ekonomikas kopumā un, tām nostiprinoties, kāpināt Latvijas eksportu uz tām.