Pagaidām nav zināms, kad Latvijas tiesās varētu tikt ieviesta videokonferences iespēja. Patlaban daudz kas atkarīgs no Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) lēmuma, kurš skatījis SIA Datakom sūdzību par Tiesu administrācijas izsludināto konkursu.
Iepirkumā iekļauta 295 skaņu aparatūras vienību un 81 videoiekārtas iegāde, kā arī šo ierīču uzstādīšana, personāla apmācība un apkopes izmaksas. Šī iepirkuma kopējā līgumcena ir 2,38 milj. Ls, bet tā veiksmīgu pabeigšanu traucējuši dažādi šķēršļi. Tas vairākas reizes grozīts, sludināts no jauna, kā arī par to iesniegtas vairākas sūdzības, liecina informācija IUB mājaslapā. Šā gada augustā izsludinātajā iepirkumā par uzvarētāju tika atzīts SIA Lattelecom, kuram vajadzēja piegādāt video konferences un ierakstu iekārtas, tomēr SIA Datacom iesniedza sūdzību.
DB aptaujātie eksperti norāda, ka pozitīvi vērtē šādas sistēmas ieviešanu. Zvērināti advokāti Kārlis Reihmanis un Arnis Ešenvalds norāda, ka, neraugoties uz pozitīvo likumdevēja iniciatīvu, paredzot videokonferenču noturēšanas iespēju liecinieku nopratināšanai, praksē tās ieviešana saskartos ar praktiskas dabas problēmām, kuras neatrisinot, liecinieku iztaujāšana kļūtu apšaubāma un pat bezjēdzīga. Taču ņemot vērā straujo tehnoloģiju attīstību, viņi pieļauj iespēju, ka nākotnē tiesas procesi zināmā mērā varētu kļūt virtuālāki.
Lai gan tiesas norāda, ka videokonferenču ieviešana tiesās atslogotu tiesas un paātrinātu lietu izskatīšanas termiņu, zvērināts advokāts Jānis Rozenbergs bilst: «Attiecībā par tiesu darba atslogošanu. Nedomāju, ka šādas videokonferences kā īpaši atslogotu tiesu. Un visticamāk, tās arī nesaīsinās lietu izskatīšanu termiņus, jo tiesiskās palīdzības lūgumu procedūra ir visai laikietilpīga neatkarīgi no tā, vai tiek sūtīts aicinājums lieciniekam ierasties Latvijā, vai tiek sūtīts lūgums organizēt šādu videokonferenci.»
Aptaujātās tiesas uzskata, ka videokonferenču sistēma ļautu gan samazināt izmaksas, gan arī spētu paātrināt procesa gaitu. Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja Sandra Strence iepriekš uzsvēra, ka, izmantojot videokonferences, tiks atvieglots un paātrināts tiesas process, it sevišķi tās palīdzēšot pārrobežu tiesvedībā. Daudzās valstīs jau tagad plaši tiekot izmantotas videokonferences, tādējādi ietaupot resursus. Ar videokonferences aparatūru paredzēts aprīkot arī Rīgas Centrālcietumu un Olaines cietuma slimnīcu.
Jāatgādina, ka DB pagājušā gada pavasarī pēc TA sniegtās informācijas rakstīja, ka jau 2010. gadā daļa Latvijas tiesu varētu tikt aprīkotas video konferenču aparatūru.