Laikraksts Diena veicis eksperimentu, pārbaudot, vai Vecrīgas bāros joprojām notiek lētticīgo tūristu apkrāpšana. Žurnālists izlicies par holandieti Jakobu no Amsterdamas, kurš uz pāris dienām ieradies Rīgā biznesa darīšanās.
«Gribi iedzert? Varbūt kādu aliņu?» angliski vaicājusi bārmene. Žurnālists ar pirkstu dzērienu kartē rādījis uz starptautiski pazīstamo šķirni Budweiser (kartē gan bijis rakstīts Budweser), kas maksā divus latus par puslitra kausu. Tomēr bārmene ieteikusi pamēģināt Lāčplēsi, kas maksājis jau piecus latus. «Prasu, vai tā ir laba šķirne. Jā, esot labs (tas nekas, ka veikalā pudele Lāčplēša maksā tikai ap 50 santīmiem). Pieci lati par kausu alus šķiet padārgi, bet lētticīgā tūrista apstrādāšana tagad tikai sākas,» raksta žurnālists.
Dzērienu kartē, kuru viņš izpētījis, redzējis vēl lielākus brīnumus. Martini Asti šampanietis, kas veikalā maksā piecus līdz sešus latus, šeit tiek tirgots par 230 latiem. Johnnie Walker Blue Label viskija un Remy Martin XO konjaka cena norādīta 25 lati par 25 mililitriem, tas nozīmē, ka tradicionālā 0.7 litru pudele šeit izmaksātu 700 latu. Interesentiem tiekot piedāvāts arī kokteilis Royal Special par 35 latiem. Vēl varot uzsmēķēt ūdenspīpi par 80 latiem.
«Kamēr malkoju alu, vēroju, kā pāris pusaudžu vecuma meiteņu apstrādā kādu iereibušu vīrieti, kurš pēc neilgām diskusijām samaksā rēķinu par 80 latiem,» raksta žurnālists.
Pēcāk ar viņu šajā pašā bārā vēlējusies iepazīties kāda meitene, kura, lai gan viņš neizrādījis īpašu interesi, bijusi visai neatlaidīga. «Kristīne pastāsta, ka uz dažām dienām iebraukusi Rīgā no Liepājas, kur vietējā augstskolā studē sociālo antropoloģiju (lieki teikt, ka Liepājas Universitātē nav tādas studiju programmas),» raksta žurnālists.
«Manā un «studentes» sarunā iejaucas bārmene, kas vaicā: «Vai džentlmenis nevēlas uzsaukt dāmai kādu dzērienu?» Saku, ka nē, jo tikai pirms dažām minūtēm viņu satiku. Vēlāk tomēr ļaujos pierunāties, un Kristīne pasūta Martini kokteili. Šis kokteilis man izmaksā ap 30 latu,» turpina žurnālists. Nav bijis ilgi jāgaida, kad bārā parādījusies arī Kristīnes draudzene Eva. Abas meitenes tēlojušas nejaušu satikšanos. Kristīne latviski teikusi Evai: «Vairāk no viņa laikam neizdosies noslaukt...»
«Tomēr meitenes mēģina, un bārmene ierosina, lai pasūtu kokteili arī Evai. Taisnojos, ka man nav līdzi tik daudz skaidras naudas, bet meitenes ir ļoti atsaucīgas un saka, ka varot pavadīt līdz bankomātam,» par notikušo raksta žurnālists. Šajā brīdī viņš nolēmis pārtraukt eksperimentu un sācis runāt latviski. «Un cik tad tu gribēji no manis noslaukt?» vaicājis Kristīnei, kura nav atbildējusi.
Šogad ārzemnieki visvairāk esot sūdzējušies par Royal bāru, Saxon bāru pie Līvu laukuma un Mary klubu netālu no Galerijas Centrs. Žurnālists eksperimenta laikā devies arī uz Mary. Kluba piedāvājumā esot rakstīts, ka pieejama arī privāta «telpu īre» uz 30 minūtēm par 100 latiem. «Acīmredzot apartamenti ir ļoti ekskluzīvi, jo pēc šāda tarifa īres cena sanāk 144 000 latu mēnesī. Mary bāra cenas ir līdzīgas kā Royal, piemēram, Rafaello konfekšu kastīte šeit maksā 40 latu (vairāk nekā 2000% uzcenojums). Dabūjams arī šampanietis pudelē par 1000 latiem,» raksta žurnālists.
Vecrīgas cenu rekords laikam gan piederot Vāgnera ielas bāram Infinity, kur sešlitrīgo Martini Asti pudeli var nopirkt par 1899 latiem.