Piespiedu atsavināšanas gadījumos īpašnieki nav apmierināti ar Rīgas piedāvājumā esošajiem maiņas īpašumiem, kas var atrasties pat zem elektrības vadiem, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Lai realizētu ielu projektus, pašvaldībām ir nepieciešami īpašumi, kas tai nepieder, jo projektos ielas vai citi objekti skar arī privātīpašnieku zemes un ēkas. Šādās situācijās šie īpašumi ir jāatsavina, un, lai gan bieži vien īpašnieki piekrīt atsavināšanai, atsevišķos gadījumos pašvaldībai ir samērā grūti vienoties. Šobrīd Rīgai aktuāla ir īpašumu atsavināšana Austrumu maģistrāles projekta pabeigšanai. Tāpat daudz īpašumu būtu nepieciešams, lai perspektīvā īstenotu vērienīgo Raņķa dambja projektu, kas līdz šim bijis viens no klupšanas akmeņiem ieceres īstenošanā. DB jau ziņojis: lai projektu īstenotu, nepieciešams atsavināt 32 īpašumus Uzvaras bulvārī, Mūkusalas, Buru un Jelgavas ielā. Lielākoties tie ir zemesgabali teju 50 tūkst. m2 platībā un 44 nedzīvojamās ēkas.
Ja nepieciešams atsavināt privātpersonai piederošu īpašumu vai to daļas, pastāv iespēja gan saņemt kompensāciju pēc novērtējuma, gan līdzvērtīgu zemesgabalu. Pēc pieejamajiem datiem šā gada 1. aprīlī, Rīgā apmaiņas fonda zemes kopējā platība ir aptuveni 238 hektāri. No apmaiņas zemes fonda tiek piešķirti zemesgabali tiem īpašniekiem, kuru zemesgabali īpašumā nepieciešami pašvaldībai tās funkciju veikšanai. Tomēr problēmas parasti rada tas, ka īpašnieki nav apmierināti ar apmaiņas īpašuma atrašanās vietu, piemēram, tas atrodas zem augstspriegumu līnijām.
Visu rakstu Rīgas un zemes īpašnieku krustugunis lasiet 5. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.
#1/4
Saeimas Juridiskajā komisijā izskatīts likumprojekts par piespiedu nekustamā īpašuma atsavināšanu Purvciema ielā 4, kas nepieciešams Austrumu maģistrāles posma realizācijai.
#2/4
Strīds abu pušu starpā ir par to, ka piedāvātā atlīdzība ir pārāk zema, kā arī par to, ka, vērtējot nekustamo īpašumu, konkrēti, zemi, ir piemērots 50% koeficients vērtības samazinājumam sarkano līniju ietekmē.