HP inovatīvajam viedtelefonam Elite x3 var pievienot monitoru, klaviatūru un peli un izmantot to datora vietā
Nākamā ienesīgā produkta meklējumi dzen ražotājus pa neparastām takām, mudinot izmēģināt spēkus pat jomās, kurās uzņēmumam nav spēcīgu iestrāžu. Šim scenārijam seko arī viens no lielākajiem datoru un printeru ražotājiem pasaulē Hewlett-Packard, mēģinot tirgū izkalt jaunu nišu ar viedtelefona un datora apvienojumu HP Elite x3.
Nav jau gluži tā, ka HP būtu pilnīgs iesācējs telefonu tirgū. Pirms 13 gadiem tas ar iPAQ Pocket PC bija viens no kabatas datoru jeb mūsdienu viedtelefonu priekšteču pionieriem. Nevar arī teikt, ka Elite x3 ir absolūta inovācija, jo jau pirms gada tālruni ar līdzīgām funkcijām – Lumia 950 – tirgū laida Microsoft. Taču HP gadījums ir interesants ar to, ka viņu ierīce izmēru dēļ ir tuvāka planšetei nekā telefonam.
Dizains
Latvijā Elite x3 pirmizrādi piedzīvoja pavisam nesen jauno produktu prezentācijas pasākumā Also University un tikai tagad pamazām nonāk veikalos. Ieraugot iepakojumu, uzreiz būs skaidrs, kādēļ Elite x3 tiek pozicionēts kā dators. Nav nācies redzēt nevienu telefonu, kas tiktu tirgots pusmetru garā un 26 centimetrus platā kastē. Tādas parasti pienākas klēpjdatoriem. Tiesa, materiāls izmantots absolūti nelietderīgi, kastē ir tikai telefons, dokstacija un kabeļi.
Pats telefons ir īsts milzenis. Pat uz šodienas prāvo viedtelefonu fona. Tam ir nestandarta izmēra 5,96 collu Quad HD izšķirtspējas ekrāns (494 pikseļi uz collu), un tas iemājojis 16,2 centimetrus garā un 8,35 centimetrus platā korpusā ar glītu hromētu līsti lejasdaļā. Izcaurumotā metāla sleja ar Bang & Olufsen logo ir šīs viedierīces atšķirības zīme, un, kā jau var nojaust, zem tās slēpjas minētā uzņēmuma skaļrunis.
Varētu teikt, ka Elite x3 balansē uz robežas, kad ierīces lietošana tālruņa statusā kļūst apgrūtinoša. Lai arī korpuss ir tikai 7,8 milimetrus biezs, platuma dēļ to nav ērti turēt rokā, un aizsniegt ikonas ekrāna tālākajā malā var tikai ar otru roku. Arī 195 gramu svars ir gana liels, un kabatā ierīce ir labi jūtama.
Veiktspēja
Tomēr jāsaprot, ar ko mums ir darīšana. Tas ir dators. Ierīce, kurā glabājas visi lietotāja svarīgie dokumenti un kura, pieslēgta pie monitora un klaviatūras, pilnvērtīgi pārņem datora funkcijas. Turklāt dators ir pamatīgi nocietināts. Stingrā korpusa ieskautais «skaitļotājs» atbilst militārajam standartam 810G, jo pārcieš ne vien atrašanos putekļos un līdz pusotram metram dziļi ūdenī, bet tam arī nekaitē sāls, mitrums, kratīšanās un straujas temperatūras maiņas.
Paraugoties tehniskajos parametros, īsti negribētos apgalvot, ka Elite x3 varētu būt pilnvērtīgs biznesa klases datora aizstājējs. Tā četru kodolu Qualcomm Snapdragon 820 procesors ar diviem 2,15 un diviem 1,6 GHz takts frekvences kodoliem ir diezgan pieticīgs, un arī 4GB operatīvā atmiņa šodien nevienu vairs nepārsteidz. Veiktspējas testos Elite x3 uzrāda labāku rezultātu nekā Lumia 950, taču diezgan jūtami atpaliek no pērnā gada Apple iPhone 6s.
Arī ikdienas gaitās «pamokot» tālruni ar biroja programmām, neatstāja sajūta, ka Elite x3 varētu būt avārijas gadījumu datora aizstājējs, kad, piemēram, izlādējusies «kompīša» baterija vai kad negaidīti ārpus ierastās darba telpas jāpadarbojas ar kādu dokumentu, bet sava datora līdzi nav. Pašu nepieciešamāko patiešām var izdarīt, taču apjomīgākiem darbiem Elite x3 spēki šķiet par maziem. Piemēram, atverot prāvas datu bāzes vai palaižot Photoshop, AutoCAD un tamlīdzīgas apjomīgas programmas, jāapbruņojas ar pacietību, jo materiālu apstrāde ievilksies.
Iebūvētā atmiņa ir 64GB, kas ir ievērojami telefonam, taču niecīgi datoram. To var papildināt ar līdz 256GB microSD karti, ja izmantojat vienu SIM karti. Ja dodat priekšroku diviem numuriem vienā telefonā, tad papildu atmiņas nebūs. Tad vienīgais glābiņš ir 15GB vieta OneDrive mākoņkrātuvē.
Lietošana
Datora funkciju pārņemšana tehniski notiek ļoti vienkārši, izmantojot Continuum pakalpojumu. To var darīt gan ar kabeļa palīdzību, «iesēdinot» tālruni dokstacijā, gan ar bezvadu adaptera vai Miracast risinājuma starpniecību. Tā kā Windows 10 operētājsistēma gan mobilajās ierīcēs, gan datoros izskatās gandrīz identiski, nezinātājs pat nepateiks, ka monitorā informācija ienāk no kabatas izmēra ierīces.
HP ir pazīstami ar saviem drošības risinājumiem un par tiem padomājuši arī šajā ierīcē. Piekļuvi saturam var kontrolēt gan ar pirkstu nospiedumu, gan varavīksnenes lasītāju. Abi darbojas negaidīti labi. Jo īpaši patīkami pārsteidza varavīksnenes lasītājs, kas visos mēģinājumos nekļūdīgi atpazina lietotāju un aptuveni divu sekunžu laikā atbloķēja ierīci, bet «viltus» lietotājiem nebija nekādu izredžu apmānīt drošības sistēmu. Īpaši patīkami bija izmantot šo funkciju aukstajās dienās – vienkārši paskatīties uz priekšējo kameru un sākt lietot ierīci.
Iepriecināja iespaidīgais 4150 miliampērstundu akumulators. Tālruņa režīmā tas spēja piebarot ierīci divas pilnas diennaktis. Savienojums ar monitoru un datora funkciju pildīšana, saprotams, prasīja vairāk enerģijas. Šādā režīmā baterija iztukšojās nepilnā darba dienā.
16 megapikseļu aizmugurējā kamera raisīja pretrunīgas sajūtas. Pozitīvu iespaidu atstāja vieglā uzstādījumu pieregulēšana un košā zibspuldze, kas līdzsvaroti un gaiši izgaismo pat pavisam tumšas telpas, bet kaitināja lēnais autofokuss, kas nemitīgi aizmigloja video ierakstus. Arī fotogrāfijās kamera ilgi nevarēja saprast, uz kuru objektu fokusēties, ilgstoši turot neskaidru kadru.
Secinājumi
HP ideja attīstīt Microsoft vīziju par viedtelefonu kā datora aizstājēju ir apsveicama. Pirmie soļi ir sperti pareizā virzienā – HP Elite x3 ir izturīgs, ar labi funkcionējošiem drošības risinājumiem, lielisku plašu ekrānu un iespaidīgu akumulatoru. Lai tas būtu pilnvērtīgs datora aizstājējs, vēl būtu jāpiestrādā pie veiktspējas, jo šī modeļa procesors ir paredzēts vien nesteidzīgai biroja programmu darbināšanai.
VĒRTĒJUMS
HP Elite x3
Plusi
+ Var izmantot datora vietā
+ Lieliski strādājošs varavīksnenes lasītājs
+ Teicamas kvalitātes ekrāns
Mīnusi
– Nepietiekami jaudīgs procesors
– Lēnīgs kameras autofokuss
– Windows veikalā joprojām pieticīga lietotņu izvēle
Dizains 7
Ērtums 7
Funkcionalitāte 9
Cenas un kvalitātes atbilstība 7
Cena ap 850 eiro
Sadarbībā ar Lattelecom
#2/4
Microsoft Lumia 950 XL
Pērn prezentētais datorā pārvēršamais Microsoft telefons aprīkots ar 5,7 collu Quad HD izšķirtspējas Amoled tehnoloģijas displeju, astoņu kodolu procesoru, papildināmu 32GB iebūvēto un 3GB operatīvo atmiņu. 165 gramus smagajai ierīcei ir 20 megapikseļu fotokamera. Cena ap 450 eiro.
#3/4
Samsung Galaxy S7 Edge
Arī Android operētājsistēmas jaunākos tālruņus var pārvērst datorā, izmantojot bezmaksas lietotni Andromium OS. Viens no drošākajiem pretendentiem noteikti būtu jaudīgais S7 Edge ar 5,5 collu 2560x1440 pikseļu izšķirtspējas ekrānu, ūdensdrošu korpusu, astoņu kodolu procesoru, 4GB operatīvo un papildināmu 32GB iebūvēto atmiņu, kā arī 12 megapikseļu fotokameru un 3600 mAh akumulatoru. Telefons sver 152 gramus un maksā ap 830 eiro.
Meklē Lattelecom veikalos un www.lattelecomveikals.lv
#4/4
Huawei P9
Arī P9 pēc tehniskajiem parametriem būtu labs datora aizstājējs. Tam ir 5,2 collu Full HD ekrāns, astoņu kodolu procesors, 3GB operatīvā un papildināma 32GB iebūvētā atmiņa. Tālrunis sver 144 gramus un maksā ap 600 eiro.
Meklē Lattelecom veikalos un www.lattelecomveikals.lv