Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administratīvajā pēc ilgāka pārtraukuma notikusi VID un uzņēmējus pārstāvošo organizāciju – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK), Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK), Ārvalstu investoru padomes Latvijā un Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas (LNKA) – pārstāvju tikšanās, informē VID.
Tikšanās sākumā klātesošie tika iepazīstināti ar VID aktualitātēm un šī gada prioritārajiem darbības virzieniem, kā arī VID darbības stratēģijas 2014.–2016.gadam stratēģisko rezultatīvo rādītāju izpildi. Ģenerāldirektora vietniece nodokļu jomā D.Pelēkā informēja par īstenotajiem un plānotajiem pasākumiem saistībā ar iesniegto gada ienākumu deklarāciju apjoma palielināšanos. Vienlaikus tika apspriestas dažādas iespējas, kā mudināt arī fiziskās personas aktīvāk iesniegt gada ienākumu deklarācijas elektroniski un vienkāršot pārmaksāto nodokļu atmaksas procesu. VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece I.Jankova informēja par drīzumā plānoto pirkuma čeku aplikācijas izveidi, kas ļaus iedzīvotājiem iesniegt VID pārbaudēm aizdomīgos čekus, kā arī atsevišķā čeku krātuvē saglabāt un pēc tam gada ienākumu deklarācijai pievienot čekus par attaisnotajiem izdevumiem.
VID pārstāvji informēja, ka esošo resursu ietvaros tiks izveidota Elektronisko kases aparātu kontroles daļa, kuras pienākumos ietilps pilns kases aparātu un to lietotāju apkalpošanas cikls, sākot ar kases aparāta reģistrēšanu VID līdz pat kases aparātu un to sistēmu analīzei, kontrolei un uzraudzībai. Tika uzsvērts, ka dažādi pasākumi, kas mazinātu iejaukšanos kases aparātu darbībā, iekļauti arī ēnu ekonomikas mazināšanas plānā; arī izpētītā ārvalstu pieredze liecina, ka tiem ir ne tikai pozitīvi rezultāti, bet arī izteikti preventīvs raksturs. Puses vienojās, ka, ieviešot jauninājumus, ir jāvērtē administratīvā sloga, izmaksu un paredzamo pozitīvo efektu samērīgums.
Vienlaikus VID informēja, ka ir izveidota darba grupa elektronisko pavadzīmju un rēķinu sistēmas izstrādei un ieviešanai. Šogad ir plānots sagatavot informatīvo ziņojumu par šo jautājumu un līdz 2019. gadam plānots ieviest vienotu sistēmu, kurā on-line sistēmā reģistrēs preču pārvietošanas dokumentus un rēķinus. Sadarbības partneri pauda konceptuālu atbalstu VID jaunajai iniciatīvai, taču vērsa uzmanību, ka rūpīgi jāizvērtē tās sākotnējo ietekmi un ieviešanas izmaksas visām iesaistītajām pusēm.
D.Pelēkā arī iepazīstināja ar šogad plānotajiem pasākumiem pievienotās vērtības nodokļa (PVN) iekasēšanas uzlabošanai un nereģistrētas saimnieciskās darbības ierobežošanai. Gan nereģistrētas saimnieciskās darbības ierobežošanai, gan arī
e-komercijas uzraudzībai plānots izveidot specializētas atsevišķas VID struktūrvienības. Sapulces dalībnieki vienojās, ka sadarbībā ar Finanšu ministriju nepieciešams steidzams skaidrojums attiecībā uz to, vai jaunās PVN likuma normas par īpašo nodokļa piemērošanas režīmu mobilo telefonu, planšetdatoru, klēpjdatoru un integrālās shēmas ierīču piegādēm ar šī gada 1.aprīli tiks piemērotas arī mazumtirdzniecībā. Sadarbības partneri rosināja precizēt normas piemērošanu, kā arī informēt nodokļu maksātājus, lai neradītu nepamatotas izmaksas.
Ārvalstu investoru padomes Latvijā pārstāvji tikšanās laikā uzsāka diskusiju par padziļinātās sadarbības programmas jeb tā sauktā baltā saraksta efektivitāti, norādot, ka šā brīža izpildījumā tas uzņēmējiem rada lielāku administratīvo slogu un pastiprinātu kontrolējošo iestāžu uzraudzību nekā priekšrocības un atvieglojumus. VID uzsvēra, ka ir viena no retajām iestādēm, kas nodrošina programmas dalībniekiem dažādas priekšrocības, savukārt dienesta kapacitāte nav pietiekama, bet citu iestāžu atsaucība nav vērojama. Tikšanās dalībnieki vienojās, ka šim tematam nepieciešams veltīt atsevišķu sanāksmi, piesaistot arī šīs iniciatīvas autoru Finanšu ministriju, kā arī līdz tam izpētīt ārvalstu pieredzi šajā jomā un uzņēmēju pārstāvjiem sniegt priekšlikumus šīs programmas pilnveidei vai pat pārstrādāšanai. Vienlaikus padomes pārstāvji aktualizēja jautājumu par nodokļu maksātāja un nodokļu administrācijas iepriekšējo vienošanos par darījuma tirgus cenas (vērtības) noteikšanu jeb transfertcenu vienošanos un šā institūta piemērošanas efektivitāti Latvijā.
Nākamā tikšanās plānota šī gada 31. martā. To mērķis ir uzlabot VID un uzņēmēju dialogu, klātienē apspriest aktuālos jautājumus, kā arī uzklausīt uzņēmēju priekšlikumus sadarbības pilnveidošanai un meklēt kopīgus risinājumus problēmjautājumiem.