Uzņēmumā «Mailīšu Fabrika» audumu ražošana notiek, izmantojot ar rokām darbināmas stelles - gan senākas, gan jaunākas, piemēram, programmējamās datorstelles.
Aušanas darbnīcā "Mailīšu Fabrika" audēja Ilze Mailīte ik dienu auž pie kādām no piecām stellēm, kas ir darba kārtībā. No tām vienas ir Somijā ražotās programmējamās stelles. Darbs ar tām atvieglo audēja darbu un paātrina procesu, jo aužamais raksts tiek uzzīmēts datorā, no kura programmbloks nolasa attiecīgā raksta rindu un vada nīšu kāršu pacelšanu. Izmantojot tradicionālās stelles, audējam jāmin kāda no 2-12 paminām, kas prasa papildu vērību un laiku. Visplatākie audumi top pie zemgalieša Pētera Viļumsona radītajām vienpaminas pusmehāniskajām stellēm, kuras var saukt arī par 20.gs. programmējām stellēm jeb datorstellēm, kas kopumā aizņem 12m2 lielu platību.
I.Mailīte auž arheoloģiskā un etnogrāfiskā tērpa audumus, rada arī mūsdienīgus audumus, arī izpilda privātus pasūtījumus. Rokām austa auduma cenu ir grūti noteikt, jo viss ir atkarīgs no auduma unikālajiem rakstiem un tehnikas. Cenas «Mailīšu Fabrikā» sākas no apmēram 30 eiro par auduma kvadrātmetru.
Ar rokām austi audumi ir piemērs ilgtspējīgākai modei un tradīciju saglabāšanai, norāda audēja I.Mailīte. Aužot var izmantot gan Latvijā ražotus diegus (vilnas dziju), gan no citām valstīm ievestos materiālus, kā piemēram, lina diegus no Lietuvas.
Pirms aušanas procesa sākšanas lielu daļu laika jāvelta dažādiem priekšdarbiem, piemēram, diegu šķērošanai un steļļu sagatavošanai. I. Mailīte visu audumu izgatavošanu veic viena, palīgus piesaistot tikai lielāku projektu īstenošanai.
#2/29
Ņemot vērā veicamo darbu, izvēlas diegus. Parasti tiek izmantoti lina un kokvilnas diegi.
#4/29
Atkarībā no nepieciešamā auduma platuma un garuma, aprēķina diegu
skaitu un garumu.
#5/29
Seko diegu šķērošana, kuras laikā uz šķērkokiem tiek savilkts
nepieciešamais skaits un garums diegu.
#10/29
Bizi liek uz stellēm un ar riekuma palīdzību, diegus izkliedē nepieciešamajā
auduma platumā.
#15/29
Sanītītos un sašķietos diegus piesien pie auduma rīkstītes, tā savukārt ar auklām ir piesaistīta pie auduma veltņa.
#16/29
Ja tiks izmantotas 21.gs. programmējamās stelles, datorā tiek uzzīmēts raksts.
#19/29
Programmbloks nolasa datorā uzzīmēto rakstu un vada nīšu kāršu pacelšanu vai nolaišanu, tādējādi veidojot šķīrienu.
#20/29
Ja aušanai izmanto tradicionālas stelles, ir japiesien nīšu kārtas. Vispirms steļļu augšpusē pie svirām vai trizuļiem.
#26/29
Aušana turpinās līdz sasniegts vēlamais auduma vai izstrādājuma garums. Jāņem vērā, ka gatavais audums sarausies, līdz ar to audums jāauž gan platāks, gan garāks.
#27/29
Audums tiek izņemts no stellēm, tā malas tiek apšūtas vai atstātas ar bārkstīm - atkarībā no vajadzības.