Rīgas pašvaldība sāks finanšu un ekonomiskos aprēķinus, lai nodrošinātu pilsētas atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus, izmantojot publiskās privātās partnerības (PPP) modeli, šodien vienojās Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja.
Aprēķinus veiks Rīgas domes Mājokļu un vides departaments un pēcāk atbilstoši normatīviem nosūtīs tos Finanšu ministrijai un Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai. Šis ir viens no soļiem atkritumu apsaimniekošanas sistēmas sakārtošanai pilsētā, norāda domē.
Rīgas Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš skaidroja, ka atkritumu apsaimniekošanas jomas sakārtošana pilsētā norit lēni, taču atbildīgi un atbilstoši likumam. «PPP modelis ir pietiekami mazpazīstams. Labāk visu darām lēni, bet pareizi, lai pēc tam mums nepārmet, ka kaut ko neesam izdarījuši,» pauda Kļaviņš.
PPP pieeja nozīmētu publiskā un privātā sektora sadarbību atkritumu apsaimniekošanas jomā. Īstenojot PPP atkritumu apsaimniekošanā, pašvaldība varēs pieprasīt atkritumu apsaimniekotājam veikt būtiskas investīcijas, kas esot ļoti nepieciešamas Rīgai. Šāda veida sadarbības termiņš var būt ilgāks par pieciem gadiem, nekā tas ir, izsludinot tradicionālo konkursu par atkritumu apsaimniekošanu.
Vienlaikus pašvaldība iegūšot būtisku ietekmi un tiesiskos instrumentus atkritumu apsaimniekošanas sistēmas pilnveidošanā visā sadarbības laikā ar atkritumu apsaimniekotāju. Pie PPP trūkumiem domē min to, ka šis sadarbības modelis Latvijā vēl nav izplatīts un trūkst pieredzes, kā arī PPP procedūras piemērošana ir laikietilpīga.
Jautājumu vēl skatīs Rīgas dome.
LETA jau ziņoja, ka Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja marta sākumā sāka diskusiju par to, kā turpmāk Rīgā būtu organizējama atkritumu apsaimniekošana. Komiteja uzdeva Mājokļu un vides departamentam sagatavot priekšlikumus PPP sadzīves atkritumu apsaimniekošanā.
Kļaviņš iepriekš intervijā aģentūrai LETA atzina, ka atkritumu apsaimniekošana Rīgā nav sakārtota, skaidrojot, ka labākais risinājums, viņaprāt, būtu pašvaldības atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma izveide, taču tas prasītu pārāk lielus materiālos ieguldījumus. No iespējamajiem variantiem par apstākļiem atbilstošāko tika atzīts PPP modelis.