Maksājumu bilances tekošā konta deficīta kritums 1. cetursknī līdz 19.4% no IKP lieliski raksturo šī brīža situāciju Latvijas ekonomikā, ko raksturo būtiski lēnāka attīstība un pamatīgi apgriezti tēriņi un patēriņa ambīcijas, ko apstiprina daudz lēnāks importa pieaugums.
Ja kopprodukta skaitlis būtu bijis lielāks, tekošā konta deficīta līmenis būtu uzlabojies vēl iespaidīgāk. Pērn 1.ceturksnī tas bija 26.4%, Db.lv norāda Andris Vilks, SEB bankas galvenais ekonomists.
"Šogad ikvienā mēnesī faktiskajos skaitļos deficīta līmenis bija zemāks, un kopumā ceturksnī tas ir mazāks nekā pērn pirmajā un arī ceturtajā ceturksnī. Jācer, ka preču un pakalpojumu eksports arī turpmāk palīdzēs sabalansēt rādītājus, jo par importu viss ir skaidrs, tas pieaugs pavisam nedaudz, jo iekšējais patēriņš uz vairākiem ceturkšņiem pieklusīs. Joprojām paturam prāta mūsu pakalpojuma eksporta iespējas un ambīcijas. Tās pagaidām piebalso ne visai pārliecinoši. Priecē fakts, ka joprojām izdodas piesaistīt ārvalstu tiešās investīcijas, un 7% ko IKP, kas ir bijis gada sākumā, ir jāuztver kā labs rādītājs. Taču tās joprojām nesedz vairāk kā vien mazliet vairāk par trešdaļu no tekošā konta deficīta," uzsver A.Vilks.
Arī turpmāk tendences būtiski nemainīsies. Ik mēnesi tas būs mazāks nekā pērn tajā pašā laikā, lielāko starpību sasniedzot vasarā un rudenī. Šogad tekošā konta deficīta līmenis būs 16 līdz 17% no IKP un vai tas būs mazliet mazāks vai lielāks galvenokārt noteiks kopprodukta cipars, degvielas un izejvielu cenas importā, mūsu varējums eksportā.