Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts vakantajam Rīgas brīvostas valdes locekļa amatam, kas atbrīvojies līdz ar Rīgas domes deputāta Olafa Pulka (Vienotība) pilnvaru termiņa beigām, visticamākais, virzīs mazpazīstamu uzņēmēju, Reformu partijas pārstāvi Matīsu Kaļānu, kas līdz šim medijos pieminēts tikai kā vēdisko zināšanu students un vecāku iniciatīvas grupas Nauda seko bērnam pārstāvis, vēsta pietiek.com.
Sagaidāms, ka valdība par to lems 22.maijā vai nedēļu pēc tam.
Kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, Kaļāna virzīšana labi apmaksātajam Rīgas brīvostas valdes locekļa amatam, kas atbrīvojies līdz ar Pulka pilnvaru termiņa beigām, jau saskaņota gan eksprezidenta Valda Zatlera vadītās Reformu partijas (RP) valdē, gan ar Pavļuta vadīto Ekonomikas ministriju (EM). Tāpat esot arī saņemts apstiprinājums no KNAB, ka Kaļāna kļūšanai par Rīgas brīvostas valdes locekli nav likumā par valsts amatpersonu interešu konfliktu noteikto šķēršļu.
Publiski pieejamā informācija par Kaļānu esot skopa. Viņš ir viens no RP dibinātājiem, viņam esot labas attiecības ar tā saukto RP kodolu, un viņš tiekot uzskatīts par profesionāli – kaut nav īsti saprotams, kādā tieši jomā. Savulaik (līdz 2007. gadam) viņš bijis Swedbank darbinieks, bet tagad LinkedIn sevi sauc par «neatkarīgu menedžmenta konsultāciju profesionāli».
Kā rāda Lursoft datu bāze, 1979. gadā dzimušais Kaļāns ir tikai pagājušā gada maijā dibinātās SIA Paika vienīgais īpašnieks un valdes loceklis: uzņēmums, kas kā savu nodarbes jomu uzrādījis restorānu un mobilo ēdināšanas vietu pakalpojumus, reālu darbību pērn tā arī nav uzsācis. Iepriekš Kaļāns bijis ar ostu darbību tāpat nesaistīto uzņēmumu Waterproof un High Asset Assurance valdes loceklis.
Medijos Kaļāns pieminēts nevis kā ostu jomas speciālists, bet kā uzņēmējs un vēdisko zināšanu students, kas lielu daļu darba veic no mājām. «Tā kā Inese un Matīss darba lielāko daļu veic mājās, viņiem būtiski bija iekārtot darba istabu. (..) Inese Rozentāle un Matīss Kaļāns ir veģetārieši un vēdisko zināšanu studenti, tāpēc savu ikdienu viņi pakārtojuši izvēlētajam dzīvesveidam. Viesistabā pie ziemeļaustrumu sienas uz grīdas iekārtots neliels altārītis. Pagaidām tas nožogots no Dina, taču puisēns, kas dzimis mājas dzemdībās un joprojām ēdienreizēs lieto māmiņas pienu, mīl ierausties tētim klēpī, kad Matīss meditē pie altāra, mazuli fascinē sveces liesmiņa. Tas ir brīdis, kad gaišajā un plašajā dzīvoklī iestājas klusums, kurā gribas ieklausīties,» par Kaļānu 2008. gadā rakstīja laikraksts Diena.
Savukārt portālā receptes.lv Kaļāns dalījies šādā receptē: «Tradicionāla ajūrvēdiska kichari recepte, kura domāta cilvēkiem, kuriem ir pittas konstitūcija (ugunīgāki, strauji aizsvilstas, temperamentīgi). Kichari ļoti labi veicina visus organisma atjaunošanās procesus un ļoti labi slimiem un stresa nomāktiem cilvēkiem. Jo vairāk cilvēks ēd kichari, jo veselāks tas kļūst!»
Atbilstoši likumdošanai pēc ministra ieteikuma par Kaļāna iecelšanu Rīgas brīvostas valdes locekļa amatā jālemj valdībai. Noprotams, ka Pavļuts valdību par Kaļāna iecelšanu aicinās lemt vai nu 22.maijā vai nedēļu vēlāk.
Netiek izslēgts, ka līdz ar Kaļāna apstiprināšanu par Rīgas brīvostas valdes locekli valdība varētu izlemt arī par izmaiņām Ventspils brīvostas valdē, kurā kā valsts interešu pārstāvji aizvien darbojas vairākas Ventspils mēram Aivaram Lembergam lojālas personas, viņu vidū bijušais satiksmes ministra Ulda Auguļa padomnieks Artis Stucka un Zaļo un zemnieku savienības biedrs Vilis Avotiņš.
Pulka pilnvaras darbībai Rīgas brīvostas valdē beidzās 8.maijā. Valsts ieņēmumu dienesta dati liecina, ka pērn kā Rīgas brīvostas valdes loceklis Pulks atalgojumā bija saņēmis 30 056 latus jeb vidēji 2500 latu mēnesī.