Tehnikas nomas uzņēmums Storent gatavojas iegādāties uzņēmumu ASV, tādējādi īstenojot nozīmīgu attīstības lēcienu, vienlaikus Baltijā un Ziemeļvalstīs, turpinot nomājamās tehnikas atjaunināšanu, digitālo risinājumu plašāku izmantošanu un esošo saistību refinansēšanu, īstenos jaunu obligāciju emisiju.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta tehnikas nomas AS Storent Holding līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Andris Pavlovs, norādot, ka nomas bizness ir kapitālietilpīgs — lai augtu, ir jāspēj piesaistīt finansējumu jaunas tehnikas iegādei.
Storent izmanto dažādus kapitāla piesaistes veidus, jo bankas finansē lielās tehnikas vienības, piemēram, pacēlējtehniku vai traktorus, bet uzņēmums investē, balstoties uz tirgus pieprasījumu un biznesa izaugsmi, ne tikai to, ko bankas atbalstītu. Viņš uzsver, ka, biznesam augot, ir jāattīsta arī tās produktu grupas, kuras bankas nefinansē, tāpēc obligācijas palīdz uzņēmumam augt atbilstoši tā stratēģijai, un šādu iespēju ir vērts izmantot.
Kāda ir situācija būvtehnikas nomas tirgū?
Pašlaik tehnikas nomas tirgus situācija ir salīdzinoši laba. Piemēram, 2025. gada janvārī Storent ieņēmumi no uzņēmumam piederošās tehnikas Latvijas tirgū pieauga par 33%, salīdzinot ar tādu pašu periodu pērn, kas ievērojami apsteidz būvniecības nozares izaugsmes tempu. Protams, gada sākuma augstais pieauguma rādītājs vēl nebūt nenozīmē, ka tieši tāda pati izaugsme būs arī pārējos 2025. gada mēnešos. Tomēr kopumā 2025. gadā Storent plāno 10-15% pieaugumu, lai gan izaugsmes temps, visticamāk, atšķirsies starp valstīm, kurās uzņēmums darbojas. Latvijā Storent ir lielākais būvtehnikas nomas tirgus spēlētājs ar 13 nomas punktiem, Lietuvā — piektais lielākais ar astoņiem nomas punktiem, bet Igaunijā — trešais lielākais spēlētājs ar četriem nomas punktiem. Pašreizējais izaugsmes plāns 2025. gadam balstās uz būvniecības segmenta izaugsmi Lietuvā par apmēram 3%, bet Igaunijā un Latvijā – par vidēji 4%.
Vienlaikus Storent strādā arī Somijā un Zviedrijā, esam spējuši ieņemt labas tirgus nišas pozīcijas - 2024. gadā Somija veidoja 22% no grupas kopējā apgrozījuma. Strādājot industrijā jau vairāk nekā 20 gadus, nākas secināt, ka nomas tirgus parasti aug straujāk nekā būvniecības tirgus, jo vajadzība pēc dažāda veida tehnikas aug strauji un pašiem celtniekiem visbiežāk nepietiek finanšu resursu, lai finansētu attiecīgās tehnikas iegādi. Turklāt būvniecības uzņēmumi arī nevēlas uzņemties papildu saistības savās bilancēs, vēl jo vairāk, ja tirgus attīstības tendences ilgtermiņā nebūt nav viegli prognozējamas un būvniecības pakalpojumi tiek izvēlēti publiskajos iepirkumu konkursos. Savukārt brīžos, kad būvniecības tirgus piedzīvo kritumu, tehnikas nomas segmentā šis sarukums ir mazāks, jo būvkompānijas cenšas nepalielināt savas izmaksas, kas saistītas ar tehnikas iegādi.
Visu rakstu lasiet 1.aprīļa žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.