Grāmatas «Sveika, Rūbij! Programmēšanas piedzīvojumi» autore Linda Liukasa vēlas mācīt bērnus domāt par programmēšanas struktūrām kā problēmu risināšanas rīkiem, pirms vēl viņi sāk rakstīt īstu kodu
Lindas Liukasas sarakstītā un ilustrētā grāmata «Sveika, Rūbij! Programmēšanas piedzīvojumi», ko izdevusi biedrība Droši un koši, tikko prezentēta latviešu valodā. DB bija iespēja aprunāties ar autori, kura uzskata, ka Latvijai ir gaiša nākotne, jo vietējiem bērniem, ko viņa satika grāmatas atkāšanas pasākumā un Riga TechGirls rīkotajā darbnīcā, zinātkāres līmenis un entuziasms ir augsts.
Fragments no intervijas:
Vai jūs pati arī esat programmētāja?
Nē, neesmu. Studēju biznesu, bet ienīdu katru brīdi, to darot. Tāpēc sāku studēt mehānisko inženieriju, kas man ļāva pieskarties tehnoloģijām un programmēšanai. Es iemīlējos programmēšanas struktūrās! Man patīk programmēšana, jo man tas ir problēmu risināšanas rīks un veids, kā sevi izteikt. Piemēram, pērn sāku nodarboties ar dārzkopību un man bija dažādas sēklu paciņas, un visi dārzeņi un salāti bija jāsēj vai jādiedzē atšķirīgos laikos. Es izveidoju nelielu mobilo lietotni, kur varu izvēlēties, ko šogad vēlos audzēt – salātus, redīsus, tomātus utt. Aplikācija rāda, ka šajā nedēļā man jāiesēj redīsi, bet citā – tomāti. Tas ir piemērs, kā lietoju programmēšanu, lai risinātu savas problēmas, bet es maz zinu par datu struktūrām, algoritmiem, lielām sarežģītām lietām un man tas liekas normāli. Es varbūt neesmu ļoti laba programmētāja, bet esmu eksperte tajā, kā iesācējiem likt justies komfortabli, mācoties programmēšanas pamatus.
Kāpēc izvēlējāties «ruby» valodu, nevis kādu citu?
Tā ir valoda, kas sākotnēji veidota attīstītāju apmierinātībai un sintaktiski tuva angļu valodai. Manā skatījumā tā ir modernā dzeja – tīra, vienkārša, jauka. Es nokļuvu ruby kopienā, man iepatikās šī valoda un tā man šķita gana ekspresīva, lai to izmantotu. Kā nereti, labākās lietas dzīvē notiek nejauši. Taču pati grāmata nemāca ruby programmēšanas valodu, bet gan skaitļošanas domāšanu – to, ko vajag iemācīties, lai kādudien varētu programmēt. Tas ir pirmais solis.
Visu interviju Pat adīšanai ir sakars ar programmēšanu lasiet 2. maija laikrakstā Dienas Bizness.