Pēdējos gados gandrīz visās lielākajās Latvijas pilsētās siltumenerģija kļuvusi dārgāka, lielākais tarifu pieaugums novērojams Valmierā.
Laika posmā no 2016. līdz 2018.gadam siltumenerģijas tarifi Latvijas lielākajās pilsētās auguši par vidēji 3,32 eiro/MWh. Valmierā tarifs kāpis par 17,11 eiro/MWh, Jūrmalā – par 3,97 eiro/MWh, Rīgā – par 3,71 eiro/MWh, bet Daugavpilī – par 3,12 eiro/MWh, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) dati. Vēsturiski augstākais siltumenerģijas tarifs gandrīz visās lielajās pilsētās novērots 2012.gadā
Neraugoties uz nelielo tarifa kāpumu, zemākās siltumenerģijas izmaksas joprojām saglabājas Rīgā, laika posmā no 2009. līdz 2018.gadam rīdzinieki par siltumu maksājuši vidēji 50,7 eiro/MWh, šogad – 44,39 eiro/MWh. Rīgas siltuma sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Agnete Bušta informē, ka šādus rezultātus izdevies panākt, plānveidīgi ieviešot kardinālas izmaiņas visos siltumapgādes sistēmas posmos – siltuma avotos, siltumtīklos un patērētāju ēku siltummezglos, nodrošinot siltumenerģijas piegādi atbilstoši pieprasījumam. «Viens no iemesliem, kāpēc izdevies noturēt tik zemu siltumenerģijas tarifu, ir ieguldītais darbs siltumenerģijas zudumu samazināšanā pārvadē. Siltumenerģijas zudumi no tīklā nodotās siltumenerģijas apjoma šobrīd veido tikai 12%, salīdzinājumam – 1996./1997.gada sezonā tie sasniedza 20%,» viņa skaidro.
Siltumenerģijas tarifu izdevies samazināt arī, palielinot šķeldas izmantošanu, kas ir lētāks kurināmais nekā dabasgāze. «Pēc biokurināmā koģenerācijas energobloka siltumcentrālē Ziepniekkalns un biokurināmā katla siltumcentrālē Zasulauks uzstādīšanas 2013.gadā šķeldas īpatsvars pieauga līdz 30%. Tā rezultātā siltumenerģijas tarifu izdevās samazināt par 3%. Mūsuprāt, līdz šim uzņēmuma stratēģija ir sevi pierādījusi, jo pasākumi zema tarifa nodrošināšanā, kā arī spēja patērētājus nepārtraukti apgādāt ar siltumenerģiju gadu no gada piesaista arvien jaunus klientus,» pauž Rīgas siltuma pārstāve.
Otrs zemākais siltumenerģijas tarifs, 48,97 eiro/MWh, šogad bijis Daugavpilī. Daugavpils siltumtīklu valdes loceklis Viktors Lukjančiks atzīmē – lai nodrošinātu zemas izmaksas, uzņēmums pastāvīgi veic savas darbības efektivitātes uzlabošanu, modernizējot ražošanas iekārtas, siltumenerģijas ražošanā izmantojot koģenerācijas ciklu un noslēdzot siltumenerģijas piegādes līgumus ar citiem enerģijas ražotājiem. «Tas kopumā ļauj noturēt tarifu pēc iespējas zemākā līmenī, neskatoties uz citu siltumenerģijas ražošanā izmantojamo energoresursu cenu pieaugumu,» norāda V. Lukjančiks.
Visaugstākais siltumenerģijas tarifs, 62,08 eiro/MWh, šogad konstatēts Valmierā. Valmieras ūdens, kas pilsētā nodrošina siltumenerģijas pārvades, sadales un tirdzniecības pakalpojumu, juriste Baiba Ķirse gan atgādina, ka iepriekšējos gados siltumenerģijas gala tarifs Valmierā bija viens no zemākajiem valstī. «Līdz 2017. gada aprīlim siltumenerģijas tarifs bija piesaistīts un svārstījās līdz ar SPRK noteikto gāzes cenu. Līdz ar tirgus atvēršanu siltumenerģijas cena kļuva atkarīga no tās ražotāja individuāli veikta gāzes iepirkuma,» skaidro B. Ķirse, lēmumu par siltumenerģijas gala tarifu palielinājumu skaidrojot ar piegādātāju nodrošinātās siltumenerģijas pārdošanas sadārdzinājumu.
Visu rakstu Siltums – dārgāks lasiet trešdienas, 10.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!