AS Olainfarm piecdesmitgadē Dienas Bizness atskatās uz vienu no spraigākajām un kriminālākajām lappusēm uzņēmuma vēsturē – analizējam uzņēmuma reiderisma mēģinājumus un aplūkojam, kādas izmaiņas šis gadījums nesis uzņēmumam un kādas mācības no tā var gūt biznesa vide Latvijā.
Analizētie notikumi sāka risināties neilgi pēc Olainfarm ilggadējā īpašnieka Valērija Maligina nāves 2017.gadā, bet to atskaņas un rezultāti uzsāktu kriminālprocesu, tiesvedību un Olainfarm pārvaldības pārmaiņu formā turpinās vēl joprojām. Izmantojot juridiski slīpētas un nekaunīgas shēmas, vairāku personu grupa mēģināja pret Olainfarm īstenot milzīga apmēra reiderismu – ar viltīgu krāpniecisku darījumu ķēdes palīdzību nostumt malā no uzņēmuma kontroles tā patiesās īpašnieces, Valērija Maligina mantinieces, iegūt kontroli pār vairāk nekā simts miljonu eiro vērto uzņēmumu un gūt sev labumu uz uzņēmuma akciju pārdošanas rēķina.
Haoss pēc Valērija Maligina nāves
Valērija Maligina nāve 2017.gada decembrī kļuva par lielu satricinājumu Olainfarm darbībā – pēc Maligina, kurš uzņēmumu vadīja vairāk nekā 20 gadus, pie Olainfarm stūres bija jāstājas trim mantiniecēm, Valērija Maligina meitām, – Irinai Maliginai, Nikai Saveļjevai un vēl nepilngadīgajai Annai Emīlijai Maliginai, kuru pārstāvēja viņas māte Signe Baldere-Sildedze. V.Maligina nāve uz vairākiem gadiem iezīmēja haosu un neskaidrības par notiekošo ap uzņēmumu un uzņēmumā, mantiniecēm ilgstoši nespējot vienoties par Olainfarm pārvaldīšanu, iesaistoties savstarpējos konfliktos, cīnoties par varu un kontroli uzņēmumā un tā rezultātā vairākkārt citai pēc citas atceļot un nomainot Olainfarm vadību un katrai ieceļot pēc mantinieču izpratnes sev lojālus Olainfarm vadības cilvēkus.
Šie uzņēmuma īpašnieču strīdi un neskaidrība ar uzņēmuma vadību nevarēja neatstāt negatīvu iespaidu uz uzņēmuma turpmākās attīstības, darbības un pat pastāvēšanas perspektīvām. Vienlaikus nestabilitāte pavēra ceļu virknei negodprātīgu darboņu, kuri, nonākot pie varas uzņēmumā, steidza izmantot pienācīgas akcionāru uzraudzības trūkumu un sāka meklēt iespējas gūt sev labumu uz uzņēmuma rēķina, proti, meklēt iespējas pārņemt uzņēmumu savā kontrolē, lai, pašiem neieguldot ne centa, nopelnītu uz uzņēmuma rēķina, atstājot tobrīd vēl konfliktējošās mantinieces faktiski tukšām rokām.
Velmers, Krastiņš, Beļeviča un čehu investori – mēģinājums Nr.1
Kamēr mantinieces turpināja konfliktēt, savu iespēju iedzīvoties uz Olainfarm rēķina garām nelaida 2019.gada aprīlī Olainfarm padomē tobrīd vēl ar divu mantinieču atbalstu ieceltie Haralds Velmers un Kārlis Krastiņš, kuru vārdi Latvijas sabiedrībai bija jau labi zināmi ar AS Liepājas Metalurgs glābšanu 2013.-2014.gadā. Haraldam Velmeram esot šī uzņēmuma maksātnespējas administratoram, bet Kārlim Krastiņam ar viņam piederošās konsultāciju kompānijas Prudentia starpniecību sniedzot konsultācijas minētajā procesā, publiski tika runāts par investora piesaisti un uzņēmuma darbības atsākšanu, taču sausais atlikums pēc abu iesaistes bija šāds: darbinieki atlaisti, uzņēmuma manta izpārdota, uzņēmums likvidēts, bet pašam H.Velmeram un K.Krastiņa Prudentia toties vērā ņemami ienākumi šo aktivitāšu rezultātā.
Nepagāja ne daži gadi, līdz tika atrasta nākamā iespēja, no kuras abiem gūt labumu, – šoreiz upuris bija Olainfarm. H.Velmeram un K.Krastiņam nonākot Olainfarm padomē un tādējādi iegūstot piekļuvi arī visai Olainfarm iekšējai informācijai, finanšu datiem, stratēģiskās attīstības plāniem, kā arī Olainfarm lielākā akcionāra SIA Olmafarm valdē darbojoties H.Velmeram un K.Krastiņam lojālajai Milanai Beļevičai, H.Velmeram, K.Krastiņam un arī pašai M.Beļevičai pavērās plašas iespējas aiz mantinieču mugurām organizēt Olainfarm pārņemšanu it kā investora piesaistes ceļā. Lai ieceri īstenotu, tika uzrunāti Latvijā jau iepriekš zināmi un kriminālās darbībās iesaistīti personāži no Čehijas, kuri bija gatavi iesaistīties arī Olainfarm pārņemšanas afērā.
Pirmais mēģinājums iegūt kontroli Olainfarm notika vēl 2020.gada maijā, kad kāda teju nevienam nezināma kompānija SIA Pharma Invest pēkšņi vērsās Finanšu un kapitāla tirgus komisijā, lūdzot izsniegt atļauju brīvprātīga Olainfarm akciju atpirkšanas piedāvājuma izteikšanai un paužot gatavību iegādāties 10% Olainfarm akciju, kam esot atvēlēti līdzekļi 10 miljonu eiro apmērā. Pharma Invest vairākus gadus nebija veicis ne saimniecisko darbību, ne kaut cik nozīmīgus nodokļu maksājumus valsts budžetā un bija izslēgts no PVN maksātāju reģistra. No kurienes tad šādam uzņēmumam nauda? Izpētot Pharma Invest, uzreiz kļuva skaidrs, kas aiz šīs afēras slēpās – Pharma Invest līdzīpašnieks caur SIA Prudentia Private Equity Partners bija neviens cits kā K.Krastiņš, bet otrs īpašnieks Reinis Martinsons vienlaikus bija Prudentia, kur patiesā labuma guvējs ir K.Krastiņš, valdes loceklis.
Ja afēra būtu izdevusies, nauda, visticamāk, nāktu no t.s. čehu investoriem, jo neilgi pēc vēršanās FKTK uz Pharma Invest vārda tika reģistrētas divas komercķīlas par labu Čehijas uzņēmumam Teton a.s., kurš, visticamāk, tad arī būtu aizdevis naudu K.Krastiņa kontrolētajai firmai, lai tā varētu norēķināties par Olainfarm akcijām. Savukārt nākotnē ticami par ķīlas priekšmetu varēja kļūt tieši Olainfarm akcijas, ieķīlājot tās pret aizdevuma summu. Teton īpašnieks Tomašs Kršeks līdz 2017.gadam bija Čehijas uzņēmuma Škoda Transportation a.s. līdzīpašnieks. Škoda Transportation vārds Latvijā ir skaļi izskanējis, tajā skaitā saistībā ar iespējamiem koruptīviem darījumiem un kriminālprocesu par SIA Rīgas satiksme tramvaju iepirkumiem, kas norisinājušies laikā, kad Kršeks bija Škoda Transportation akcionārs. Sākotnējais mēģinājums ar faktiski tukšas kompānijas Pharma Invest starpniecību un apšaubāmas, iespējams, noziedzīgas izcelsmes čehu investoru naudas izmantošanu iegūt kontroli Olainfarm neizdevās – Pharma Invest un aiz tā stāvošās personas, iespējams, nevēloties piesaistīt pārlieku lielu uzmanību, pēc aktīvas FKTK intereses drīz vien savu pieteikumu un ieceri nopirkt daļu no Olainfarm akcijām atsauca. Vēlāk gan kļuva skaidrs, ka 2020.gada maija epizode bija tikai iesildīšanās un laika iegūšana pirms spraigākajiem notikumiem.
Čehu investoru atgriešanās – mēģinājums Nr.2
Pēc tam, kad izgāzās mēģinājums iegūt Olainfarm akcijas ar Pharma Invest starpniecību, nākamā reiderisma shēma tika sīki un smalki izstrādāta un bija plānots ķerties pie tās īstenošanas. Gan publiski pieejamā Valsts policijas sniegtā informācija, gan Dienas Biznesa rīcībā esošā informācija liecina, ka reiderisma shēmas īstenotāji bijuši vismaz pieci...
Visu rakstu lasiet 28.februāra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!