Zemeņu audzētāji prognozē saspīlētu sezonu – cenas var ietekmēt jauni audzētāji un Polijas ogu pārprodukcija , ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Koks ar diviem galiem – lielās sabiedrības uzmanības sekas pēc saimniecības Vībotnes rekordagrās ražas pērn ir konkurences pastiprināšanās, kas raisa bažas par cenu kritumu liela, bet nekvalitatīva piedāvājuma dēļ. Kā prognozē saimniece Gitāna Ratniece, šogad saimniecības agrajai zemeņu ražai jāmērojas spēkiem būs ne tikai ar spāņiem un poļiem, bet arī ar vietējiem censoņiem, ko iedvesmojuši Vībotņu panākumi.
2014. gadā Jelgavas novada Jaunsvirlaukas pagasta saimniecībā pirmā oga apkurināmajās siltumnīcās ievākta jau 16. aprīlī, uz tirgu Gitāna un Agnis Ratnieki aizbrauca pirmie Latvijā. Cena par kilogramu zemeņu bija 25 eiro. «Ažiotāža bija liela un, manuprāt, nevietā. Jā, mūsu saimniecībai tas bija liels sasniegums, bet tagad ir daudz cilvēku, kas neapdomīgi lec līdzi. Tāpēc paredzu, ka šogad zemeņu tirgus būs sabojāts. Būs daudz tādu, kas zemenes audzēs bez pieredzes. Līdz ar to tirgū būs daudz nekvalitatīvu ogu, kas nozīmē strauju kritienu cenai,» norāda G. Ratniece. «Mani nebiedē gudrs konkurents – esmu par to, lai audzētāji attīstās. Tomēr nevar sākt audzēt, tikai šo un to palasot. Līdzi lēcēji izaudzē lielus kvantumus, bet tad nezina, kur likt. Un kādā mirklī viņiem jau ir vienalga, par cik – ka tikai atdot,» neapmierināta ir G. Ratniece.
«Izaudzēt zemenes Latvijā var lielos apjomos, bet jautājums ir – vai to varēs pārdot. Kopš dārzeņiem aizvēra tirgu uz Krieviju, Polija ir panikā, jo visa produkcija karājas gaisā. Mēs šajā situācijā varam kā muša cīnīties ar ziloni. Līdz ar to neparedzu, ka Latvijas augļkopjus gaida saulainas perspektīvas, zemeņu audzēšana drīzāk būs hobijs un nemitīgs stāsts par izdzīvošanu,» norāda Dēseles dārzu vadītājs Aldis Vīksne. Viņš meklē iespējas saimniecību veidot ārpus Latvijas.
Plašāk lasiet rakstā Spēkosies par pirmās novāktās zemenes godu ceturtdienas, 26. februāra, laikrakstā Dienas Bizness (6.-7. lpp.)!