Kopš 2015. gada juridiskās personas kavētos nodokļu maksājumus likts atlīdzināt tikai 10 valdes locekļiem
To liecina Valsts ieņēmumu dienesta informācija. Dati būtībā pierāda to, ka 2014. gadā ieviestie nosacījumi – to kopums – nav atbilstošs, lai varētu vērst uzņēmumu nesamaksāto nodokļu parādu piedziņu pret šo kompāniju valdes locekļiem. «Smieklīgi mazs cipars, un domāju, ka šo cilvēku vārdi arī nevienam neko neizteiks,» tā situāciju vērē a/s Brīvais vilnis līdzīpašnieks Arnolds Babris. Viņaprāt, tas ir skaudrs apliecinājums atšķirībai starp vārdiem un darbiem. «Ir pazaudēti ne tikai gadi, ir neiekasēti nodokļi valsts budžetā,» tā A. Babris. Viņaprāt, vēl viena svarīga ninanse ir ne tikai likuma dotās tiesības no valdes locekļa piedzīt valstij nesamaksāto nodokļu parādu, bet arī mantas esamība šiem valdes locekļiem, lai šādus parādus varētu reāli iekasēt, citādi šī norma ir vairāk deklaratīva, nevis reāli strādājoša, jo no tā, kuram nekā nav, arī neko piedzīt nav iespējams.
DB jau rakstīja, ka no 2015. gada ir spēkā arī norma, kas paredz valdes locekļu personīgu atbildību par nesamaksātajiem nodokļiem. VID ir tiesības sākt procesu par uzņēmuma nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu budžetam no personas, kura ir bijusi šī uzņēmuma valdes loceklis laikā, kad attiecīgie nokavētie nodokļu maksājumi ir izveidojušies, ja nokavēto nodokļu maksājumu summa pārsniedz 50 noteikto minimālo mēnešalgu kopsummu (21 500 eiro 2019. gadā); lēmums par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu ir paziņots juridiskajai personai; ir konstatēts, ka pēc nodokļu parāda izveidošanās juridiskā persona ir atsavinājusi aktīvus tādai personai, kura attiecībā pret valdes locekli atbilst ieinteresētās personas statusam; ir sastādīts akts par piedziņas neiespējamību; nav izpildīts Maksātnespējas likumā noteiktais pienākums iesniegt juridiskas personas maksātnespējas procesa pieteikumu. Tas, ka klupšanas akmens būs norma, kura norāda, ka pēc nodokļu parāda izveidošanās juridiskā persona ir atsavinājusi aktīvus tādai personai, kura attiecībā pret valdes locekli atbilst ieinteresētās personas statusam, tika norādīts jau tad, kad par to tika diskutēts pirms pieciem gadiem.
Arī Valsts ieņēmumu dienests norāda uz Finanšu ministrijas informāciju Ministru kabinetam, kurā norādīts, ka, lai uzsāktu procesu par juridiskās personas nokavēto nodokļu maksājumu atlīdzināšanu budžetam no personas, kura ir bijusi šīs juridiskās personas valdes loceklis laikā, kad attiecīgie nokavētie nodokļu maksājumi ir izveidojušies, jāizpildās vairākiem kritērijiem (to kopumam). Kā izriet no VID apkopotās informācijas, 1253 gadījumos, izvērtējot procesa uzsākšanu atbilstoši spēkā esošajam regulējumam, nav konstatējama visu kritēriju izpilde, kas nozīmē, ka nav pamata uzsākt procesu pret juridiskās personas valdes locekli. Visbiežākais procesa neuzsākšanas iemesls ir likuma viena kritērija (pēc nokavēto nodokļu maksājumu izveidošanās juridiskā persona ir atsavinājusi aktīvus tādai personai, kura attiecībā pret valdes locekli atbilst ieinteresētās personas jēdzienam) neizpilde.
Visu rakstu lasiet 11. oktobra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!