Ja tiks devalvēts lats, sapnis par eiro ieviešanu 2012., vēlākais, 2013. gadā būtu izsapņots uz ilgiem gadiem, tā komentārā Latvijas Avīzei raksta Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.
Šāda iemesla dēļ Latvijas Banka neveiks eksperimentus ar latu, replikā uz Andra Šķēles rakstu atzīst I. Rimšēvičs. Db. lv jau vēstīja par A. Šķēles rakstu, kurā viņš pauda atbalstu lata devalvācijai, norādot, ka lata kursa koriģēšana apmēram 30% robežās radītu sociāli mazāk sāpīgu efektu, pie tam, saglabājot piesaisti eiro.
I. Rimšēvičs uzsver, ka pensionāri, mazatalgotie, bērnu pabalstu saņēmēji devalvācijas dēļ zaudēs lielu daļu savu ienākumu. «Latvijai nav energoresursu, tāpēc importējam daudzas izejvielas un kā maza valsts neražojam un nesaražosim ikdienas iztikai vajadzīgo. Devalvācijas dēļ dārgāki kļūs mājokļa izdevumi, tostarp apkure, medikamenti, preces bērniem, liela daļa pārtikas. Arī maize, jo vai tad, importēto graudu cenām devalvācijas dēļ kāpjot, vietējais audzētājs tos pārdos par veco cenu? Turklāt pēc degvielas un minerālmēslu cenas pieauguma par autora minētajiem 30%? Rūkot patēriņam, bankrotējot uzņēmumiem un augot bezdarbam, ienākumi budžetā mazināsies. Arī pensiju izmaksas var tikt apdraudētas. Kas kompensēs devalvācijas dēļ pieaugošos komunālos maksājumus un no kādiem avotiem? Kā ir ar atbildību par šiem cilvēkiem?» vaicā I. Rimšēvičs.
Tāpat zaudētāji būšot arī 85% kredītņēmēju jeb 200 tūkstoši mājsaimniecību, kam hipotekārie kredīti ir eiro, bet ieņēmumi latos. Šo cilvēkus galvenokārt interesējot, kas viņiem kompensēs 30% kredīta maksājumu sadārdzinājumu. Arī uzņēmumiem par eiro ņemtajiem kredītiem būs tādā gadījumā jāmaksā par 30% vairāk. «Un ko darīt tiem daudzajiem, kam šāds saistību pieaugums nozīmētu tūlītēju maksātnespēju? Latvijas tiesu sistēma vienkārši nespētu izskatīt maksātnespējas gadījumu milzīgu skaitu vienlaikus. Turklāt jebkurš bankrots nozīmētu arī papildu bezdarba pieaugumu, nostādot aizvien vairāk ģimeņu neapskaužamā situācijā, vēl vairāk noslogos sociālo budžetu,» tā I. Rimšēvičs.
Runājot par eksportu, I. Rimšēvičs uzskaita tās valstis, kuru valūtas vērtības pazeminātas vai kritušas finanšu tirgos: Krievijā eksports gada laikā krities par 25%, Lielbritānijā par 12%, Čehijā par 18%, Ungārijā par 16%, kritums bijis arī Polijā un Ukrainā. Nav gaidītā eksporta kāpuma pēc šo valūtu krituma, kaut pagājuši vairāki mēneši. «Tātad problēmas sakne, visticamāk, nav valūtā, bet gan eksporta struktūrā. Ko Latvija eksportē, un ko pašlaik pērk (nepērk) mūsu partneri,» tā LB prezidents.