Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Radioelektronikas institūta pētnieki izstrādās paplašinātās funkcionalitātes lieljaudas zemūdens akustisko raidītāju, kas tiks izmantots roņu atbaidīšanai no zvejniecības rīkiem.
Pēdējo gadu laikā Baltijas jūrā pieaudzis pelēko roņu skaits. Barības meklējumos roņi apgūst aizvien jaunas teritorijas, kļūstot par lielāko Latvijas piekrastes zvejniecības apdraudējumu. Roņi izēd un aizbaida zivis, nodara kaitējumus zvejniecības rīkiem un nereti paši tajos iet bojā.
Viens no efektīvākajiem pasaulē atzītajiem roņu nodarīto zaudējumu mazināšanas risinājumiem ir zemūdens akustisko raidītāju (ZAR) izvietošana pie zvejniecības rīkiem. ZAR raida specifiskus šim mērķim radītus akustiskos signālus, kuri īslaicīgi pārsniedz roņu dzirdes sāpes slieksni, ļaujot dzīvniekus aizbaidīt un samazināt tiešos un netiešos zaudējumus. Projekta laikā RTU Radioelektronikas institūta pētnieki izstrādās uzlabotu paplašinātās funkcionalitātes lieljaudas zemūdens akustisko raidītāju, kas tiks izmantots roņu atbaidīšanai no zvejniecības rīkiem.
RTU pētnieki veikuši tirgū pieejamo ZAR izpēti un secinājuši, ka daļa no tiem ir novecojuši, ilgi nav modificēti, neļauj arī lietotājam veikt raidošo signālu parametru modifikāciju un turpina raidīt neefektīvus signālus roņu atbaidīšanai, ietekmējot arī citu jūras iemītnieku dzīvi. Savukārt jaudīgie ZAR ir pārlieku dārgi – no 6000 līdz pat 10 000 eiro par pilnu vienam murdam piesaistītu komplektu. ZAR ekspluatācijas laikā, samazinoties barojošā elementa spriegumam, manāmi krīt arī raidošā signāla intensitāte, neļaujot sasniegt roņu atbaidīšanai nepieciešamo līmeni. Zvejniekiem bieži vien nākas veikt papildu reisus, pārbaudot ierīces barojošā elementa sprieguma līmeni un iekārtas funkcionalitāti, kas palielina tās ekspluatācijas izmaksas.
RTU pētnieki plāno izstrādāt ierīci, kas ļaus ievērojami samazināt vai arī pilnībā novērst visus minētos tirgū pieejamo ZAR trūkumus un kuras izmaksas būs ievērojami zemākas nekā pašlaik tirgū esošajām iekārtām. Paredzēts izstrādāt ģenerējamo akustisko signālu parametru (amplitūdas, frekvences, darbcikla koeficienta, formas, secības, impulsu skaita u.c.) uzprogrammēšanas iespējas, ļaujot izmantot visefektīvākos signālus izvēlētajos ekspluatācijas apstākļos un samazināt ietekmi uz citiem jūras iemītniekiem. Plānots izstrādāt adaptīvu algoritmu signālu parametru pielāgošanai pieejamiem barošanas resursiem, iekārtas raidošā signāla intensitātes saglabāšanai un darbības efektivitātes uzlabošanai, kā arī bezvadu interfeisu diagnostiskās informācijas attālinātai nolasīšanai.
Projekts tiek īstenots Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda pasākuma «Inovācija» ietvaros, un tā realizācijā iesaistīsies arī Latvijas Zvejnieku federācija. Pētījumu plānots pabeigt līdz 2018. gada beigām.