Latvijas nākamgad ieplānotais budžeta deficīta apjoms – 3,9% no sagaidāmā IKP – ir teju pats mazākais Eiropas Savienībā.
Oktobrī Starptautiskais Valūtas fonds un Pasaules Banka aicināja atmest piesardzību un, lai atrisinātu pandēmiju, aizņemties krietni vairāk. “Vispirms jūs uztraucaties par kara uzvarēšanu! Pēc tam domājat, kā par to samaksāt!” sacīja Pasaules Bankas galvenā ekonomiste Karmena Reinharta.
Lai nu kā, kad akūtas briesmas pāries, parādu problēma Eiropā var kļūt asāka, un jau tagad manāmi arvien skaļāki aicinājumi par parādu atcelšanu. Ja tas tā patiešām būs, tad valstis, kuras būs dzīvojušas disciplinētāk, nonāks visai dīvainā lomā, jo attiecīgi tām arī būs mazāk, ko šajā ziņā norakstīt. Valdības, mēģinot aizbāzt pandēmijas radītos caurumus, šīs krīzes laikā uzņēmušās lielas papildu saistības un audzējušas deficītus.
Sludinātā pareizā rīcība no gandrīz visām vadošajām pasaules ietekmīgākajām institūcijām bijusi gandrīz tieši pretēja tam, kas tika darīts vairāku iepriekšējo gadu laikā, kas, iespējams, ieskicē zināmu domāšanas maiņas momentu. Proti, nu kā vadošais ieteikums ir parādu audzēšana un neraizēšanās par deficītiem. Agrāk velkošā tēma bija saistīta ar budžeta disciplīnu, kurā mūsu valsts kā tāds kārtīgs provinces pārstāvis, šķiet, aizkavējusies vēl tagad.
Atcelt ECB parādu
Milzīgu lomu kopš iepriekšējās finanšu krīzes pasaules parādu tirgū spēlē varenākās centrālās bankas.
Visu rakstu lasiet 15.decembra žurnālā "Dienas Bizness"!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!