Līdz jūlija beigām Valsts darba inspekcija (VDI) apsekojusi gandrīz 3000 uzņēmumus, tajos atklājot 706 bez darba līguma strādājošos, raksta Delfi.
Pēc veiktajām pārbaudēm ar 155 atklātajiem tā dēvētajiem ēnstrādniekiem viņu darba devēji tomēr noslēdza darba līgumu. Savukārt darba attiecības netika turpinātas ar 521 nelegāli nodarbināto.
VDI uzsver, ka šai gadījumā tas galvenokārt norāda uz to, ka nelegālā nodarbinātībā iesaistītās puses nevēlas slēgt darba līgumus, tādējādi turpinot saglabāt nelegālās nodarbinātības pastāvēšanas risku, tā dēļ radot valstij zaudējumus vairāk nekā 215 tūkst. Ls apmērā nenomaksātu nodokļu veidā, ja darba līgums tiktu noslēgts vismaz minimālās mēneša algas apmērā.
Par konstatētajiem pārkāpumiem saistībā ar nelegālo nodarbinātību saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa normām darba devējiem piemērots naudas sods 86.7 tūkst. Ls apmērā.
2009.gadā visvairāk nelegāli nodarbināto personu tika konstatēts būvniecībā – 43.2% no visiem atklātajiem nelegālās nodarbinātības gadījumiem, individuālo pakalpojumu sniegšanas nozarē – 12.3%, apstrādes rūpniecībā – 8.9% un mājsaimniecību kā darba devēja darbībā – 8.3%.
VDI vēstulē premjeram arī uzsver, ka, lai VDI ar ierobežoto kapacitāti un bez papildu finanšu resursu piešķiršanas varētu realizēt efektīvu nelegālās nodarbinātības samazināšanas politiku, ir nepieciešamas izmaiņas likumdošanā. Pašreizējā likumdošana nelegālās nodarbinātības fakta konstatācijai un tās pierādīšanai ir laikietilpīga un procesuāli smagnēja, tādēļ nepieciešami grozījumi Darba likumā ar prasību darba devējam nodrošināt darba līguma kopijas atrašanos struktūrvienībā. Taču pret tiem jau iebildusi Latvijas Darba devēju konfederācija.
Kā alternatīvu priekšlikumu VDI ierosina likumdošanā noteikt darba devēja pienākumu reģistrēt nodarbināto Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ne vēlāk kā vienu dienu pirms darba attiecību uzsākšanas, kā tas noteikts daudzu Eiropas Savienības valstu normatīvajos aktos, piemēram, Slovākijā, Ungārijā, Nīderlandē, Bulgārijā, Vācijā, Spānijā, Lietuvā. Tur reģistrēšanas termiņš noteikts no vienas līdz pat astoņām dienām pirms darbu uzsākšanas.
VDI uzsver, ka, veicot nelegālās nodarbinātības uzraudzību, inspekcija gadā spēj apsekot ap 3% no visa Latvijā reģistrēto uzņēmumu skaita, kas ir nepietiekami, jo uzņēmēji, zinot par VDI kapacitāti, turpina darba procesā izmantot nelegāli nodarbinātos, paļaujoties uz to, ka varēs izvairīties no kontroles. Veicot grozījumus likumdošanā, VDI ar esošajiem resursiem spētu apsekot līdz 10% no Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, kā to paredz Eiropas Savienības ieteikumi efektīvai cīņai pret nelegālo nodarbinātību.