Ņemot vērā to, ka visiem uzņēmumiem Latvijā nav vienādi spēles nosacījumi, būt par ilgtspējīgu uzņēmumu nav izdevīgi, jo tad nākas justies kā veģetārietim gulaša ballītē, šodien Ilgtspējas nedēļas laikā notikušajā forumā Latvija: Ilgt-spēja? sacīja būvfirmas AS RBSSKALS padomes priekšsēdētājs Māris Saukāns.
«Laime ir lietu kārtībā un pēctecībā. Jāpārtrauc sevi mānīt un jāpasaka, ka Latvijā tā nav,» uzsvēra Saukāns.
Uzņēmējs norādīja, ka ilgtspēja slēpjas arī komunikācijā starp valsti un uzņēmējiem, taču pašreiz šī komunikācija ir vienpusēja un notiek monologa formā. Saukāns sacīja, ka uzņēmējs par saviem lēmumiem atbild ar savu maku, taču valsts par savu ilgtspēju nedomā - Saeimas mainās, ministri mainās, un līdz ar to arī mainās spēles noteikumi.
«Nu jau gadiem ilgi nekas nemainās, valsts pārvalde nepiedalās dialogā ar uzņēmējiem, tas ir cēlonis daudzām kļūdām,» uzsvēra uzņēmējs. Viņš piebilda, ka Ekonomikas ministrijā būvniecības nozari pārrauga tikai 18 cilvēki, no kuriem tikai četri ir sertificēti būvnieki - tas neesot pārmetums par kvalitāti, bet gan par uzraudzības kapacitāti.
Saukāns norādīja, ka patlaban pelēkais ekonomikas sektors veido 53% un valstij būs daudz grūtāk sadarboties ar šo uzņēmēju daļu nekā ar tiem, kas godīgi maksā nodokļus, domā par nākotni, sociālo atbildību.
«Saņemieties, radiet vienādus spēles nosacījumus visiem, un tad tie uzņēmēji, kas nebūs ilgtspējīgi, nomirs paši par sevi. Daudzas problēmas rodas no ilgstošas nespējas sakārtot likumdošanu. Nosacījumiem jābūt vienādiem un ilgstošiem, lai tie paliktu nemainīgi piecas Saeimas pēc kārtas un lai neviens «mudaks» tos nemainītu,» uzsvēra Saukāns.
Viņš piebilda, ka nav saprotama arī kontrolējošo institūciju attieksme - tiklīdz, piemēram, uzņēmums kļūst par lielāko nodokļu maksātāju kādā reģionā, tā uzreiz nākamajā dienā ir klāt Valsts ieņēmumu dienests «ar trīs neļķēm apsveikumam un sāk uzņēmuma auditu».
Ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) diskusijā uzsvēra, ka ilgtspējai piemīt divas pazīmes - spēja mācīties no citu kļūdām un spēja pašam uzkāpt uz grābekļa tikai vienu reizi, neatkārtot savas un citu pieļautās kļūdas.
«Tie, kas nav ilgtspējīgi, tie pieļauj kļūdas, no kurām citiem mācīties. Ilgtspējīgi uzņēmumi uzņemas atbildību par savu rīcību un kļūdām. Kad sāk pārmest valstij - tas neliecina par ilgtspēju,» norādīja Dombrovskis.
Viņš norādīja, ka Zolitūdes traģēdija un nesen Patērētāju tiesību aizsardzības centra veiktā būvmateriālu kvalitātes un atbilstības pārbaude neliecina par ilgtspēju būvniecībā.
«Būvniecībā ir nodibināta sistēma, kura paredz liela skaita apakšuzņēmēju izmantošanu un nav pārliecības, ka visi šie apakšuzņēmēji maksātu nodoklis. Tas neliecina par ilgtspēju un atbildību pret valsti,» uzsvēra Dombrovskis.
Ministrs piebilda, ka jaunveidojamais Valsts būvniecības kontroles birojs palīdzēs veidot ilgtspējas izpratni būvniecības nozarē.
«Valstī ir nepietiekama izpratne par ilgtspēju, un tā nav saistāma ar ātras peļņas gūšanu. Ilgtspēja ir laika jautājums, un ilgtspējīgie uzņēmumi var palīdzēt valstij, jo tie vislabāk zina, kurš uzņēmējs maksā un kurš nemaksā nodokļus,» piebilda Dombrovskis.