Ekonomikas eksperti, pēc šodien publiskotajiem Latvijas ārējās tirdzniecības maija rādītājiem, prognozē arī turpmāku eksporta pieaugumu.
«Eksporta apjomi turpinās pieaugt arī turpmākajos mēnešos, bet izaugsmes tempi kļūs mērenāki – tam par iemeslu ir gan lēnāka izaugsme pasaulē, gan mūsu eksportētāju jau ļoti augstā jaudu noslodze,» uzskata Mārtiņš Kazāks, Swedbank galvenais ekonomists. «Nenoliedzami, tiek veiktas investīcijas gan esošajās ražošanas jaudās, gan jaunu produktu izstrādē, bet pagaidām šāda investīciju aktivitāte ir samērā piesardzīga un eksporta tempus vairs tik strauji kā iepriekš kāpināt nebūs iespējams.»
Savukārt DnB NORD Bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš uzskata, ka ar lielu ticamību var runāt par to, ka eksports šogad pārsniegs astoņus miljardus latu, skaitot kopā preces un pakalpojumus. Viņaprāt, tas skaidrojams ar to, ka daudzi nav līdz galam novērtējuši Latvijas uzņēmumu vitalitāti, spēju pielāgoties strauji mainīgajiem apstākļiem, mobilizēt iekšējos resursus un iekarot ārējos tirgus. «Par spīti emigrācijai un nu jau arī dzimstības kritumam mūsu valstī esošais darbaspēka kopums ir ļoti spēcīgs resurss, kuru uzņēmumi joprojām spēj izmantot tikai daļēji. Turklāt daudzi ārzemēs strādājošie gatavi jebkurā brīdī atgriezties, ja saņem labu darba piedāvājumu Latvijā,» tā P. Strautiņš.
Arī Dainis Gašpuitis, SEB bankas makroekonomikas eksperts, skaidro, ka pasaules izejvielu cenu kāpuma tempi mazinās un Latvijas eksporta pieauguma tempiem ir jāseko šai tendencei. Esot sagaidāms, ka tuvākajos mēnešos eksporta apjomi uzturēs straujo kāpumu, ko ietekmēs cenu efekts, kas ietver arī risku, ka cenām krītot, tikpat strauji mazinās ārējās tirdzniecības apjomi. Savukārt reālais apjoms būs stipri mazāks. «Eksporta apjomu temps varētu kļūt mērenāks un arī ilgtspējīgāks. Tomēr ilgtermiņā Latvijas eksporta attīstību noteiks darbs pie konkurētspējas un pievienotās vērtības celšanas izvedamajām precēm un koncentrēšanās uz tirgiem, kuros paredzama veselīga izaugsme,» prognozē D. Gašpuits.
Importa gada pieaugums maijā palielinājās līdz 32.3%. Lai gan tas ir zemāks nekā eksporta gada pieauguma temps, dažādas bāzes dēļ tirdzniecības bilance arvien saglabājas negatīva. No lielajām grupām maijā pozitīva tirdzniecības bilance bija vien trīs preču grupām – dzīvi dzīvnieki un dzīvnieku izcelsmes produkti, parastie metāli un to izstrādājumi un koks, korķis un to izstrādājumi.
«Kaut arī patlaban šķiet ticami, ka importa īpatsvars eksportā gada laikā ir palielinājies, nav šaubu, ka arī eksportā ietvertā mūsu valstī radītā pievienotā vērtība aug strauji un izaugsme aptver faktiski visas eksportējošās nozares un apakšnozares,» skaidro P. Strautiņš.
Db.lv jau ziņoja, ka kopējais ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās šā gada maijā bijis 1,15 miljrd. Ls, kas ir par 10% jeb 103,9 milj. Ls vairāk nekā iepriekšējā mēnesī un par 35,4% vairāk nekā pagājušā gada maijā.
Pirmajos piecos gada mēnešos ārējās tirdzniecības apgrozījuma vērtība sasniegusi 5,16 miljrd. Ls, kas ir par 36,4% vairāk nekā pagājušā gada atbilstošajā periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.