Veselīguma norāžu ieviešanā pārtikas ražotājiem jārēķinās ar papildus laika un izmaksu resursiem.
Pārtikas produktu marķējumā, reklāmās un jebkurā citā patērētājiem paredzētā informācijā no 14. decembra būs atļauts izmantot tikai Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) apstiprinātās veselīguma norādes, paredz ES regula nr. 432/2012. Savukārt neapstiprināto norāžu un to norāžu, kurām nav piemērojami pārejas perioda nosacījumi, izmantošana būs aizliegta.
Tiesa, atbildīgā institūcija vēl nav pabeigusi visu iesniegto norāžu izvērtēšanu un darbs pie saraksta veidošanas turpinās. Ražotājiem izmaiņas nozīmē papildus pētījumus un izmaksas. Ja tirdzniecībā pēc šī gada 14. decembra būs pārtikas produkti ar neatļautu veselīguma norādi, tie būšot no tirdzniecības jāizņem un jāveic pārmarķēšana. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) gan sola izvērtēt katru gadījumu individuāli.
Par jaunās regulas piemērošanu ražotāji ir norūpējušies. «Līdz ar jauno prasību uztura bagātinātājā būs jānorāda precīzs vitamīnu un minerālvielu daudzums. Lai gan ir neskaitāmi zinātniski avoti par to, cik un kādas aktīvās vielas ir smiltsērkšķu eļļā, tas netiek uzskatīts par zinātnisku pierādījumu, un testi jāveic konkrētai eļļai un katrai aktīvai vielai vai katram vitamīnam atsevišķi. Tā piemēram, atsevišķi jāizpēta tieši C vitamīna daudzums, vai D vitamīna vai Omega-3 daudzums, un tas kopumā aizņem daudz laika, un ir ļoti dārgi. Tā kā arī mēs nākotnē vēlamies uzrādīt veselīguma norādes uz iepakojuma, tad mēs esam spiesti veikt šos neskaitāmos testus un jau esam to uzsākuši, kas prasīs papildus resursus un laiku. Lai gan šai prasībai ir daudz plusu, jo tā padarīs uztura bagātinātāju izplatīšanu caurspīdīgāku, saskatām šai prasībai arī mīnusus, jo visas 190 aktīvās vielas, kas ir smiltsērkšķu eļļā, mēs nevarēsim ne izpētīt, ne arī uzrakstīt uz iepakojuma. Līdz ar to cilvēks, lietojot šo uztura bagātinātāju, būs informēts par galvenajām aktīvajām vielām, bet ne visām. Pašreiz uz mūsu iepakojuma nav minētas nekādas veselīguma norādes, lai atbilstu ES prasībām,» situāciju skaidro Bio2you valdes locekle Rita Stražinska.
Neskatoties uz īso laika periodu, kas atvēlēts regulas ieviešanai, pie veselīguma norāžu sakārtošanas un regulas ieviešanas aktīvi strādā SIA Silvanols. Komentējot regulas ieviešanu, Silvanols valdes loceklis Uģis Klētnieks skaidro, ka atbalsta regulas ieviešanu, jo uztura bagātinātāju tirgus Latvijā ir jāsakārto. «Diemžēl šobrīd aptiekās, veikalos, un citās tirdzniecības vietās var iegādāties dažādus uztura bagātinātājus, kuru iedarbība un efektivitāte ir apšaubāma un vēl vairāk apšaubāmi ir daudzsološie uzraksti uz iepakojuma, kas sola ārstēt tādas slimības, kuru ārstēšanai šobrīd nekur pasaulē vēl nav radīti pat medikamenti. It sevišķi daudz dažādus brīnumus sola produkti, kuri tiek izplatīti ar tiešajām pārdošanas metodēm,» stāsta U. Klētnieks.
Viņš nenoliedz, ka regulas piemērošana prasa lielus papildus resursus un kapacitāti, jo jāveic izmaiņas dažādos dokumentos un procesos lielā apjomā - ir jāpārstrādā marķējuma teksti Eiropas tirgum, jāsniedz izmaiņas notifikācijai vairākas valstīs un jāsaskaņo marķējuma teksti visās valstīs, kuru valodā ir marķējuma teksts uz iepakojuma, jāpārstrādā visi informatīvie, reklāmas un mārketinga materiāli, jāpasūta jauns iepakojums, lai spētu nodrošināt nepārtrauktu produktu pieejamību patērētājam. Tomēr regulas ieviešana ir vēl viens pozitīvs solis uztura bagātinātāju tirgus sakārtošanā , viņš uzsver, piebilstot, ka Silvanols orientējas uz tādas produkcijas ražošanu, kuras iedarbība ir zinātniski pamatota dažādu pētījumu rezultātā. PVD inspektoriem būs jāizvērtē situācija un dienests sola katru gadījumu skatīt individuāli.